Aras Lukšas. „Geležinio vilko pulkas“: MGB prieš gimnazistus

Švėkšnos gimnazijos mokytojas, partizanų ryšininkas Pranas Sujeta, kurio pavyzdys įkvėpė daugelį Šilutės krašto moksleivių priešintis sovietiniam režimui. silaine.lt nuotrauka

lzinios.lt

Minėdami Tarptautinę jaunimo dieną, prisiminkime vieną stalininiais metais Šilutės gimnazijoje nutikusią istoriją, kurioje atsispindi ano meto jaunimo pasipriešinimas sovietiniam režimui ir brutalūs bei ciniški jo slopinimo metodai.

Istorija, kurią ketiname papasakoti, nėra išskirtinė. Tai tik vienas akmenėlis didelėje mozaikoje, atspindinčioje neginkluotą jaunų Lietuvos patriotų pasipriešinimą sovietiniam režimui. Pasipriešinimą, kurį daugeliui iš paauglystės į jaunystę žengiančių vaikinų ir merginų įkvėpė žūtbūtinė Lietuvos partizanų kova, vyresni broliai ir seserys ar draugai.

Ši kartais naivoka ir jokių konspiracijos taisyklių nepaisanti jaunų idealistų rezistencija prasidėjo iš karto, kai tik į Lietuvą įžengė okupantai, ir, galima sakyti, nesibaigė iki pat sovietinės imperijos žlugimo. Ji buvo visokia: ir organizuota, prasidėjusi padedant miško broliams, ir spontaniška, įsižiebusi valdžios uždraustų Vėlinių žvakelėmis, kurios 1972-ųjų pavasarį virto Romo Kalantos aukos liepsna, įžiebiančia didžiausius per visą okupacijos laikotarpį protestus. Nepaisant valdžios represijų, moralinės bei socialinės jaunimo prievartos, ši liepsna niekada neužgeso, o imperijos saulėlydyje virto ekologiniais žygiais bei roko maršais. Ir visuomet, visais laikais tokio pasipriešinimo varomoji jėga buvo labai jauni žmonės – moksleiviai ar studentai, nesulaukę nė dvidešimties.

Tačiau šį kartą pakalbėkime apie ankstyvojo pokario jaunimo pasipriešinimą, kuris, net ir kilęs spontaniškai, buvo daugiau ar mažiau organizuotas, o tiksliau – apie vieną provincijos miestelyje susikūrusią organizaciją. Tokių organizacijų visoje Lietuvoje buvo labai daug. Bet šios gimnazistų grupelės istoriją pasirinkome todėl, kad pamatytume, kaip šiuos naivius ir net pagal stalininius įstatymus nebaustinus jaunuolius patys čekistai provokavo imtis veiksmų, už kuriuos jų laukė ilgi metai Sibiro lageriuose.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt ČIA

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top