„Lietuvos žinios“
Įtakingo socialdemokrato Mindaugo Basčio veiklą tyręs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) padarė labai aiškią, dviprasmybių nepaliekančią išvadą: „Artimi Seimo nario Mindaugo Basčio ryšiai su buvusiais ar esamais Rusijos Federacijos žvalgybos ir saugumo struktūrų pareigūnais, Kremliui artimais žurnalistais ir buvusiais ar esamais nusikalstamo pasaulio atstovais kelia grėsmės nacionaliniam saugumui.“
Bastys – tik pirmas viešai įvardytas
Tai, beje, pirmas kartas Lietuvoje, kai aukšto rango politikas be užuolankų įvardijamas dirbęs Rusijos žvalgyboms, siekęs savo veiksmais padėti Rusijai pakeisti Lietuvos valstybės geopolitinę kryptį nuo Vakarų į Rytus ir savo veiksmais sukėlęs grėsmę Lietuvos saugumui. Terminas „valstybės išdavystė“ Seimo komiteto tyrimo išvadose nepanaudotas, spėju, vien dėl teisinių niuansų – pagal Lietuvos Baudžiamąjį kodeksą valstybę išduoti galima tik karo atveju, o štai padėti kitai valstybei veikti prieš Lietuvą galima ir taikos metu. Tad BK 118 straipsnis, numatantis iki 7-erių metų kalėjimo, kaip Basčiui rašytas.
Matyt, būtent ši perspektyva stovėjo Basčiui prieš akis, kai jis Seimo tribūnoje mušėsi į krūtinę ir tikino „niekada neišdavęs tėvynės Lietuvos“, kaip ir prieš visus Lietuvos energetinės nepriklausomybės projektus nuo sena aršiai kovojančiam Basčio bendrapartiečiui Artūrui Skardžiui, raginusiam Seimo narius „atsikvošėti ir neteisti savo artimo, bičiulio, parlamento nario“.
Trečiasis Basčio gynėjas socialdemokratas Juozas Olekas, būdamas krašto apsaugos ministru padarė tiek žalos Lietuvos kariuomenei, kad jo paties veikla šaukte šaukiasi jungtinio VSD, kariuomenės kontržvalgybos ir Seimo NSGK tyrimo. Olekas buvo vienintelis šio komiteto narys, balsavęs prieš išvadą, kad Basčio veikla kelia pavojų Lietuvos saugumui.
Veltui stengėsi. Komiteto išvados ir išviešinta VSD medžiaga apie Basučio veiklą bei santykius su Rusijos žvalgybomis FSB bei GRU (su jomis, pasak NSGK pirmininko Vytauto Bako, Bastys palaiko nuolatinius ir sisteminius ryšius mažiausiai nuo 2003 metų) buvo tokios stebėtinai aiškios ir išsamios, kad už jas vieningai balsavo visas Seimas, išskyrus jau minėtus socialdemokratus, Tvarką ir teisingumą (jos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis lygiai, kaip ir Bastys, ragino Lietuvą dėtis su „Rosatom“ ir dalyvauti Kaliningrado bei Astravo atominių elektrinių statyboje), buvusį Algirdo Butkevičiaus patarėją Stasį Jakeliūną bei liberalą Kęstutį Glavecką (kadaise pranašavusio bankrotą Būtingės naftos terminalui ir ėmusio finansinę paramą iš „Gazprom“ agento Rimando Stonio įmonės).
Brazauskiniai visada dirbo Rusijai
Visi, kas mena dabartinės Socialdemokratų partijos gimimą, nė kiek nesistebi, kad partiečiai mūru stojo už Bastį, kuris kenkė Lietuvos interesams dirbdamas Rusijos valstybinių energetinių kompanijų ar jų atstovų Lietuvoje labui. Juk brazauskiniai (kaip tiksliausiai reikėtų vadinti šią partiją) energetikoje visados dirbo Rusijai.
Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt ČIA.