Bronius Puzinavičius. Kaip valstybės įamžina savo istorinę praeitį: Estijos pavyzdys, apie kurį Vilnius nieko nenori net girdėti

Štai įsižiūrėkite – Estijos Nepriklausomybės kovų monumentas Talino centre ir komunistinio teroro aukų memorialas ant Talino kalvos.


Estijos Nepriklausomybės monumentas Laisvės aikštėje Taline


Komunizmo aukų memorialas Taline

* * *

O kad ir Vilnius pasektų Talino pavyzdžiu!

Neretai sakoma, kad estai lenkia mus, pirmauja daugelyje sričių, raginama pasekti jų pavyzdžiu. Tačiau tik ne istorinės atminties įamžinimo srityje. Čia estai irgi akivaizdžiai pirmauja, bet Vilnius neseka jų pavyzdžiu ir net nenori apie tai girdėti, o sostinės meras ragina „praeities šešėlius patraukti rankas nuo sostinės“.

2009 m. Talino centre buvo pastatytas Estijos kovų už Nepriklausomybę monumentas – stela, kurią vainikuoja Estijos Laisvės kryžiaus atvaizdas. Laisvės kryžius – tai ordinas, skiriamas labiausiai pasižymėjusiems kovotojams už Estijos laisvę ir Nepriklausomybę.


Estijos Laisvės kryžiaus ordinas

Taigi, neieškota kokių nors modernių, abstrakčių, daugiaprasmių, menkai suvokiamų ar provokuojančių išraiškos formų, bet pasielgta paprastai ir teisingai.


Garbės sargyba prie Nepriklausomybės paminklo Taline

Šalia šio monumento įrengta aikštė, dalis jos išgrįsta tašytais akmenimis.

Todėl aikštė pritaikyta ne tik civilinėms iškilmėms, bet ir kariniams paradams, taip pat ir sunkiosios karinės technikos pasirodymams.


Estijos Nepriklausomybės šimtmečio iškilmių Laisvės aikštėje tribūna

Šioje sostinės centre esančioje aikštėje prie Nepriklausomybės paminklo, t. y. tokiems renginiams deramoje vietoje, šių metų vasario 24 d. buvo surengtos Nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio iškilmės, kurių sudėtinė dalis – karinis paradas su karinės technikos demonstravimu.


Karinės technikos paradas ant Laisvės aikštės tašytų akmenų grindinio Taline

Tuo tarpu Vilnius rengiasi šių metų lapkričio 23 d. karinį paradą rengti Laisvės prospekte, t. y. miesto pakraštyje, nes Gedimino prospekto grindinys neatlaikys sunkiosios karinės technikos svorio.

Taigi ir šiuo atveju, ir šioje srityje pas mus, palyginti su Estija, netvarka, vizijos neturėjimas, apsileidimas ar sąmoningas kenkimas valstybei, jos prestižui visur, kur tik bepažvelgsi…

Šių, jubiliejinių metų, rugpjūčio 23 dieną Taline, ant Marjamės kalvos buvo atidengtas komunistinio teroro aukų memorialas, kurio plokštėse lazeriu išgraviruoti 22 tūkstančių komunistinio teroro aukų vardai, palikta vietos ir kitų aukų vardams, jei jie bus atskleisti ir prikelti iš užmaršties.


Memorialo koridoriuje išgraviruoti komunizmo aukų vardai

Šitas memorialas irgi nėra labai originalus, daug kuo primena Vietnamo karo aukų memorialą Vašingtone. Bet dėl originalumo racionalūs estai, atrodo, nesisieloja. Juk šiuo atveju svarbiausia – memorialo turinys. Manau, tai irgi teisinga nuostata.


Vadinamasis memorialo koridorius, simbolizuojantis totalitarinio režimo negailestingumą ir nežmoniškumą

Ir Vilniuje, šalia Lukiškių aikštės bei buvusio NKVD–KGB kalėjimo, yra Pamėnkalnio arba Tauro kalnas, kuris, galbūt, irgi būtų tinkama vieta įamžinti komunistinio teroro aukas Vilniuje. Bet pabandyk tai pasiūlyti Vilniaus savivaldybei… Būsi išjuoktas ir, ko gero, pavadintas atgyvenusiu „praeities šešėliu“.

Taigi estai, jų sostinė Talinas mini savo valstybės jubiliejų tvariais, reikšmingais monumentais, o Vilnius – įvairiausiais draudimais, „Vilnius – the G- Spot of Europe“ reklama, vienadieniais šou pobūdžio renginiais, pvz., šimtu laužų Gedimino prospekte 2018 m. vasario 16 d.

Gal reikėtų priminti bent kelis iš Vilniaus savivaldybės bokšto „nuleistus“ draudimus ir merijos veiksmus.

Taigi buvo uždrausta:

– statyti dr. Jono Basanavičiaus paminklą Sirvydo skvere;

– įamžinti sovietų nukankintų 1918–1940 m. Lietuvos vyriausybės narių atminimą Vilniuje prie Vyriausybės rūmų;

– iš Lukiškių aikštės „Šimtmečio rato“ išlupo granito plokštes su Šimtmečio rate patalpintų Lietuvos laisvės kovų relikvijų sąrašu, šias ir kitas Lukiškių aikštėje patriotinių organizacijų padėtas Laisvės kovotojų atminimo plokštes „įkurdino“ „Grindos“ atliekų talpyklose;


Plokštės, kurias Savivaldybė pašalino iš Lukiškių aikštės

– nesutinka, kad prie Seimo rūmų būtų pastatytas A. Muloko koplytstulpis;

– mano, kad Vilniui nereikia pirmojo Lietuvos prezidento Antano Smetonos ir Vytauto Didžiojo paminklų;

– Vilniuje pastatyti A. Sakalausko „Laisvės kario“;

– nesirūpina deramu Seimo, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą simbolizuojančios skulptūros „Žinia“ prie Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos aplinkos, taip pat Lietuvos savanorių kapų sutvarkymu Naujosiose Rasų kapinėse ir t. t.


Skvero sienelė prie skulptūros „Žinia“

Nuotraukos – autoriaus ir iš „Wikipedijos“ anglų kalba (War of Independence Column, Freedom Square in Tallinn, a Memorial to the victims of communism opens in Estonia, vaizdai)

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top