Darius Kuolys. Tado Kosciuškos įspėjimai savo bičiuliui JAV prezidentui Thomui Jeffersonui

Tado Kosciuškos įspėjimai savo bičiuliui JAV prezidentui Thomui Jeffersonui:

„Visada reikia bijoti ambicijos prezidento, kuris, naudodamasis pinigų ir pareigų įtaka, gali pakeisti santvarkos esmę… Pavyzdžių netrūksta, ir pasakykime atvirai liūdną bei atšiaurią tiesą, kad išties visus žmones galima papirkti.

[…]

Norite savo respublikonišką valdymą turėti visada, bet kur garantijos, kad ši nuostata išliks, ypač po Tavo mirties? Jei nesuteiksite savo jaunimui deramo išsilavinimo, jei neprižiūrėsite visų civilinių mokyklų, jei neskirsite joms vieningų ir dabartinį valdymą atitinkančių taisyklių, jei neįsteigsite kievienoje provincijoje karo mokyklos, kurios ugdytiniai savo žiniomis ir išsilavinimu sustiprintų kilnią idėją, kad reikia būti dorybingu respublikonu, šiandien Tau už nieką nelaiduoju. Toks valstybės vyras kaip Tu, toks kilnus ir šviesus, turi stengtis pažadinti savo tautą veikti vieningai ir suteikti jai tvirtą ir pagarbos vertą charakterį, kurio dabar nematyti. […]

Tegu niekas daugiau neabejoja, kad respublikonizmas privalo būti neatskiriamai sujungtas su garbingumu, taurumu ir skrupulingu teisingumu, ir kad žmogų labiau dera gerbti už jo dorybes ir žinias, nei dėl jo turtų.

[…]

Myliu jus, esate vienintelė viso žmoniškumo viltis ir norėčiau, kad būtumėte pavyzdžiu būsimiems amžiams.

[…]

Kas vis dėlto mane įtikins, kad jūsų respublikoniškas valdymas išsilaikys ilgai, jei jaunimo ugdymas nebus paremtas tvirtu respublikoniškų principų pagrindu, morale bei teisingumu ir paties Kongreso priežiūra…“

Šaltinis: Tadeusz Kościuszko i Thomas Jefferson, Korespondencja (1798–1817), wybrała i wstępem opatrzyła Izabella Rusinowa, Warszawa, Państwowy Instytut Wydawniczy, 1976.

Iliustracija – Jungtinių Valstijų Kapitolijus. Senas atvirukas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
14 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
stasys

Ir po tiekos metu mes vis dar kalbame apie ta patį . Valdžia ir tiesu žmogu gadina tai ką jau kalbėti apie tokį kuris tu vertybių stokoja ar iš vis ju neturi ?Trumpizmas gali bet kokia vertybe ‘susimuliuoti’, o va pasiaukoti vardan visuomenės jr tautos kuriai tarnauti prisiekė neišeina . Kaip tai nutiko jog akivaizdus žmogiški charakterio trūkumai ir iš ju kylantis bruožai tapo paklausus respublikonams, kaip inagiu kovoje su demokratais ? Dėka nesutarimu Amerikos senate ‘politinis kvazimodas’ užėmė ta valdžios vieta kuri yra skirta tautai ir jos deleguotam pasitikėjimui . Autorius cituoja laiška ‘visus žmones galima papirkti’ ..papirko valdžia ir tai leido užmiršti jog valdžia ,suteikta jam galia, ji galiausiai palauš o jis slystels . ‘trumpizmas’ ta patvirtino ir… Skaityti daugiau »

apie kreivą veidrodį

Pažiūrėkite į JAV rinkimų į senatą, prezidentą žemėlapį. Labiausiai ekonomiškai išsivysčiusios valstijos, miestai su universitetais balsavo už demokratus. Kuo aukštesnis išsilavinimas, kuo geresnis pragyvenimo lygis, tuo mažiau respublikonams šansų rinkimuose. Dviejų šimtų metų vergovės laikų dogmos neveikia.

todėl amerika pirmauja

pas mus žvėrių – stalinistų/putinistų moralė.
rusiš kulturiš
VOT !!!

Į kovą įsijungia

ir gamta,jos virusas,jos savigyna nuo esančios dabar pasaulio tvarkos.

to apie kreivą veidrodį

Nori pasakyt, kad Niurnberge teisėjavo rasistai su stalinistais?

Al.

Išmintingi Kostiuškos žodžiai, bet dabartiniai komunočekistai net ir juos sugeba suprasti atvirkščiai. Dorovė, garbingumas, tiesa – ,,pažangiečiams” komuniagoms tai tik tušti žodžiai.

ha ha

o jeigu imtume ir pabandytume atskirti Trumpo asmenybe nuo jo ir jo salininku politikos, ir panagrineti tik pacia politika? butu idomu, ka tada visokie stasiai komentuotu. juk teoriskai zmones gali buti ir tradiciniu, desiniuju paziuru, religing ir kt. ir pan. ir tie zmones juk ko gero irgi turi teise, kad ju paziuras kazkas atstovautu. nes dar bent jau kol kas nera taip, kad kazkas, facebookas, amazonas, googlas, CNN ar stasys nusprestu, kokios paziuros leidziamos, o kokios jau nebe (cia as nekalbu apie smurta ir kitus baudziamus dalykus). ir tada pamatytume, kad visa sita isterija yra butent tai, kad viena puse primeta savo politika ir paziurs kitai pusei visais imanomais, legaliais ir nelegaliais budais. ir tik tiek, ir nieko daugiau. bet… Skaityti daugiau »

Dariui

be reikalo Darius ašaroja – visi mitai anksčiau ar vėliau žlubga. Taip buvo su Babilono ir Egipto mitais, vėliau su Romos imperijos mitu, dar vėliau su karalienės Viktorijos laikų britų imperijos mitu, XX a.šmėstelėjo III Reicho mitukas ir apie 70 metų gyvavo TSRS mitas… TSRS sužlugo, praėjo vos viena karta ir ten pat keliauja Amerikos mitas… , kurį matyt pakeis Kinijos mitas, o dar vėliau ateis ir kiti mitai… Tokia istorija. Sarmata istorikui to nesuprasti.

Seniai, seniai

kai D-vas kūrė pasaulį buvo griežčiausiai uždrausta skinti vaisius nuo PAŽINIMO MEDŽIO. Tai reiškia, kad D-vas norėjo, kad žmonės NEŽINOTŲ, kur Gėris, o kur Blogis.
Darius Kuolys sielojasi dėl grėsmingos mokyklų būklės bet nutyli priežastį.

Priežastis D-vo tautos arba „bankininkų tautos” pastangos vykdyti minėtą jų D-vo Jahvės draudimą gojams žinoti, kas yra Blogis, o kas – Gėris.

Čepucha tie

įspėjimai, kaip ir visa mums brukama lenkystė, o Kuolys labai nepatikimas kadras.

štaziui

stasele, be vazelino įsistatyk dvi pagrabines žvakes į abi savo angas ten apačioje, uždegusi jas garbės sargyboje stovėk prie pagrindinio rusijos ambasados įėjimo ir kuo garsiau dainuok ssrs himną. Čionai nebegrįžk.

dina

Gabūs žmonės tie kremliniai, sugebėjo parinkti amerikėnams tokį prezidentą, kuris neįpratęs susitaikyti su pralaimėjimu. Prie jo prisišliejo panašūs, kurie susitvenkė anadien prie Kapitolijaus.

Nukvakę Lietuvos

inteligentai, nagi nevarykit mus Žečpospoliton vėl, o geriau skaitykit Donelaičio „Metus”, ar supratote, moksliukai-zubryliukai, mano užuominą?

>dina

vadinkis stase, nevark, – čia visus trolius stasiais vadina.

14
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top