Geroji Naujiena: Šviesk kitiems ir būsi apšviestas

Jėzus bylojo savo mokiniams:

„Jūs – žemės druska. Jei druska nustotų sūrumo, kuo gi ją reikėtų pasūdyti? Ji niekam netinka, ir belieka ją išberti žmonėms sumindžioti.

Jūs – pasaulio šviesa. Neįmanoma nuslėpti miesto, kuris pastatytas ant kalno. Ir niekas nevožia ryku degančio žiburio, bet jį stato į žibintuvą, kad šviestų visiems, kas yra namuose.

Taip tešviečia ir jūsų šviesa žmonių akivaizdoje, kad jie matytų jūsų gerus darbus ir šlovintų jūsų Tėvą danguje“ (Mt 5, 13–16).

Melsdamiesi už Lietuvą Tiesoje kiekvienas asmeniškai ar bendruomenėje prašykime Dievo malonės: teapsaugo Jo Žodis, it druska, mūsų širdis nuo pagedimo ar išsivadėjimo, o kasdienius artimo meilės pasirinkimus – nuo prėskumo, kad ir mes, išvaduoti iš nuodėmės tamsos, taptume Jo Tiesos žiburiais. Prašome per Jėzų Kristų, mūsų Viešpatį. Amen.

* * *

Šv. Jonas Chrizostomas. Žemės druska

Pareikalavęs atlikti savo pareigas, Kristus ragina apaštalus pailsėti. Kadangi tos pareigos buvo sunkios ir reikalaujančios kur kas daugiau pastangų negu Senojo Testamento įsakymai, apaštalams grėsė pavojus greitai nusivilti ir netekti drąsos: kaip mes juos įvykdysime?

Taigi, paklausykite, ką jis sako: „Jūs – žemės druska“, pabrėždamas, kad jis neturi kito pasirinkimo, kaip tik tai jiems įsakyti. Kitais žodžiais tariant, jis sako: prisiimate atsakomybę ne tik už savo gyvenimus, bet už visą pasaulį; toli gražu siunčiu jus ne į du, ne į dešimt ar dvidešimt miestų ir ne į vieną tautą, kaip buvo siunčiami pranašai, tačiau siunčiu jus į sausumas ir jūras, į visą pasaulį, su visomis jo blogybėmis.

Sakydamas, „Jūs – žemės druska“, jis parodo, kad visa žmonija, pažeista nuodėmės, tarsi neteko skonio. Štai kodėl Kristus reikalauja iš jų tokių dorybių, kurios yra ypač reikalingos ir naudingos padedant žmonių kasdienybėje.

Tie, kurie yra romūs, gailestingi ir teisingi, neapsiriboja gerais darbais savo naudai, bet rūpinasi, kad šios puikios versmės pasiektų ir kitų širdis. Panašiai ir su tais, kurie yra tyraširdžiai, taikdariai ir persekiojami dėl teisumo – jie taip pat atiduoda savo gyvenimus visuotiniam gėriui.

Taigi nemanykite, kad esate pašaukti neesminėms kovoms arba kad esate atsakingi tik už mažmožius, ne: „Jūs esate žemės druska”.

Vertė Augustė Kelly

* * *

Mons. Adolfas Grušas. Didžiausia dovana

Bene gražiausią Dievo apibūdinimą randame apaštalo Jono pirmajame laiške: „Dievas yra šviesa, ir jame nėra jokios tamsybės“. Vis dėlto šio sekmadienio Evangelijoje randame dar vieną teiginį, tarsi savotišką iššūkį mums, Kristaus mokiniams: „Jūs – pasaulio šviesa“. Neįmanoma gražiau pavadinti žmogaus. Tai dar nuostabiau ir dėl to, kad taip mus vadina pats Dievas.

Verta atkreipti dėmesį į vieną aplinkybę: Kristus nesako, kad mes turime tapti, dėti pastangas, kad taptume šviesa. Ne, Jis teigia, kad mes jau esame šviesa. Tai nėra tikinčio žmogaus pareiga, o natūrali būsena, kuri atsiranda iš buvimo Viešpaties artumoje. Dievo Žodis užtikrina mus, kad kažkokiu paslaptingu ir didingu, jaudulį keliančiu būdu mes visi, gyvenantys su Dievu širdyje, esame šviesa iš šviesos, panašiai, kaip tikėjimo išpažinime pagerbiamas Jėzus: „Dievas iš Dievo, šviesybė iš šviesybės“.

Gyvenimo patirtis ne vieną iš mūsų verčia teigti, kad iš tikrųjų mes negalime vadintis nei šviesa, nei druska. Mes juk gerai žinome, kad esame padarę pernelyg daug klaidų, pasukę netinkamais gyvenimo keliais… Tačiau šiandien lieka tik stebėtis, nes Evangelijos žodžiai skirti kiekvienam iš mūsų. Jie liudija Dievo pasitikėjimą savo kūriniais ir drauge ragina nelikti paviršutiniškais, bet stengtis pasinerti į savo širdies ir jausmų gelmę, kad suvoktume ir priimtume faktą, jog Dievas visuomet yra su mumis. Ten mūsų širdies slapčiausioje vietoje suprasime, kad esame apdovanoti Dievo malone ir rasime degantį žibintą bei žiupsnelį druskos. Tai, kuo mes galime dalytis su žmonėmis yra ne nuopelnas ar atlygis, bet atsakomybė.

Tą būtinybę gyventi bendrystėje pabrėžia ir Išganytojo žodžiai, nes Jis nesako: „Tu – pasaulio šviesa… Jis – pasaulio šviesa“, bet pavartoja žodį: „Jūs“. Kuomet pasaulyje žmonės susitinka ir bendrauja, kai dalijasi meile, tada galime kalbėti apie bendruomenę, kuri išsaugo gyvenimo prasmės jausmą ir tampa gyvenimo druska, suteikiančia tikrą gyvenimo laimės pojūtį visiems.

Kaip tapti tokia šviesa? Atsakymą duoda pranašas Izaijas, kurio žodžius girdime šio sekmadienio Žodžio liturgijos pirmajame skaitinyje: „Dalykis su alkstančiu duona, priglobk pastogės neturintį vargšą, aprenk, pamatęs ką nuogą, ir nenusigręžk nuo savo tautiečio. Tada tartum ryto žara užtekės tavoji šviesa“. Visa tai sutampa ir su Jėzaus atneštąja Gerąja Naujiena: nelik susigūžęs prie savo patirtų pralaimėjimų, bet būk su žmonėmis, šviesk kitiems ir būsi apšviestas, gydyk kitus ir kiti išgydys tavo gyvenimą.

Yra gražus palyginimas apie druską, kuri, paklusdama spindulingam saulės kvietimui, atsiranda iš sūraus jūros vandens. Lygiai taip pat ir Kristaus mokinys atsiliepia į dieviškosios šviesos kvietimą, tačiau paskui, kaip ir druska, privalo atsidurti ant kitų žmonių stalo. Krikščionis, kaip ir druska, privalo atsidurti ant kitų stalo, nes užsidaręs savyje, jis niekam nereikalingas. Mes, pavadinti druska, esame įpareigoti išnykti kituose taip, kaip druska ištirpsta maiste, suteikdama jam skonį.

Tai reiškia – dovanoti save…

Vatikano radijas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top