Gintautas Terleckas. Barbarai

Valakampių miško parke, pravažiavus Saulėtekio bendrabučius, į kalną kylančio Nemenčinės plento dešinėje atsiveria kraupus reginys. Čia plentą nuo miško skiriantį šlaitą su ant jo augančiomis šimtametėmis, vos ne dangų remiančiomis pušimis ką tik skobte nuskobė suvežta technika.

Priėjus arčiau atsiveria milžiniška išpjauto miško plynė. Gilyn, tarsi pragaran išrausta duobė, joje riogso katilas. Kiek tolėliau statybiniais kranais renčiamos gelžbetoninės konstrukcijos. Reginys liudija dar vieną gamtos pralaimėjimą įžūliam žmogiškam godumui. Pasaulinius karus išgyvenusių pušų, ąžuolų nebeliko. Jų vietoje statomas prekybos centras LIDL (Nemenčinės pl.15).

Tiesa, šį verslo ir miesto biurokratų prievartaujamą landšaftą prieš kelerius metus, iškilus į viešumą šių statybų planams, aktyvesni gyventojai bandė ginti. Juos labiausiai piktino tai, kad miesto savivaldybė neteisėtai pakeitė šioje vietoje suformuotų gyvenamųjų namų statybos sklypų (plotas 0,8 ha) paskirtį. Sklypai tapo komerciniais. Miesto valdžia suteikė teisę iškirsti medžius ir statyti prekybos centrą.

Pagal galiojantį Vilniaus miesto bendrąjį planą ši teritorija skirta vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų namų statybai. Veikiantys įstatymai įpareigoja keičiant sklypų paskirtis gauti šalia gyvenančiųjų sutikimą. Niekas apie tokius planus gyventojų neinformavo. Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Geomokslų instituto dėstytojo, teritorijų planavimo ir gamtinio karkaso eksperto doc. dr. Jono Volungevičiaus teigimu, gamtiniame karkase negalima išskirti sklypų ir keisti gyvenamosios paskirties į komercinę. Vietinė bendruomenė šioje vietoje nenori matyti jokio prekybos centro.

„Neturėtų būti tos parduotuvės ten, nes buvo duotas leidimas komerciniam pastatui aptarnauti aplinkinius kvartalus. Mes ir esame aplinkinis kvartalas, kuris šito nenori“, – teigė bendruomenės narys Romualdas Dacius. Netoliese jau ir taip veikia trys prekybos centrai. Gyventojai į miesto valdžią kreipėsi su peticija, kurią pasirašė daugiau nei pusantro tūkstančių žmonių. Dėl protesto savivaldybės Miesto plėtros departamentas statybų projektui iš pradžių nepritarė ir grąžino taisyti.

Tačiau atlikti kosmetiniai taisymai nekeičia esmės. Niekas nepasikeitė ir po to, kai problemą apsvarstė praeitos kadencijos Seimo Aplinkos apsaugos komitetas. Buvęs Aplinkos viceministras Marius Narmontas svarstyme apibendrino, kad nebereikėtų svarstyti, ar statyti, ar ne, tik spręsti paties projekto įgyvendinimo klausimą. Vilniaus miesto savivaldybės administracija išdavė leidimą statyti naują „LIDL“ parduotuvę Nemenčinės plente. Sklype augę medžiai buvo pasmerkti žūčiai, o vietos gyventojams suteikta galimybė „džiaugtis nereikalingos krautuvės teikiamais malonumais“.

„Ne bendruomenės prašymais turime remtis, turime remtis objektyviais skaičiais“, – teigė miesto vyriausiasis architektas M. Pakalnis. Būtent jis š. m. rugpjūčio 19 d. LRT.lt portalui nekukliai pareiškė: „Derinant šį projektą mums visiems pavyko rasti ne vieną kompromisą. Džiugu, kad projekto rengėjai įsiklausė ir į mūsų, ir bendruomenės pastabas bei lūkesčius ir dėl statinio architektūros, ir dėl aplinkos sprendinių.“

Greičiausiai kalbėtojas susimaišė. Apie kokius kompromisus jis kalba? Ar tikrai šis derybininkas, kaip ir visa savivaldybė, buvo prieš LIDL užmačias stojusios Nemenčinės plento bendruomenės pusėje? Tai kas gi išdavė statybai leidimą? Ne kitaip, kaip niekingai skamba LRT.LT straipsnio „Po projekto korekcijų Nemenčinės plente bus statomas mažesnis prekybos centras“ džiaugsmai. Pasirodo, prekybos centro pastatas – užims ne 2410, o tik 2100 kv. m. Architektai pakeitė ir pastato apdailą – jai parengtos itin aukštos kokybės medžiagos, o pastato tūrį įgilino į sklypo reljefą – taip pastatas buvo maksimaliai pažemintas.

O pušys? 2019 metais žadėjo išsaugoti 88 pušis, palikti medžių salas. Jų nepaliko! Atsodins iš naujo? Nusipirks Vokietijoje ar Afrikoje pušelyčių ir sukiš tarp betoninių trinkelių skursti? Šitaip geležiniais kaušais važiuojate ne tik per gamtos, bet ir per žmonių gyvenimus.

Atimate iš mūsų tikrus dalykus, o vietoj jų siūlote pirkti pigius surogatus. Kyla klausimas: kur jūs, mūsų valdininkai ir biznieriai, ruošiatės savo vaikus auginti?

Skaitykite daugiau:
https://www.diena.lt/…/lidl-parduotuve-kursto-aistras…
https://www.15min.lt/…/gincas-del-lidl-nemencines…
https://madeinvilnius.lt/…/po-ilgu-atideliojimu-gautas…/ .
https://www.lrt.lt/…/po-projekto-korekciju-nemencines…

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
14 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
14
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top