JAV ir Japonija pasirašė susitarimą dėl bendro hipergarsinio perėmėjo kūrimo

Jen Judson

JAV ir Japonija pasirašė bendradarbiavimo susitarimą dėl kūrimo hipergarsinių raketų gynybos pajėgumų, skirtų neutralizuoti hipergarsines grėsmes raketų skridimo fazėje, – sakoma gegužės 15 d. Priešraketinės gynybos agentūros ir Japonijos gynybos ministerijos pareiškimuose.

Abi šalys dėl šios galimybės derasi jau daugiau nei metus. MDA dar tik pradeda kurti  perėmėją skriejimo fazėje, o agentūros biudžeto plane numatyta, kad pirmą kartą jis bus pradėtas naudoti XX a. trečiojo dešimtmečio viduryje. Dėl GPI projektavimo varžosi dvi bendrovės – “Raytheon Technologies” ir “Northrop Grumman”. Šie rangovai pasirašė sutartis 2022 m. birželio mėn.

Per Japonijos ir JAV aukščiausiojo lygio susitikimą 2023 m. rugpjūtį vyriausybės paskelbė pradėjusios dirbti pagal bendradarbiavimo susitarimą dėl GPI kūrimo.

Perėmėjai bus skirti montuoti į JAV karinio jūrų laivyno “Aegis” balistinių raketų gynyba aprūpintus naikintuvus. Ginklas šaudys iš standartinės vertikalaus paleidimo sistemos ir bus integruotas į modifikuotą “Aegis” ginkluotės sistemą “Baseline 9”, kuri aptinka, seka, kontroliuoja ir neutralizuoja hipergarsines grėsmes.

Neutralizuoti hipergarsinį ginklą skriejimo fazėje sudėtinga techninė problema, nes raketos gali skrieti daugiau nei penkis kartus greičiau už garsą ir skrydžio metu gali manevruoti, todėl sunku nuspėti raketos trajektoriją.

JAV vyriausybės pareiškime pažymima, kad GPI bendradarbiavimo vystymo projektų susitarimas patenka į JAV ir Japonijos dvišalio susitarimo memorandumo dėl mokslinių tyrimų, plėtros, bandymų ir vertinimo projektų taikymo sritį.

Siekdamos susitarimo dėl GPI kūrimo, JAV ir Japonija sustiprins regioninį atgrasymą ir kartu sustiprins ilgalaikį abiejų šalių bendradarbiavimą priešraketinės gynybos srityje, – teigiama jame.

MDA ir toliau vadovaus Gynybos departamento GPI kūrimui. Pagal susitarimą Japonija “vadovaus GPI raketinių variklių ir varomųjų komponentų kūrimui”, sakoma JAV pareiškime.

Pastaraisiais metais su raketomis susijusios technologijos, tokios kaip hipergarsiniai ginklai, buvo smarkiai patobulintos tiek kokybės, tiek kiekybės požiūriu , – teigiama Japonijos gynybos ministerijos pranešime. Skubiai spręstinas klausimas – sustiprinti šių raketų perėmimo pajėgumus.

JAV ir Japonija anksčiau pagal panašų susitarimą kartu kūrė “Raytheon Technologies” gaminamą raketą SM-3 Block IIA.
Nors pagal naująjį bendradarbiavimo susitarimą GPI pajėgumai bus sukurti 2030-aisiais, praėjusiais metais Kongresas 2024 m. fiskaliniame Nacionalinės gynybos įgaliojimų įstatyme nurodė, kad nori, jog MDA pradinius operacinius pajėgumus sukurtų iki 2029 m. pabaigos, o iki 2032 m. – pilnus operacinius pajėgumus ir iki 2040 m. – bent 24 GPI.

Apie Jen Judson

Džen Džudson (Jen Judson) yra apdovanojimus pelniusi žurnalistė, dirbanti “Defense News” žurnalistikoje, kuri nušviečia sausumos kariuomenės karinius įvykius. Ji taip pat yra dirbusi “Politico” ir “Inside Defense”. Ji Bostono universitete įgijo žurnalistikos magistro laipsnį, o Kenyono koledže – menų bakalauro laipsnį.

defensenews.com 

5 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top