Jūratė Sofija Laučiūtė. Rusai juokiasi. O lietuviai?

delfi.lt

Ne taip seniai LR Seimo internetiniame puslapyje www.lrs.lt buvo pranešta, jog „Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen įregistravo parlamentui atskaitingų ekspertinių-patariamųjų institucijų sistemos pertvarkos koncepciją“.

Sulig ta koncepcija „siūloma Lietuvos švietimo tarybą išformuoti ir funkcijas perduoti kitiems, panašią veiklą vykdantiems subjektams, o Valstybinę lietuvių kalbos ir Valstybinę kultūros paveldo komisijas, Etninės kultūros globos, Nacionalinę sveikatos ir Nacionalinę šeimos tarybas sujungti į Nacionalinę gerovės agentūrą“ (toliau – Agentūra).

Taigi, siūloma naikinti eilę institucijų, kurios iki šiol buvo atsakingos ir Seimui atskaitingos už lietuvių TAUTAI svarbių kultūros sričių puoselėjimą ir plėtotę. O vietoje jų norima steigti darinį, kuris, viena vertus, grėsmingai panašus į George Orwell‘o romane „1984-ieji“ aprašytąją Meilės ministeriją, o kita vertus, atvirai ciniškai atkartoja vienos iš aukščiausias pareigas Rusijoje užimančios moters, Rusijos Federacijos Tarybos (aukštųjų parlamento rūmų) pirmininkės Valentinos Matvijenkos viešai pristatytą svajonę įsteigti Rusijoje Laimės ministeriją („Ministerstvo sčastja“), kuri ekspertuotų kitų ministerijų siūlymus ir įstatymus ir vertintų, ar jie atneš laimę Rusijos žmonėms.

Skamba anekdotiškai, bet, deja, tai faktas, kuris rado pasekėjų ir ES šalyje – Lietuvoje.

Nesiimu „ekspertuoti“, kokį vaidmenį čia galėjo suvaidinti nelietuviška V. Čmilytės-Nielsen kilmė ir judviejų su tėvu gimtoji kalba, bet spekuliacijų šia tema viešojoje erdvėje nestinga. Ir autoriteto Seimui visa tai neprideda.

Seimo pirmininkė, įgarsinusi siūlymą naikinti institucijas, kurios labai svarbios lietuvių tautos tapatybės išsaugojimui, aiškina savo sprendimą tuo, kad jos neva blogai dirba. Tačiau pati pripažįsta, jog jos buvo prastai finansuojamos ir t.t. Bet juk finansavimo reikės ir Agentūrai? Nebent Seimo pirmininkė tikisi, kad Agentūros agentai dirbs visuomeniniais, savanoriškais pagrindais, t. y., veltui?

Beje, o kodėl nesumažinus, nesujungus į vieną darinį neproduktyvias – visuomenės nuomone – institucijas ir organizacijas, kurios neva gina „žmonių“ teises, bet „žmonėmis“ telaiko migrantus, seksualines mažumas bei (retkarčiais !?) moteris?

Kita Seimo ir/arba jo pirmininkės pretenzija naikinti siūlomoms institucijoms suktesnė: naikinimo iniciatoriams nepatinka, kad jos mažai laiko ir dėmesio skiria ekspertinei – patariamajai veiklai, o užsiima savo tiesiogine, valstybės joms priskirta veikla: „koncentruojasi į privalomų taisyklių nustatymą, visuomenės švietimą ir informavimą, mokslinius tyrimus“, t. y. iš tikrųjų užsiima rimtu, konkrečiu darbu, kuriam jos ir buvo įsteigtos. Iniciatoriai norėtų jų darbą apriboti praktiškai tuščia veikla, nes visi matome, jog dabartinė vyriausybė bei jos rėmėjai į ekspertų nuomonę praktiškai neatsižvelgia. Ta nuomonė jiems – tik dėl „paukščiuko“, atseit, „pasitarėme su visuomene“.

Keista, kad ponią Viktoriją priglaudusioje politinėje bendruomenėje – Liberalų sąjūdyje – neatsirado kolegų, kurie geranoriškai būtų perspėję budrumą praradusią kolegę taip viešai Lietuvos visuomenei nedemonstruoti, iš kur ji semiasi idėjų, kaip „geriau“ valdyti Lietuvą vardan to, kad joje kuo mažiau liktų lietuviško elemento. Laikas juk pasirinktas politiškai netinkamas: rinkimų į Seimą bei į Daukanto aikštės rūmų sostą išvakarėse!

Kaip ten bebūtų su liberalų simpatijomis, po tokių sumanymų pačios ponios Čmilytės-Nielsen demonstruojamos simpatijos Rusijoje dygstančioms liaudies kvaišinimo idėjoms daug kam gali sukelti visokiausių įtarimų.

Ne mažiau klausimų ir įtarinėjimu žadina ir planuojamosios Agentūros bendrumai, panašumai su G. Orwello romanu „1984-ieji“.

Viena, tame romane aprašytas toks pasaulis, kuriame nėra praeities. O argi ketinimai, siūlymai naikinti institucijas, atsakingas už lietuviškas tradicijas bei jų išsaugojimą, sujungiat jas į kažkokią karikatūrišką rusiško kirpimo instituciją nereiškia dabartinės Lietuvos valdžios pastangų nutraukti ryšius su lietuviškąja praeitimi (praeities lietuviškumu) ?

Antra, Orwello pasaulis yra valdomas labai keistų ministerijų, kurių veikla yra kardinaliai priešinga ministerijų pavadinimams. Teisybės ministerija atsakinga už melą bei propagandą, Taikos ministerija atsakinga už karą, o Meilės ministerija -. tai įstaiga, kurioje kankinami ir nužudomi režimo priešininkai. Tad jei į pasaulį, kuris vadinasi „ateities Lietuva“, pažiūrėsime Orwello akimis, baisu ir pagalvoti, ką turėtų/galėtų reprezentuoti toks darinys, kaip „Gerovės agentūra“. Tikrai jau ne tą gerovę, apie kurią svajojo ir tebesvajoja lietuviai…

Seimo nariams, kuriems teks apsispręsti, balsuoti „už“ ar „prieš“ liberalų sugalvotąją Agentūrą, patartina su savimi nešiotis bei kartas nuo karto paskaitinėti minėtąjį Orwello romaną ir atidžiau įsigilinti į Teisybės ministerijos veiklą. Juk jos užduotis – kurti naują istoriją, perrašant tradicinę. Viena praeities atkarpą paliekama, kitą sufalsifikuojama, o kai kas netgi ištrinama be pėdsakų. Ar ne panašiai elgiasi „įvalstybintasis“ istorikas profesorius A. Bumblauskas su savo pasekėjais, kurdami naują Lietuvos istorijos koncepciją, kurioje hipertrofuojamas Lenkijos valstybės vaidmuo bei įtaka Lietuvos valstybingumo raidai, tokiu būdu sukuriant savotiškas Orwello nupiešto „Didžiojo brolio“ kloną.

Nekalbu jau apie tai, kas daroma su Sąjūdžio istorija ir kai kuriais jo lyderiais?!

Perrašymų, pertvarkymų, iškreipiant tradicinį, lietuvišką kultūrinį Lietuvos lauką, suteikiant jam daugiau kosmopolitinių bruožų, randame pačiose netikėčiausiose srityse. Pavyzdžiui, po struktūrinės pertvarkos Lietuvos kultūros tyrimų institute nebeliko Kultūros paveldo skyriaus. Kažkur pasislėpė ar išnyko Liaudies meno paveldui skirtas poskyris, kuris senojoje struktūroje buvo sujungtas su Sakralinio meno paveldo tyrimais. O Lyginamųjų kultūros tyrimų skyrius pervadinamas į Komparatyvistinių kultūros tyrimų skyrių, tarsi tai reikštų naują turinį, naują kokybę, o ne išduotų provincialams būdingą tūpčiojimą prieš svetimybes kalboje ir kultūroje!

Pagaliau, romane „1984-ieji“ piešiamas tobulas partijos nario portretas, kuris labai primena pačią Seimo pirmininkę, naujosios koncepcijos reprezentantę: „kompetentingas, darbštus ir net protingas siauruose rėmuose, bet ne mažiau svarbu, kad jis būtų patiklus ir aklas fanatikas su vyraujančiais baimės, neapykantos, keliaklupsčiavimo ir nežaboto triumfo polinkiais“.

Beje, Rusijoje po V. Matvijenkos siūlymo steigti Meilės ministeriją netruko pasirodyti ir karikatūros, kuriose šiurptelėjęs biurokratas ar Dūmos narys skaito, jog prie tos ministerijos siūloma steigti Aistringo pasitenkinimo komisiją, Nežabojamo susižavėjimo komitetą, Malonumų skyrių…

Rusai juokiasi. O lietuviai? Verks, ir tiek?

4.6 11 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
21 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Juozas

Visa tai, žinoma, apgailėtina, bet dar daugiau abejonių sukėlė autorės pasažas: „kokį vaidmenį čia galėjo suvaidinti nelietuviška V. Čmilytės-Nielsen kilmė ir judviejų su tėvu gimtoji kalba, bet spekuliacijų šia tema viešojoje erdvėje nestinga. Ir autoriteto Seimui visa tai neprideda.” Kokia reikšmę Seimui turėjo jos su tėvu kalbėta kalba? Ar tai irgi ne spekuliacija? To paties galima paklausti ir autorės, ar ne?

Paul Casimir

Tiesioginį, Juozuk, tiesioginį!

blue yellow zov marinie

..labas,zombi.

Paprasta

Ka, fufaika, tu cia veiki? Grizk i rodina.

nieko naujo

nuo 2000 m. visi įstatymai, valdžios struktūra daroma, kad kuo labiau būtų panašesnė į rusijos.
stribvaikiai pizdukėliai kitaip neįsivaizduoja savo gyvenimo, kaip tarnystės RUSUI

blue yellow zov marinie

…ta bobse ne maziau slyksti ir pavojinga nei arkle ar garmoske….visos trys pamekles turet sedet kaliuzej….bet zomberlande tai neimanoma….aplink vieni zombiai kenkejai….labanaktis,ponai zommmbiai.

Stiklo Valytuvas

,,… kokį vaidmenį čia galėjo suvaidinti nelietuviška V. Čmilytės-Nielsen kilmė ir judviejų su tėvu gimtoji kalba,… ”

Jokio vaidmens !!! !!! !!!
O štai glušų litvinų (sakau labai piktai), ir atkakliai tylinčio elito (sakau labai piktai) vaidmuo labai didelis.
Dėl rinkimų…
Dėl rinkimų rezultatų…
Dėl koalicijos…
Dėl Seimo Pirmininkės pareigų tokiai…
Dėl prakeikto tylėjimo tyčiojantis iš tautos, tėvynės, valstybės, rasės…
Ir dėl dabartinio KITŲ METŲ pasyvaus laukimo…

Kokia tauta (su savu elitu), tokia valdžia.
Argi veidrodis kaltas kad snukis kreivas.

Ne autorė

pašluostei (stiklui valyti) ir Juozui siūlau prisiminti per tukstantmečius stebėjimo suformuotą liaudies išmintį – obuolys nuo obels netoli nurieda

Stiklo Valytuvas

Man – 1.
Durniui + 8.
Puiku !!!
Po rinkimų, jeigu bebus upo, aš jums priminsiu jūsų pačių kiaulišką prigimtį !

blue yellow zov marinie

….prihliadielsa….psixopat..

priešingai Bumblauskui

Niokojantis lietuvybę Lenkijos vaidmuo Lietuvos istorijoje žinomas, Bumblauskui sunku ką perdėti, tačiau iš to seka ne bumblauskiška išvada, o priešinga – turime kompensuoti istoriją deformavusį Lenkijos vaidmenį dėmesių kitų tautų istorijai ir kultūrai. Aišku ne Rusijos, bet visų pirma Latvijos, kurią tiesiog užmiršome, besiknebinėdami Dviejų tautų valstybės pavelde.

DD plius DD

Galim ir mes pasijuokti.
Antai Šimonytė savo metu labai gyrėsi, kad perskaitė Šveiko nuotykius.
Hmm. (pats aš kazarmoje du rekrūto metus išbuvau ir tuos nuotykius visus be išimties esu gyvai matęs)
O štai Čmilytė sėkmingai žaidė šachmatais. Tebežaidžia, nes jai Lietuva tėra lenta su figūrėlėmis.
O dar tūla „fuck the police’ Armonaitė
.Iš ko čia pasijuokti?
Ogi iš A.Kubiliaus. Tas pezėjo, kad tai „geriausia kas Lietuvą ištiko”….

DD plius DD

Dar pridursiu,
Tarp kitko visai orveliškai.
Šimonytė pienininkams- „biudžete milijonai nesimėto”
Armonaitė skaitmeninkams – „mes geriau žinom kaip pinigus naudoti”(apie 35 mln.)
Toks įspūdis, kad turim šizofrenikių vyriausybę.

blue yellow zov marinie

..tai ne ispudis,o tiesa.Dar kenkeju.

Milaiti,

nebepridurk, tu jau ir taip kiauras!

buvo šaunu apstumti Maskvą, dabar Briuselį

o tie 35 milijonai iš ES biudžeto mėtosi ?

keista

Orvelas orvelu (nereiktų jo kaišiot/prikaišiot visiems atvejams) ale Laimės ministeriją vietoj Kreivio irštvos tikrai reiktų steigt .Siūlyčiau tos laimės, teisingumo mato vienetu imt „1 kreivį”(kuo daugiau tų vienetų , tuo blogesnė šalies situacija , na ,panašiai kaip kuo daugiau narkomanų ,nuo blogiau visiems. Gal ne tiek laimės (labai jau utopiškai skamba) ,kiek realios politikų sprendimų naudos analizės , tikrų ekspertų sambūrį tikrai jau senai reikia įkurt , tam tiktų ir KT kontora (jei Kreivys savos neatiduotų). Na o apie tai,kad Seime valdžią senai (minimum nuo kabyliaus laikų) užgrobę neregėtai agresyvūs antilietuviški „elementai” , taip pat senai Lietuvos žmonės gerai žino , čia jokia naujiena. Ir jei , pasikeitus valdžiai tos visos šimonytės /čmil gautų po 15 m. griežto režimo –… Skaityti daugiau »

Prašalietis

Rusai juokiasi. O lietuviai?… Dar neišsivaikščioję ar milijonas -pusantro milijono išsivaikščiojusių adekvačių lietuvių juokiasi labiau nei rusai, nes lietuviški juokintojai visus juokina kuo toliau, tuo labiau..Jūratė Sofija Laučiūtė -„Rusijoje po V. Matvijenkos siūlymo steigti Meilės ministeriją netruko pasirodyti ir karikatūros, kuriose šiurptelėjęs biurokratas ar Dūmos narys skaito, jog prie tos ministerijos siūloma steigti Aistringo pasitenkinimo komisiją, Nežabojamo susižavėjimo komitetą, Malonumų skyrių…” Lietuviai juokiasi, po Nausėdos siūlymo „kurti gerovės valstybę” nepasirodo jokios karikatūros… Paprasti eiliniai lietuviai juokiasi ir be Orvelo „akių žiūrėjimo”, nes yra aišku, kad toks darinys, kaip „Gerovės agentūra“ reprezentuos tik mažesnėmis apimtimis (bus mažiau išmėtoma lėšų „darbams”, kurių niekas nepajėgus pamatuoti, jų „vaisius” matys tik tie, kurie ten dirba… ) „meilę, puoselėjimą, saugojimą, globą…” kalbai, etninei kultūrai, nacionalinei… Skaityti daugiau »

Mickėyus Mousėas

Citata: „…išduotų provincialams būdingą tūpčiojimą prieš svetimybes kalboje ir kultūroje”
Štai taip ir tūpčiojam. Autorė taip pat:
George Orwell‘o , G. Orwello , Orwello

Michailas Velleris (RTV1)

Pokalbis su rašytoju ir filosofu Michailu Welleriu Mariannai Minskai. RTVI.
00:00 „Laikykis! Michailas Welleris
01:00 Kas nutiko Rusijai per pastaruosius dvejus metus?
02:40 „Žmonės vis dar nori gyventi“
05:36 Apie žmones ir nusivylimą
08:19 Opozicija žlugo?
11:32 „Niekas nėra vienas“ – apie kolektyvinę atsakomybę
14:24 Vakarams naudingas užsitęsęs Ukrainos konfliktas
17:12 Kodėl nėra masinio inteligentijos protesto?
20:52 Apie atvirą palaikymą
22:59 „Nėra amžinų imperijų“
24:31 Pokyčiai po Putino
25:51 Žaliavų ir ar demokratija įmanoma Rusijoje
28:40 Ar pasaulis išprotėjo?
31:33 Apie karą tarp Izraelio ir Hamas
34:09 „Viso pasaulio smegenys plaunamos“
40:07 Švietimo naikinimas Vakaruose
44:27 Ar galimas pilietinis karas Europoje?
48:38 Rezultatai 2023 m
52:18 Kreipimasis į publiką

https://www.youtube.com/watch?v=2ZN56rN8DnA

Dzeikas

Na jeigu taip
https://images.app.goo.gl/kEnfgJhnSdbBEdQbA
Su kalbaj-bais, tai aš nepriestarauju.😃

21
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top