Ką nuo Seimo slepia kandidatė į generalinius prokurorus?

Mindaugas Velička | Alfa.lt

Naujoji kandidatė į generalinius prokurorus, dabartinė Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkė Edita Dambrauskienė ne tik turi ką kruopščiai slėpti nuo jos kandidatūrą svarstančių Seimo narių, tačiau ir yra susaistyta gerai slepiamomis bendromis paslaptimis su Seimo neseniai didele balsų persvara atmestu kandidatu į generalinius prokurorus, Kauno apygardos teismo pirmininku Nerijumi Meilučiu bei abu juos globojančiais esamais ir buvusiais prezidentės patarėjais.

Ištikima prezidentūros liokajaus tarnaitė

Seimui teikdama kandidatę į generalinius prokurorus, prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad kandidatė Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkė „Edita Dambrauskienė svariai prisidėjo skaidrinant Kaišiadorių rajono apylinkės teismo, susiduriančio su specifinėmis bylomis dėl jo teritorijoje esančių pataisos namų, veiklą“.

Alfa.lt atkreipia dėmesį, kad šiam teismui iki E. Dambrauskienės vadovavo tik neseniai prezidentės liaupsintas, taip generaliniu prokuroru ir netapęs dabartinės kandidatės vadovas – Kauno apygardos teismo pirmininkas N. Meilutis. Paaiškėjo, kad iš tiesų padėtis, švelniai tariant, priešinga: teisme po N. Meilučio vadovavimo iš tiesų buvo ką skaidrinti, tačiau pirmininkė ne tik nenorėjo prie to prisidėti, bet priešingai – sutraiškė tuos teisėjus, kurie drįso atskleisti netvarką apie aukštesniojo teismo – Kauno apygardos teismo – pirmininko N. Meilučio vadovavimą.

Teisėjų bendruomenėje N. Meilutis ir jo pavaldinė E. Dambrauskienė žinomi kaip uolūs prezidentūros valios vykdytojai.

„Man teko su juo dirbti kurį laiką. Ryte jis telefonu „įsiregistruodavo“ (prezidentės patarėjui teismų klausimais – Alfa.lt) Ernestui Rimšeliui, o vakare „išsiregistruodavo“. Derindavo viską. E. Rimšelio nurodymai buvo besąlygiškai ir itin uoliai vykdomi“, – Alfa.lt pasakojo dabar Kauno apygardos teisme nebedirbantis vienas iš N. Meilučio vadovaujamo teismo skyriaus pirmininkų.

„O kas yra Dambrauskienė? Ji – šio prezidentūros liokajaus tarnaitė“, – apibūdino teisėjas.

Teismo archyvas atskleidžia paslaptis

Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme saugomos bylos, kurioje dabartinis Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Vytautas Turauskis laimėjo prieš tuometį generalinį prokurorą Darių Valį dėl priėmimo į darbą, medžiaga atskleidžia, kaip E. Dambrauskienė „skaidrino“ savo vadovaujamą teismą. Tiesa, ne nuo negerovių, o nuo teisėjų, kurie jas kėlė.

Dar 2011 metų gruodžio 29 dieną Teisėjų etikos ir drausmės komisija, gavusi skundą dėl įstatymo nesilaikymo atvejo, pavedė Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkei E. Dambrauskienei „atlikti tyrimą bei pateikti tyrimo rezultatus, be kita ko, nustatant, ar tai yra vienintelis atvejis ir kokia yra teikimų dėl lygtinio paleidimo nagrinėjimo praktika, ir nurodant, ar teisėjams yra sudarytos sąlygos išnagrinėti bylas pagal įstatymų reikalavimus“.

Teismo pirmininkė sausio 9 dieną sudarė komisiją dėl operatyvinio patikrinimo atlikimo, kuriuo komisijos pirmininku paskyrė tuometį Kaišiadorių rajono apylinkės teismo teisėją Vytautą Turauskį, o komisijos nariais teisėjo padėjėją Astą Ablingytę-Bliujienę ir teisėjo padėjėją Loretą Janiulytę.

Komisija, atlikusi patikrinimą, nustatė ne tik tai, kad skundžiamas atvejis pasitvirtino kaip pažeidžiantis įstatymus, bet kad apskritai „Kaišiadorių rajono apylinkės teismo teisėjai neturi tinkamų sąlygų nagrinėti teikimus dėl lygtinio paleidimo. Šie teikimai nagrinėjami išvykstamuosiuose posėdžiuose, teismo posėdžiai yra vedami tam nepritaikytose patalpose, be pasitarimų kambarių, be valstybinių vėliavų“.

Įsiutino patikrinimo faktai, nurodė slėpti

Nustatyti faktai yra ne tik šiurkštūs Teismų įstatymo pažeidimai, tačiau ir visuotinai žinomos aplinkybės ne tik šimtams Pravieniškių pataisos namų kalinių, tačiau ir įkalinimo įstaigos administracijai, advokatams, prokurorams, patiems teisėjams. Teismų įstatymo pažeidimai buvo faktas, tapęs praktika.

Ir ko imasi prezidentės išgirtoji teismo pirmininkė? E. Dambrauskienė išvados nepriima, o šaukia teisėjų susirinkimą išvadai aptarti. Jame siūloma, kaip „aptakiau patikrinimo akte nurodyti keblų klausimą dėl pasitarimų kambarių buvimą-nebuvimą“, o paprasčiau sakant, kad tikra informacija būtų nuslėpta nuo Teisėjų etikos ir drausmės komisijos. Susirinkimo metu teismo pirmininkė komisijos pirmininkui nurodo pateikti naują patikrinimo aktą, kuriame „turi atsispindėti (…) teisėjų susirinkime aptartos aplinkybės“.

Ir nors komisija, spaudžiama Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkės E. Dambrauskienės, kiek pašvelnino savo išvadą, to teismo vadovei nepakako. Ji toliau darė įvairias kliūtis užbaigti patikrinimą. Matyt, suvokdama, kad su teisėju – patikrinimo komisijos pirmininku V. Turauskiu – susitarti nepavyks, ji pasirašo įsakymą, kuriuo jį atleidžia iš komisijos pirmininko pareigų ir savo įsakymu pasiskiria naująją šios patikrinimo komisijos pirmininkę.

Išvada keičiama, seka kerštas

Netrukus jau E. Dambrauskienės vadovaujama komisija, kurios narėmis išliko dvi administraciškai teismo pirmininkei pavaldžios teisėjo padėjėjos, tyrimą baigė. Jokių pažeidimų nenustatyta, o konstatuojamos tikrovės neatitinkančios aplinkybės, kad bylos nagrinėjamos tam pritaikytose pataisos įstaigų patalpose, jokių administracinės veiklos trūkumų nenustatoma. Teismo pirmininkė pasirašė šį aktą ir jį išsiuntė Teisėjų etikos ir drausmės komisijai.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top