Kęstutis Girnius. Ar Baltijos šalys pavojuje?

Delfi.lt

Padėtis Ukrainoje darosi grėsmingesnė. Prieš savaitę į Ukrainą įžengė dar daugiau gerai ginkluotų Rusijos karių, įvesta sunkiosios ginkluotės ir tankų. Karių ir ginkluotės telkimas nėra vienkartis įvykis, bet šis atvejis ypatingas tuo, kad jis įvyko kelių svarbių tarptautinių susitikimų išvakarėse.

Anksčiau tokiomis progomis Vladimiras Putinas buvo linkęs atitraukti karius ir kitais būdais mėginti parodyti Rusijos gerą valią vildamasis, jog Vakarai neįves naujų sankcijų arba švelnins jau esančias. Šį kartą jis sąmoningai demonstravo abejingumą Vakarų nuomonei, nepaisant to, kad jo paties ir premjero Dmitrijaus Medvedevo pasisakymai aiškiai rodo, kad Vakarų sankcijos turi poveikį ir kelia susirūpinimą Kremliui.

Nežinia, ar karių telkimas sietinas su siekiu nukariauti dar daugiau Ukrainos teritorijos. Rusijai ir separatistams būtų naudinga užimti Donecko oro uostą, dar svarbiau – Juodosios jūros pakrantės ruožą, kad būtų galima veiksmingiau aprūpinti Krymą ir separatistų valdas Rytų Ukrainoje karine technika ir kitomis priemonėmis. Bet tada reikia klausti, kodėl nebuvo pulta rugpjūčio pabaigoje, kai Ukrainos kariniai daliniai buvo palaužti ir panikos pagauti. Be to, lig šiol Putinas veikia atsargiai. Krymas buvo užimtas paaiškėjus, kad nebus priešinamasi žaliesiems žmogiukams. Ilgai buvo stengiamasi nuslėpti Rusijos karių vaidmenį Ukrainoje. Jie veikė atvirai tik kilus realiam pavojui, jog Ukrainos ginkluotosios pajėgos nugalės ir grąžins Donecką bei Luhanską į valdžios rankas.

Nežinia, ko siekia Putinas, bet aišku, kad nieko gero. Tad suprantamai auga nerimas. Ir ne tik tarp profesionialių kasandrų, laikančių kiekvieną Rusijos veiksmą pirmuoju žingsniu į dar kitos Rytų Europos šalies užpuolimą. Įtakingas „New York Times“ apžvalgininkas Rogeris Cohenas nuogąstauja, kad „jeigu Ukraina bus prarasta, Amerikos pažadas jos NATO sąjungininkams Baltijos šalyse ir Rytų Europoje nebebus laikomas patikimu. Esminis Rusijos strategijos tikslas nuo 1945 metų – nutraukti jungtį tarp Amerikos ir Europos gynybos – bus beišsipildąs.“

Negaliu pritarti Coheno teiginiams. Gynybinė jungtis tarp JAV ir ES bus nutraukta, jei kas nors ją nutrauks. Bet kas tai darys? Dabartinėmis sąlygomis tikrai ne ES, nes jai didesnį pavojų kelia galima Rusijos agresija, jos gynybiniai pajėgumai gerokai menkesni už JAV, o NATO žlugimas reikštų, kad ES šalys turėtų masiškai didinti gynybos išlaidas. Jei ES būtų norėjusi, jog JAV atkakliau gintų Ukrainą, o Vašingtonas to nedarytų, ES galbūt jaustųsi palikta likimo valiai ir ieškotų kitų saugumo garantijų. Bet JAV kaip tik laikosi tvirtesnės pozicijos Rusijos atžvilgiu, tad nėra kuo nusivilti.

JAV turi didesnį pagrindą būti nepatenkintos daugeliu ES šalių, gėdingai apleidusių savo ginkluotąsias pajėgas. Bet ir šios atsilikėlės atlieka naudingų užduočių: sergsti Baltijos šalių oro erdvę, stebi Baltijos jūrą ir tt. Tad nei viena, nei kita pusė neskubės nutraukti gynybos ryšių, o Rusijai įžūlėjant jos kaip tik turi paskatų juos stiprinti.

Ukraina nėra NATO narė, o Baltijos šalys yra, ir tai – esminis skirtumas. Nei JAV, nei ES nebuvo įsipareigojusios ginti Ukrainos ir nuo pat neramumų pradžios aiškiai sakė, kad nesigriebs ginklo. Baltijos šalių padėtis yra visiškai kita. JAV ir Rusija žino, kad agresija prieš vieną NATO šalį yra agresija prieš visas arba bent prieš tas, kurioms svarbu užtikrinti, kad NATO liktų ir būtų veiksminga. Nebūtų puolama vien Lietuva ar Latvija, bet ir pats NATO kaip patikimas ir gebantis save apsiginti aljansas. Nes NATO patikimumo išlaikymas gyvybiškai svarbus, ypač ES šalims, todėl agresijos atveju Rusija sulauktų deramo atkirčio. Tai puikiai žino Putinas, tad nerizikuos sukelti NATO veiksmų, į kurios Rusija negalėtų tinkamai reaguoti ir būtų priversta trauktis.

Cohenas ir kiti nuogąstauja, jog neadekvati reakcija į Rusijos agresiją pakirstų NATO patikimumą, paverstų aljansą popieriniu tigru ir skatintų pabūgusias Europos šalis įsiteikti Kremliui. Tad po Gruzijos ir Ukrainos gali ateiti Baltijos šalių eilė. Bet Putinas galėjo elgtis agresyviai Gruzijoje ir Ukrainoje, nes žinojo, kad nei viena, nei kita šalis nėra gyvybiškai svarbios JAV ir kad NATO suprato šių šalių svarbą Rusijai. Jis galėjo numatyti, kad rimtesnės konfrontacijos atveju NATO atsitrauks.

Kaip NATO narės, Baltijos šalys yra gyvybiškai svarbios NATO, o ne Kremliui (Rusija jau 25 metus puikiai gyvena, joms palikus Rusijos interesų sferą), tad ir Putinui aišku, jog NATO nenusileis.

Net jei Putinas jaustųsi esąs drąsus ir rizikos nevengiantis valstybininkas, jis ir jo aplinka negali užmerkti akių į kai kuriuos faktus. Kariniu požiūriu JAV ir NATO yra ryškiai pranašesnės, turi daugiau ir labiau patyrusių karių, gausesnę ir pažangesnę karinę techniką, ypač kritinėje aviacijos srityje. Be to, JAV nėra pacifistinė valstybė, vengianti karinių konfrontacijų. Tikrovė kita – nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos JAV beveik be pertraukų kariauja ar dalyvauja karinėse operacijose. Net prezidentaujant taikiai nusiteikusiam Barackui Obamai, kovota Irake, Afganistane, Pakistane, Libijoje, Jemene, o dabar – ir Sirijoje su Islamo valstybės organizacija.

Konfrontacija su NATO nėra Rusijai perspektyvi, nes tik vienas iš trijų numatomų scenarijų baigtųsi gerai. Yra tikimybė, nors labai maža, kad Vakarai nesipriešina intervencijai Baltijos šalyse ir NATO žlunga. Kiti scenarijai yra Rusijai nepalankūs. Arba Vakarai priešinasi Rusijos intervencijai ir Maskva priversta visam pasauliui stebint ją nutraukti. Arba Vakarams nenusileidžiant, įsižiebia karas, kurio Rusija negali laimėti.

Atgrasymo teorijos grindžiamos prielaida, kad abi konfrontuojančios pusės yra racionalios, geba apskaičiuoti galimas įvairių veiksmų pasekmes, bent minimaliai rūpinasi savo šalies ir jos žmonių gerove. Negalima atgrasyti savižudžių mirtininkų, nes nėra kuo grasinti pasiryžusiems žūti.

Nėra pagrindo laikyti Putiną ir jo aplinką neracionaliais fanatikais. Kol kas jie puikiai apskaičiuoja, ką gali ir ko negali daryti. Putinas gal rizikuotų agresija prieš Baltijos šalis, jei būtų reali tikimybė, kad grasinimų ir spaudimų įbaugintos JAV ir NATO nusileistų. Bet aiškaus JAV karinio pranašumo akivaizdoje Putinas gali grūmoti, įspėti, pozuoti be marškinių, bet jis nežengs lemiamo žingsnio karo linkme.

Delfi.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
29 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Beta

Putino nuotykiai Australijoje
Путин первым протянул руку канадскому лидеру, который принял этот жест со словами: «Я думаю, я должен пожать Вашу руку, но я могу сказать лишь одно: вы должны убраться из Украины».

AAA

O kaip čia atsitiko su tomis garantijomis Ukrainos teritoriniam vientisumui, jai atiduodant savo branduolinių raketų arsenalą Rusijai?

Gerinant Lietuvos ekonomiką,galima

pasitelkti į pagalbą pensijinio amžiaus žmones.Žinant,kad maistas Lietuvoje dabar ne aukštos kokybės,o sveikiausias gamintas namuose,galima būtų kurti namų maisto agentūrą.Kurioje dirbtų iškviečiami į namus senjorai.Kurie pagamintų pietus ir t.t… labai užsiėmusiems,vaikams.Užsidirbtų kiek.Gaminti jie jau moka.Gal ir ne į temą.Bet sveikas ,pasiturintis žmogus yra saugios valstybės garantas.

eryt

tada kai Ukraina atidavė atomini ginkla sunaikinimui ,juos išdūrė Rusija su Amerika

oi Griniau, Griniau,

juk ir Ukrainai nero JOKIO P[AVOJAUS IS RUSIJOS PUSES. Ten juk patys ukrainieciai sukilo.

Stai ir vienas rusu strategas nesenai atsakinedamas i radio Svoboda klausimus, sake, kad su Lietuvabus kur kas paprasciau, nei su Ukraina, „nes tem mes turime daug geru draugu”.

Taip kad jokios agresijos is Rusijos galim nesitiketi, kol Lietuvos seimas taip stropiai vykdo nurodymus… del referenDumu nepavyko, bet eto tolko priskazka, skazka vperediii!

Beta to oi Griniau, Griniau,

Oi melagi melagi. Seku „Radio Svoboda” ir Facebook’e ir pasiklausau gyvai ir nieko panašaus joks veikėjas ten nei anksčiau nei neseniai nesakė. Piliečių konstitucinę teisę apšaukti referendūmu, gali tik tos pačios kaip Putinas prigimties žmogeliai, drebantys dėl valdžios, nes prarasti valdžią jiems reikštų prarasti laisvę- tiek per du dešimtmečius ponų prisidirbta.
O referendumininkams, užuot užsiiminėję makartizmu, žemai nusilenkę padėkotumėte, nes jei ne tų žmonių iniciatyva saugiklių nebūtų iki šiol.

Taigi

Reikia pripažinti, kad Rusija tapo nuskriaustųjų užtarėja, žinoma, ji ne altruistė ir be intereso ji nesikištų, ir nepadėtų silpnoms tautos apsiginti nuo agresorių. Prisiminkime vien paskutinį dešimtmetį, 2008 m., Pietų Osetijos gyventojų padėkas Rusijai už apgynimą nuo agresorės Gruzijos. Per mažai padarė dėl Libijos gyventojų, leido Vakarams išprievartauti ir sunaikinti valstybę, įvesti chaosą ir terorą. Sirijos atveju kol kas tvirtai laikėsi ir daug padarė, kad apgintų Sirijos gyventojus nuo Libijos gyventojų likimo. Žinoma, ne už ačiū, Rusija Sirijoje turi savo interesus. Gerai, kad padeda Donecko ir Lugansko gyventojams, kurie kovoja už laisvę, kaip Lietuva už laisvę kovojo 20 a. pabaigoje. Į Baltijos valstybes Rusija neis, jeigu nebus reikalo, t.y. gintis nuo Vakarų agresijos. Lietuvai nereikėtų spaudyti į Rusiją, nes gali… Skaityti daugiau »

Beta to Taigi

Seniai taip nesijuokiau, kaip perskaičiusi tamstos logikos sutrikimu sergantis žmogau, komentarą.

Letas Palmaitis

Šįkart K.Girniaus samprotavimai neįtikina. Autorius matyt primiršo savo paties publikacijas apie globalizmo esmę, kuri toli peržengia matomos politikos ribas. Net ir paprastas teiginys „kodėl nebuvo pulta rugpjūčio pabaigoje” nerimtas. Aišku, kad kremlius bando vykdyti savarankišką „politiką” (t.y. grįžti į Čingischano laikus), o tam reikia patikrinti „Vakarų” reakciją. „Vakarai” puikiai atskleidė savo esmę, kada Bikderbergo narė Honneckerio komsomolka kartu su marionetiniu demokratiniu Hollande’u galutinai perbraukė tarptautinius sutarimus užtikrinti Ukrainai jos valstybingumą jai atsisakius nuo branduolinio ginklo: kremliui buvo LEISTA likti su Krymu, nes šis užgrobimas net nebuvo paminėtas, bet pareikalauta susodinti kremliaus agentus „separatistus” su ukrainiečiais prie vieno stalo deryboms-dalyboms, nes Porošenka turėjo pripažinti užgrobtų teritorijų „ypatingą statusą”. Jei tai nėra ankstesnių tarptautinių sutarimų laidotuvės, tai po to galime dar tikėti,… Skaityti daugiau »

 taigi

net Kabajevas – Putinas apsišiko, sužnojęs, kad aš čia grįžau! 🙂 🙂 🙂

Taigi Betai

Per risum multum cognoscimus stultum.

Beta to Taigi

Galiu paaiškinti.
Rašai „Lietuvai nereikėtų spaudyti į Rusiją, nes gali ateiti laikas, kai teks parašyti pagalbos ginantis nuo, pavyzdžiui, Lenkijos agresijos.”
Tai žinom žinom tą Rusijos „pagalbą”, kai ateina, bet pamiršti išeiti. Paskutinį kartą prabuvo 50 metų. 🙂 🙂 🙂

 Mark Twain

Never argue with a fool, onlookers may not be able to tell the difference. —

Beta

Naujausias tarptautinis skandalas: somaliečiai įsižeidė kai juos sulygino su Rusija.

Beta

-Kokie senelių namai prabangiausi pasaulyje?
– Kremlius.

Taigi

Rusija išvaduoja ir neišeina. Klausimas iš istorijos: kas geriau Lenkijos okupacija ar Rusijos? Atsakant sau į klausimą į Stalino laikus nežiūrime, nes šiandien Stalino nėra.

Beta to Taigi

Geriausia kai Rusija už geležinės uždangos, o mes šiapus. 😉

 kacius taigiui

Geriausia okupacija – Kinijos aneksuota Rusija!

Taigi

Jeigu Kinija aneksuos Rusiją, tai neliks ir Lietuvos, ir čia apsigyvens geltonodžiai siauraakiai.

Beta to Taigi

Pamiršai, kad mes NATO nariai, o kinai protingi.

Taigi

Pamiršote, kad NATO yra verslo organizacija, todėl, kai tik Lietuva taps nuostolinga, tai NATO galėsite pamiršti.

Beta

NATO yra gynybinis blokas, sutrikusios logikos žmogau.

Taigi

Po gynybiniu bloku paslėptas verslas. Reikia mokėti matyti ne tik tai, kas padėta paviršiuje, bet ir kas yra viduje.

Beta

Tai ir yra jūsų putinofilai, pagrindinė problema, kad matote to ko nėra, o kas yra matote iškreiptai, ne taip kai mato visas likęs pasaulis. Juoda jums balta- balta juoda. Rusija tai Kreivųjų Veidrodžių imperija. Kaip išsireiškė Aleksejus Levinsonas- sutrikusios logikos šalis.

ruta

Nera pagrindo laikyti Putleri adekvaciu , todel tas , kas normaliam , mastanciam , atsakingam vadovui yra norma , putleriui -tamsus miskas , jis gi KGB -as !Savu pilieciu prazude apie 27 000 000 / tiksliai niekas nezino , net Rusijos vadovai igarsino skirtingus skaicius / , nes kas nores paviesinti tokius kruvinus archyvus ? Niekada Rusijos istorijoje nebuvo gerbiama zmogaus gyvybe , net savu , tai ko noreti , kad jie tausotu svetimas ? Manau Europa pradeda suprasti , kad agresoriu /Rusija/ nesustabdysi kalbom .Sankcijos pradeda veikti ir taip labai silpna Rusija ekonomika turetu greitu laiku nudvesti ir kai neliks ‘desros’ ir pabrangs alkoholis , na tada Rusijos aviu banda atmerks uztinusias akis , o gal ir numirs neatsimerkus… Skaityti daugiau »

Letas Palmaitis rutai

Bijau, kad diskutuojama apie antrinės reikšmės dalykus. Jei ne putkinas, bus kutkinas, koks skirtumas? Gal Navalnas nebus Ordos nedalomumo gynėjas su visomis pasekmėmis? Koks skirtumas, ar putkinas adekvatus, ar neadekvatus, kai visa Orda dar nuo pat mongolų cholujo „šventojo” Aleksndro Neviškio iki Jono Rūsčiojo opričinos ir toliau iki pat dabar yra neadekvati?

Juozapas

Na va, būna ir taip- ateini, žiūri gana įdomi tema.
Rengiesi kažką parašyti, skaitai komentarus ir še tau.
Kai randi parašyta taip gerai, kad net lūpa atvypsta, belieka tik pagarbiai patylėti.
Todėl šiuo atveju man belieka pridurti:
Kai vėl pasitaikys straipsnių panašia tema- nei patys varkit, nei kitų raginkit.
Tiesiog dabar įsirašykite tą komentarą ir turėkite.
Laikas nuo laiko perskaitykite.
Nes komentaras kurį turiu omenyje yra tiesiog tobulas-
:
Letas Palmaitis 2014-11-17 16:30

Trupmenas

Labai skystas straipsnis. Net nesitiki, kad rimtas tarptautininkas tokią naivybę galėtų suraityti. Girniukui matyt dar neatsiplauna gėdingas pezėjimas per Gruzijos karą, ką jis ten buvo pripezėjęs apie Sarkozy kaip derybininko nuopelnus ir kaip koneveikė Adamkaus per aštrų reagavimą. kartais net panašu, kad autoriaus perdėtas nuosaikumas labai panašus į vištakumą. Sovietinę tikrovę, mat žmogus ragavęs tik iš tolo Vokietijos, JAV ir Prahos. Čia gyvenęs žmogus kitaip ją jaučia ir užuodžia.

Taigi
29
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top