Kestutis Pranckevičius. NETEKOME LEGENDINĖS LAISVĖS KOVOTOJOS

Veidaknygė

paliko legendinė mūsų Tautos didvyrė, vienuolė Nijolė Sadūnaitė. Nuoširdžia meile Dievui, Bažnyčiai ir artimui spinduliavusi sesuo Nijolė paliko gilų pėdsaką kasdienėje kovoje už Lietuvos laisvę, sovietinės okupacinės valdžios engiamus žmones.

Nijolė Sadūnaitė gimė 1938 m.liepos 22 d.Kaune, vėliau, su tėvais persikėlė į Anykščius. Čia 1956-aisiais baigusi vidurinę mokyklą, tais pačiais metais slapta įstojo į Švč.Mergelės Marijos tarnaičių kongregacijos vienuolyną, veikusį Panevėžyje. 1970 m.baigusi Vilniaus medicinos seserų kursus, iki 1974 m.įvairiose šalies ligoninėse slaugė gimusius kūdikius.

Dirbdama atsakingą darbą, sesuo Nijolė laisvalaikiu, niekam nežinant, platino 1972 m.pradėtą leisti Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kroniką. 1974-ųjų rugpjūčio 27 d.buvo suimta ir 10 mėnesių įkalinta Vilniuje, Lukiškių kgb kalėjime. Po metų buvo nuteista 6 metams ir išvežta į Mordovijos griežto režimo lagerį. 1980 m,grįžusi į Lietuvą, toliau slapta rūpinos LKB Kronikos leidyba, taip pat tremtyje kalinčių žmonių likimais. 1987 m.rugpjūčio 23 d.drauge su Antanu Terlecku, Petru Cidziku ji surengė garsųjį mitingą Vilniuje, prie Adomo Mickevičiaus paminklo. Jo metu pirmą kartą buvo pasmerktas fašistinės Vokietijos ir stalinistinės Rusijos slaptasis Molotovo-Ribentropo paktas, padalijęs Europą pagal šių dviejų okupantų įtakos zonas.

Be abejo, už šią veiklą sesuo Nijolė buvo aktyviai persekiojama, vėl prieš ją kurpiama baudžiamoji byla, tačiau prasidėjus Atgimimui, išvengta represijų. 1988 m.vasario 16-ąją, minint Lietuvos Nepriklausomybės 70-ąsias metines tuometinis JAV Prezidentas Ronaldas Reiganas savo kalboje pasakė: „Lietuvių tautos Laisvės dvasia lieka nesulaužyta. Tai rodo gyvas pavyzdys tikros jų tautos atstovės Nijolės Sadūnaitės, kurios drąsus pasiaukojimas savo Tėvynei ir sąžinei tęsiasi iki šios dienos. Būdama Sibiro gulaguose ji rašė: „Mūsų gyvenimo trumpos dienos šioje žemėje yra skirtos ne poilsiui, o dalyvauti kovoje už laimę daugelio širdyse”, – sakė JAV Prezidentas R.Reiganas.

Po metų, 1989-ųjų pavasarį, sesei Nijolei Sadūnaitei Likimo buvo lemta susitikti su pačiu JAV vadovu, ištikimu mūsų tautos bičiuliu! Nenuilstančios kovotojos už Laisvę susitikimą su Ronaldu Reiganu organizavo JAV lietuvių bendruomenės Vakarų apygardos pirmininkė Angelė Nelsienė.

Ne kartą ir man yra tekę susitikti su gyvąja mūsų Tautos legenda Nijole Sadūnaite. Antakalnyje, šalia sraunios Neries, P.Vileišio gatvėje, svetinguose sesers Nijolės namuose, iš jos rankų gavau vieną brangiausių dovanų – jos pačios 1990 m. parašytą autobiografinę knygą „Gerojo Dievo globoje”. Paskutinį sykį su Nijole Sadūnaite teko susitikti Vilniaus Arkikatedroje, 2018 m.balandžio 21-ąją – tą dieną į kunigus buvo įšventintas diakonas Gabrielius Satkauskas.

Šventų Velykų rytmetį Amžinybėn iškeliavusią seserį Nijolę tegu primena Jos ištarti paskutiniai žodžiai teismo dieną: „Kas gali būti gyvenime svarbiau, kaip mylėti žmones, jų laisvę ir orumą. Meilė žmogui – pati didžiausia Dievo dovana! Kovoti už žmonių teises – gražiausioji meilės daina. Tegu ji lyg varpas skamba visų mūsų širdyse ir niekados nenutyla”…

Archyv.nuotraukose: 1989 m.Vašingtonas, priėmime pas JAV Prezidentą Ronaldą Reiganą. Iš kairės į dešinę – Prezidentas Ronaldas Reiganas, sesuo Nijolė Sadūnaitė, Angelė Nelsienė, jos vyras Romas Nelsys; viena iš paskutiniųjų Nijolės Sadūnaitės nuotraukų.

Juozo Matonio ir Vytauto Damaševičiaus dokumentinis filmas „Nijolė Sadūnaitė” iš ciklo „Lagerių moterys”. (2011 metai)

5 8 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top