Kolegos kaltina universiteto rektorių mokslinio darbo plagijavimu

Birželio 13 d. mokslininkų grupė, atstovaujanti skirtingoms šalies mokslo institucijoms ir tyrimų kryptims, parengė oficialų kreipimąsi į Lietuvos Respublikos Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnybą. Kolegialiai pasirašytu dokumentu Kontrolieriaus tarnyba informuojama apie kraštutinai įžūlų plagiato ir akademinės etikos pažeidimo Lietuvoje faktą.

2005 m. Kauno technologijos universitete apginta socialinių mokslų (ekonomikos) disertacija: Šarapovas, T. „Elektroninės komercijos modeliai verslo efektyvumui didinti“. Disertacijos mokslinis vadovas prof. P. Baršauskas (anuomet vienas iš privataus universiteto ISM vadovų). Netrukus, 2006 m., buvo išleista jau trijų bendraautorių mokslinė monografija identišku apgintai disertacijai pavadinimu: „Elektroninės komercijos modeliai verslo efektyvumui didinti“ (ISBN 9955-9874-0-5). Monografiją su ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto grifu atspausdino KTU leidyklos „Technologija“ spaustuvė. Monografijos įvade ir visame 163 puslapių tekste niekur nėra nuorodos į tai, kad veikalas publikuojamas jau apgintos disertacijos pagrindu, kad medžiaga kartotinė. Literatūros sąraše nuorodos į 2005 m. apgintą disertaciją nėra.

Apgintos disertacijos ir po metų išleistos to paties pavadinimo monografijos tekstai identiški: visiškai sutampa ne tik struktūra, bet ir visas tekstas. Padaryti tik minimalūs redakciniai pakeitimai, pvz., frazė „disertacijos autoriaus nuomone…“ monografijoje pavirsta fraze „monografijos autorių nuomone…“ ir pan. Programinė įranga, priklausomai nuo jos tipo, fiksuoja lyginamuose tekstuose apie 80 proc. sutapimų. Monografijos pirmuoju autoriumi užrašytas dabartinis KTU rektorius prof. P. Baršauskas. Antruoju autoriumi užrašytas A. Cvilikas, kuris, turimais duomenimis, yra Europos centrinio banko (ECB) darbuotojas.

Akademinė bendruomenė šokiruota ir pasipiktinusi. Kontrastas tarp aukštų akademinių idealų ir siekinių, kuriuos viešoje erdvėje įnirtingai propaguoja KTU rektorius, ir šio viešo veikėjo faktinės elgsenos yra pribloškiantis. Plagiatoriai neapsiribojo Lietuvos teritorija. Identiška monografija buvo išleista Vokietijoje: Šarapovas, T., Baršauskas, P., Cvilikas, A. (2010). E-Commerce Models to Increase Business Effectiveness. ISBN 978-3-8383-3462-2. Saarbrucken: Lambert Academic Publishing AG & Co. KG, 164 p.

Mokslininkų kreipimesi Lietuvos Respublikos Akademinės etikos ir procedūrų Kontrolieriaus prašoma ištirti ir įvertinti akademinės etikos pažeidimo faktą. Prašoma išsiaiškinti, ar minėta disertacija yra tikrai savarankiškai parengta, ar nebuvo pažeisti etiško mokslinio vadovavimo disertacijai principai? Taip pat prašoma išsiaiškinti, kodėl, kokiu pagrindu ant pakartotinai išleisto kvalifikacinio darbo, kuris privalo būti savarankiškas kūrinys, atsiranda kitų bendraautorių pavardės? Keliamas klausimas: ar čia nėra nepelnyto prisirašymo į bendraautorius pasinaudojant tarnybine padėtimi ar dėl kitų motyvų?

Monografijos išleidimas duoda daug mokslinės veiklos apskaitos taškų tiek akademinei institucijai, tiek bendraautoriams. Kontrolieriaus prašoma išsiaiškinti, ar neatsitiko taip, kad minėta institucija – ISM ir bendraautoriai – įgavo konkurencinį pranašumą neetiškų ir neteisėtų veiksmų pagrindu? Klausiama, ar asmuo – rektorius, vykdantis plagiato veiksmus, – tenkina „nepriekaištingos reputacijos asmens“ reikalavimą, kurį rektoriaus pareigybei imperatyviai kelia Lietuvos Respublikos Mokslo ir studijų įstatymas?

Mokslininkų grupės vardu:

Prof.habil.dr. Gediminas Merkys
Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo valdybos narys

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top