Kun. dr. Saulius Stumbra. Blogi laikai skirti tapti gerais žmonėmis

laikmetis.lt

Šv. Tomas Moras yra sakęs, kad „laikas niekuomet nebūna toks blogas, kad geras žmogus negalėtų gyventi“. Nežiūrint šios šviesios minties peršasi akis badantys faktai: pradėjus irti svarbiausiam visuomenės pamatui – šeimai, pradėjo kilti grėsmės kūnui, sielai ir dvasia, sunku darosi išsaugoti sveikatą, laimę ir šventumą.

Kartą į rankas pateko vieno tyrimo rezultatai, kur atlikus apklausą mokyklose, po 30 metų, ji buvo vėl pakartota. Joje klausta paprasto dalyko: kokių problemų kelia mokiniai? Pateikiu 1960 metų apklausos atsakymus: nedaro namų darbų, mėto knygas, palieka uždegtą šviesą, atvirus langus ir duris, spjaudosi klasėje, laksto koridoriuje. Praėjus lygiai 30 metų, apie 1990 metus, štai kokie gauti nauji apklausos atsakymai: abortai, AIDS, išprievartavimai, narkotikai, baimė mokykloje būti nužudytam.

Galėtume džiaugtis, jog tai yra ne Lietuvoje vykęs tyrimas, tačiau būtų įdomu, kokie duomenys būtų gauti šiandien į tą patį klausimą.

Šiurpina vaikų darbeliai, bet tėveliai ne geresni. Šiandien vėzdu užsimota prieš šeimą. O juk šeima yra vienintelė natūrali aplinka, kur mes mokomės nesavanaudiškai mylėti.

Antrasis meilės vardas yra „Gailestingumas“ – nemokame mylėti ir nekuriame gailestingumu paženklinto gyvenimo.

Štai viena tyrėja uždavė klausimą šeimoms: jei galėtumėte rinktis, ar tuoktumėtės su tuo pačiu žmogumi dar kartą? Visų pirma, pribloškė atsakymų gausa, ir svarbiausia tai, kad 75 proc. apklaustųjų atsakė neigiamai. Trys ketvirtadaliai išlikusių santuokų yra nelaimingos. Tai skaičiai ne iš anų laikų, o iš dabar, kai bandoma pagyventi kartu, viską išbandyti anksčiau – pasirodo, bandymai nepadeda. Santuokinė ištikimybė yra ne norma, bet reta išimtis. Dauguma paauglių net nesupranta žodžio „skaistus“… Štai vienos apklausos duomenys skelbia, jog didžiausias moterų malonumas – apsipirkinėjimas.

Pagrįstai galime klausti: kodėl taip vyksta?

Esame godūs.

Godumas taip giliai įleidęs šaknis, kad viskas paremta turėjimu. Vis daugiau jaunų žmonių, o kas baisiausia, ir pagyvenusių – labiau pergyvena dėl pinigų kišenėje nei dėl artėjančios mirties. Jei įdėmiai perskaitytume Dievo Žodį, tai pamatytume, jog Jėzus daugiausia ir pliekia godumą (daugiau Jis kalba tik apie Dievo Karalystę), nes godumas naikina sielą.

O ko Dievas tikisi iš mūsų? Dievo standartai nepasikeitė, jis visada laukia to paties. Dievui nerūpi laikų mados, Jis visais laikais kviečia į amžinybę.

Kiek vilčių buvo dėta tiek į praeitą amžių, tiek į mūsų dienas: juk nugalėję neraštingumą, panaikinę vergovę, prakalbę apie prigimtines žmogaus teises, galėjome sukurti laimės amžių. Deja, mūsų laikai pagimdė neregėtą genocidą, didžiausius karus, o praraja tarp turtingų ir vargšų pasidarė dar didesnė.

Niūrokai. Kaip prieš Paskutinį teismą. Juk dažnai ir patys bandom pateisinti savo gyvenimą blogais laikais. Bet ar gali būti laikai kalti dėl mano blogo gyvenimo?!

Kartais atrodo, kad Dievas leidžia ateiti tokiems laikams, bėdoms, išmėginimams ir pagundoms, kad blogio kalvėje nukaldintų šių laikų šventuosius. Taigi pasaulis yra milžiniška šventųjų kūrimo mašina, o šventieji savo ruožtu keičia pasaulį.

Tik pagalvokime: jei pasaulyje nebūtų kančios, kaip išsiugdytume užuojautą? Jei nebūtų sunkumų, kaip taptume drąsūs? Jei nebūtų pagundų, kaip išmoktume branginti dorybes? Jei šventumas nieko nekainuotų, kaip išmoktume jį branginti? Tik blogame pasaulyje galime tapti geri. Blogi laikai skirti tapti gerais žmonėmis.

Sunkmetis leidžia pajusti gėrį, o gėris – įvertinti sunkmetį. Visi šventieji gyveno krizių laiku. Krizių ir kryžkelių metas – tai nėra palaimingas vakaras, kai po dienos darbų ramiai einame poilsio. Tai yra rytas, kada keliamės ir imamės ginklų. Mums jau išaušo lemtinga diena – blogais laikais tapti gerais žmonėmis.

Kai eilinį kartą svyruos tikėjimas, kai stovėsi abejonės kryžkelėje, bandysi save pateisinti blogais laikais, atmink, jog laikas niekuomet nebūna toks blogas, kad geras žmogus negalėtų gyventi gerai ir teisingai.

laikmetis.lt

Trumpai apie autorių: Saulius Stumbra, kunigas, Telšių Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos rektorius.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Gediminas

Pagarba kun. Sauliui Stumbrai! Straipsnis – šventos išminties balsas.

Įdomios įžvalgos,

reikės įsidėmėti. Mes iš tiesų dažniausiai į viską žvelgiame labai, labai paviršutiniškai. O čia – pasikapstyta giliai.

Ypatingos svarbos ir taiklumo tekstas!

Viešpats gausiai Jums, kun. Sauliau, teatlygina už pasidalintas mintis, drąsą.
Jūs vėl suaktualinote Fatimos Dievo Motinos perspėjimą apie Šėtono ilgą telkimąsi ir antikristinio tinklo nėrimą prigimtinės šeimos, prigimtinės tvarkos suardymui.
Taip Kūrėjo jau surėdyta, kad žmogus žmogumi (pagal jo prigimtį ir paskirtį)
gali tapti tik sakramentinėje(!) tikrovėje – iš Santuokos kilusioje šeimoje, todėl pastaroji tapusi genderizmo ideologijos ar Stambulo Konvencijos tikruoju taikiniu.
Lietuvių tauta tiek kovojusi už laisvę turi tiesiog pareigą neleisti Dievui pralaimėti kovoje už Jo įsteigtą Šeimos sakramentinį slėpinį,
o tuo pačiu ir už mūsų tautos garbę.
Jobas neleido Dievui pralaimėti dėl savęs paties (Jobo) Velniui
– mes kaip tauta privalome padaryti tą patį ir padarysime, nes Dievas su mumis.

Ar ne apie šį laiką kalbėjo Dykumos Tėvai,

kai vykdyti Dievo Valią ir vadovautis dorybėmis bus ypatingai sunku,
tačiau ir Dievo Malonė kovojantiems bus išliejama gausi kaip niekad?!
Jie troško gyventi šiais eschatologinio laiko metais suprasdami,
kad tai, deja, ne jiems, bet skirta paskutiniesiems žmonėms.
Žmonėms, kurie besigrumdami su Niekšybe, jos šleikštuliu ir paslaptimi patirs neregėtą Kūrėjo pagalbą, tad augs šventumu Dangaus Karalystei nepalyginamai greičiau!

elfe

gulagus, genocidus kuria vergiska samone. „issilaisvines” vergas siekia but dar stropesniu vergvaldziu, nes kitokiu santykiu jo „makaulej” tiesiog neuzprogramuota…  tik gyvuniskas „win-lose”… iki siol garbinamas kaip neva varomoji i progresa jega – konkurencija. o sios galutinej isdavoj, po visokiu revoliuciju, lieka tik „lose-lose”. nors tikrojo zmogiskumo ideja reikalauja konkurencija keisti BENDRADARBIAVIMU! tik tuomet win-win situacija butu imanoma. jei tai galioja seimos santykiuose, turetu galioti ir tarpvalstybiniuose ar biznio, ar tarp partiju… nes ta konkurencija, kuri vyksta siandien tarp musu partiju, akivaizdziai veda i lose-lose nuline situacija… daugelis is musu mokosi savo verte pagristi palyginimais ir konkurencija nuo pat mokyklos suolo. Svajojam apie sekme tarsi sukdami ratus apie dideli pyraga apie kuri eidami tikimes nusirezt daugiau, kad kitam liktu maziau. tada… Skaityti daugiau »

Kis

nesutinku kunige,nes kaip sakoma tautoje;kuprota ir grabas neistiesins,tad vilciu praktiskai nera berepresiju panasiu ,kurios skiriamos tokies naivuoliams.

elfe

net gyvunu seimos rupinasi savo palikuonimis, nes laiko juos saves dalimi. kaip zmogui ismokt kita laikyt saves dalimi? kartais atrod, kad ir Dievas ir setonas siekia suvienyti pasauli.. tik skirtingais budais ir tikslais… jei Dievas per meile, bendradarbiavima visu isgelbejimui, tai setonas per skaldyma, supriesinima varo zuveles i viena tinkla visu uzvaldymui prazudymui?.. pirmas skilimas, susipriesinimas vyksta musu galvose, prote… kai imam tapatintis ne su Sv.Dvasia, o is ribotu kuno pojuciu kilusia mastymo sistema – ego. tada apima baime, nerimas, kaltes jausmas… kalte prasosi bausmes… bandydami ja nusikratyt, nesamoningai projektuojam ja i kitus kaltinimais… kaskart kaldami Dievo Sunu prie kryziaus… taip ivyksta antras skilimas… tarp manes ir kito.. kur tikroji Meile, nelieka vietos baimei.. istatymu nepriversi kito zmogaus myleti… pirmiausia… Skaityti daugiau »

Rasa

Kaip galima tapti gerais žmonėmis,kai per visus ruporus yra kalama į galvą, kad šventa yra privati nuosavybė (būtent žodis – šventa!). Ir negirdėjau,kad nors vienas kunigėlis aptartų tokį sąvokos iškraipymą. Per visus ruporus kalama – mes be sekso niekas! O bažnytėlė tokiais aplinkiniais keliais kalba apie žmoniškumą ir jo svarbą, kad vargu, kas tą jų mintį pagauna. Kas aiškiai iš bažnytėlės sklinda, tai kvietimas atleisti visiems išsigimėliškiems veiksmams.

Milaiti,

ar šiandieniniai tavo pasisakymai irgi iš kgb mokyklos konspektų?

Gabrielė

Taip. Geram žmogui visi laikai netrukdo likti geram. Mane neteisingai apkaltino, mane neatsakingai gydė medikai, mano vaikams skiepijama nužmogėjimo ideologija, naktį mane narkomanas apvogė. BET AŠ GERAS. VISI LAIKAI TINKA GERAM ŽMOGUI. Sėdžiu mažame butelyje, su minimalia alga, mano vaikai nebadauja, bet šiaip tai atrodo apgailėtinai. Mano Tėvynes klestėjimu valdžiažmogiai net nesiruošia rūpintis, jie rūpinasi stambaus kapitalisto klestėjimu mano Tėvynės ir jos piliečių sąskaita, mano tėviškės miškai virto plyne pilna erkių. BET AŠ GERAS. VISI LAIKAI TINKA GERAM ŽMOGUI. Mano šeimai, giminei sunku gyventi su mano gerumu, bet jie mane myli… Labai norėčiau išgirsti kun. S. Stumbro atsakymą, kaip atrodytų valstybė ir tauta su tokia geriečių armija? Visgi tokia rimta, išsilavinusi institucija kaip bažnyčia turėtų skirti gerą žmogų nuo vergo?… Skaityti daugiau »

ah1

Nieko naujo. Budizme seniai žinoma kad visos kančios arba iš godumo arba iš nežinojimo, o vedizme blogis gimsta iš malonumo. Tai va abortai tai malonumų padariniai, rujojimas irgi iš malonumų, narkotikai iri iš malonumų, vaikų tvirkinimas irgi iš malonumų, gaidizmas irgi iš malonumų… O nemokamo nieko nėra…, kur ir vėl nieko naujo tik energijos apsikeitimo dėsnis.

>> Ah1

ale eikit eikit. Putinas, anot Navalno, godus ir turtu ir valdzios, ir malonumu jam netruksta. Ar tikrai manot, kad jis kankinasi?.. Gal prastai studijavot budizma?..

>> Gabrielei

Puikus komentaras. Geri zmones neturi leist sau but gudriu sukciu mulkinamais mulkiais… Juk ir Jezus sake – bukit romus kaip aveles, bet gudrus it zalciai. O Jo palyginima, kad kupranugariui lengviau pralyst pro adatos skylute, nei turciui patekt i Dangaus karalyste, gal reiktu suprast, kaip tai, ka turcius stato i pirma vieta. Ar Dieva ar savo turtus, kurie ji isgelbes/isganys. Juk Jezus aiskiai sako – rinkis pirmiau Dangaus Karalyste, o visa kita tau bus prideta! Senai vyksta gincas ar gerais darbais galima pelnyt Dangaus malone. Net Getes Fauste Mefistofelis kalba: esu dalele tos jegos, kuri visiems be atvangos darydama tik gera, blogo linki.. Ar neturim mes tokiu „mefistofeliu”, besidedanciu gera daranciais „filantropais”, kurie per 30 metu sugebejo praturtet daugiau nei… Skaityti daugiau »

Vytautas

Po kiek opiumas liaudžiai? Taip ir norisi paklausti šiandien, kai tautai būtinas pradudimas, priešinimasis, bažnyčia bando užliūliuoti pasiūlymais būti stipriais ir kentėti šetonų gaujos šėlsmą.

Antanas

Laikmetis.lt be laikmečio opių laiko komentarų, manau, kad tai išplėstinis spalvotų paveikslėlių „klipas”. Jeigu nuomonė ar faktai netikri,visuomenės netraukia tai jokie piniginiai prašymai juos paremti ir jeigu jie patys neišsilaiko – nereikalingi. Tai manau toks būtų, jei būtų komentaras „laikmečiui”

15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top