L. Balsys: Lengvatos skalūninių dujų ir naftos gavybai – pataikavimas lobistams, paminant šalies interesus

Ketvirtadienį Seimas priėmė įstatymą, kuriuo skalūnines dujas ir naftą žvalgančios bei išgaunančios kompanijos trejus metus bus praktiškai atleidžiamos nuo išgavimo mokesčio (galios simbolinis 1 proc. tarifas), o vėliau mokės tik 15 proc. siekiantį mokestį.

Kalbėdamas Seimo plenariniame posėdyje, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys teigė, kad tokiomis mokestinėmis lengvatomis pataikaujama naftos, dujų lobistams, paminant Lietuvos interesus.

„Šis įstatymas turi visus korupcinio įstatymo požymius, kai lobistinės organizacijos arba įtakingos kelios naftos ir dujų kompanijos Lietuvoje sugeba susikurti sau palankius įstatymus. Priimti mokesčių tarifai yra žeminantys mūsų šalį. Trejų metų mokesčių rojus skalūnines dujas ir naftą žvalgančioms įmonėms yra ne kas kita, kaip užmaskuotas išteklių atidavimas už dyką, nes maždaug būtent tiek laiko trunka vieno gręžinio eksploatavimas nuo pradžios iki pabaigos. Kompanijos trejus metus turės mokestinę lengvatą, išgręš gręžinį, jame kiekvieno ardymo metu paliks apie 100 tonų toksiškų chemikalų, yra reali galimybė, kad jie per 10–20 metų per hidraulinio ardymo sukeltus trūkius pakils į viršutinius sluoksnius ir užterš požeminio geriamojo vandenio išteklius, esančius Žemaitijoje. Lietuvai iš to nebus jokios naudos. Juolab, kad ir išgautą naftą ar dujas kompanijos parduos rinkoje ir mes jomis nedisponuosime. Tai – kokia čia investicija? Taigi šitas įstatymas, kuriuo, neva, gerinamos sąlygos investuotojams, yra ne kas kita kaip korupcinis, darantis žalą Lietuvai ir griaunantis Žemaitijos žemės ūkį, darkantis kraštovaizdį, žlugdantis turizmą bei vietos ekonomiką“, – teigė L. Balsys.

Parlamentaras atkreipė dėmesį, kad priklausomybę nuo „Gazprom“ dujų Lietuva jau išsprendė, pasistatydama suskystintų gamtinių dujų terminalą, todėl pavojingas technologijas siekiančių naudoti naftos kompanijų interesus atstovaujantiems politikams jau nebegalima dangstytis energetinės nepriklausomybės šūkiais. Kai bus pastatyta dar ir dujų jungtis su Lenkija, Lietuva turės galimybę apsirūpinti penkis kartus didesniu kiekiu dujų, nei šaliai realiai reikia.

Pasak L. Balsio, nerimą kelia ir dar viena Aplinkos ministerijoje ir Vyriausybėje kelią besiskinanti įstatymo pataisa, kuria siekiama supaprastinti poveikio aplinkai vertinimo procedūras kompanijoms, kurios nori tirti ir naudoti išsklaidytųjų angliavandenilių, tarp jų ir skalūnų dujų, išteklius.

„Šiuo įstatymu siūloma atsisakyti privalomo poveikio aplinkai vertinimo išsklaidytųjų angliavandenilių tiesioginiam tyrimui, kai taikomas hidraulinis uolienų ardymas, taip pat skalūniniųdujų gavybai, kai jų išgaunama mažiau nei 500 tūkstančiai kubinių metrų dujų. Kol vis daugiau Europos valstybių atkreipia dėmesį į neigiamą hidraulinio uolienų ardymo technologijos poveikį aplinkai, imasi griežtesnio šiuo būdu išgaunamų skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos reglamentavimo ar net draudimo, Lietuvoje aplinkosauginiai reikalavimai tampa vis menkesni. Jei šios Aplinkos ministerijos ir Vyriausybės siūlomos įstatymo pataisos bus priimtos, susidarys tokia absurdiška situacija, kai žuvies perdirbimo įmonėms, kempingams prie tam tikrų sąlygų gali reikėti poveikio aplinkai vertinimo, o žemės gelmes nepataisomai pažeidžiančiu hidraulinio ardymo metodu išgaunant išsklaidytuosius angliavandenilius, bendro poveikio aplinkai vertinimo nereikės“, – sakė L. Balsys.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas priminė, jog Europos Komisijos užsakymu atliktoje studijoje nepriklausomi mokslininkai pateikė išvadas, jog hidraulinis ardymas turi neigiamos įtakos vandens kokybei, gali sukelti žemės drebėjimus. Ten, kur naudojama ši technologija, rekomenduojama atlikti poveikio aplinkai vertinimą ne tik žvalgybai, bet ir gavybai, o jau vykstant darbams jį atnaujinti. Taip pat patariama užtikrinti, jog poveikio aplinkai vertinimo studijas atliktų ne naftos kompanijų finansuojami, o nepriklausomi ekspertai.

Daugiau apie Lietuvos valdančiųjų rūpestį investuotojų pelnais skaitykite kitose Tiesos.lt publikacijose:

Liutauras Stoškus. Ar keisim kurmio strategiją į kandies strategiją?

Tim Morgan. Skalūnų dujos – mūsų dienų „dot.com“ burbulas

Ar naujausi amerikiečių mokslininkų skaičiavimai sustabdys „pasaulinės skalūnų revoliucijos“ entuziastus Lietuvoje?

Liutauras Stoškus. Kas išvarė Chevron‘ą

Skalūnai Europoje: barbarizmas ar energetinė nepriklausomybė?

Kaip Hillary Clinton vadovaujamas Valstybės departamentas pardavė pasauliui hidraulinį ardymą

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
17 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
ha ha

Lengvatos skalūninių dujų ir naftos gavybai – pataikavimas lobistams, paminant (?) šalies interesus – pasakė Kremliaus lobistas.
🙂

ha ha

„Juolab, kad ir išgautą naftą ar dujas kompanijos parduos rinkoje ir mes jomis nedisponuosime.”

Jei nebūtų žaliasis Balsys praeitą kartą užblokavęs susitarimą su Chevron referendūmais, būtume gavę 25 procentus pelno mokesčio, plius pirktis dujas ir naftą jau ne iš Gasprom.. Bet dabar reik ant kelių klauptis, kad tik Chevron prisivilioti… tad nuostolius siūlyčiau išskaičiuot iš Balsio ir kitų referendūmininkų kišenės…
🙂

VaidasVDS

hahariui,
o dabar nueik išgerk į sveikatą tų teršalų, kur į žemę, bet ne dykvietę, kurių daug yra Amerikoje, sukiš tie investuotojai.
O po to susipažink su Vokietijos ir Prancūzijos vyriausybių požiūriu į skalūnų dujų paiešką. Dar gali susipažinti su amerikiečių tyrimais, kurie rodo, kad čia tų skalūnų gali būti labai nedaug.
Bet visokiems ilgo ir trumpo pinigo mylėtojams visa tai ne motais.
Nepasprink behahatuodamas…
Be šypsenos.

Kazkodel

visa Europa kratosi ,,frakinimo”.Kazkodel JAV kompanijos visaip slepe ,kokius chemikalus pila i zeme.Kazkodel skalunu firmoa istisai teismuose uz zala gamtai.Bet musu Mazuroniui-gamtos apsaugos buvusiam vadui tinka…Pries metus tukstanciai zmoniu JAV su bidonais lauke gelo vandens,kai chemikalai issiliejo avarijos metu.

lietuvis

Esame okupuota, JAV imperialistų oligarchų valdoma teritorija. Jų tikslas
nuvaryti lietuvius nuo žemės, užvaldyti mūsų jos turtus, o mus paversti vergais. Jei nesipriešinsim,suprantama įstatymais reglamentuotais būdais, mūsų tautą okupantai sunaikins.

RADIO  SVOBODA

užvakar pakomentavo, kodėl JAV nėra didelės problemos su skalūninių dujų išgavimu: kadangi žmonės yra tų žemės sklypų savininkai, jie ir gauna tam tikrą procentą nuo išgavimo pelno – ne taip kaip Europoje, kur pilna visokių išrinktų parlamentų ir pan., kurie viską tvarko, atsieit, valstybės naudai

Taigi

Jie darys ką tik norės, nes Lietuvos žmonės yra veršiai. Ir jie 78 gali priimti antikonstitucinius įstatymus. Lietuvoje tik tauta nieko negali, nes yra diktatūra. Ir jokių šansų ją įveikti. Naivu manyti, kad tas valstybę užvaldžiusias nusikalstamas gaujas galima įveikti rinkimais.

Radijo Svobodai

Yra taip-Nusipirke JAV zemes sklypa,neturi nuosavybes teises i jos gelmes,ko jie daznai nezino pirkdami zeme,todel skalunu isgavimo irenginiai pumpuoja tiesiai uzpakaliniame kieme.Kaip aukso karstliges metu is visos salies privaziuoja darbininku ir vietos gyvenimas pasikeicia neatpazistamai-vietiniai tampa retais aborigenais.Jei seima suserga -jai duoda pinigu,bet pasiraso ,,tylos” pasizadejima ir negali kalbeti apie tai.Zinios is TV ir zurnalo,, National Geographik”.

taigi / lietuvisams

oj, oj, oj- tai jau kad šnypščiam, kad putojam …
pasvajok ruskio šmote.
taip, mums nepatinka chevronai, bet žinok kacapo kavalke kad nuo to tavo pasmirdusio fiurerio snukis mums nuo to mielu nepasidaro.
lugiai kaip ir tavo zasrano gazpromo svarvė.
tus svaigsti, kad mes galvodami apie laisvę, gal būt sukvailiosim ir sukelsime kvailą gaivališką maišta, kurio metu tavo maskolija galės pasišildyti kruvinaus nagus?
PASVAJOK!

taip, mes kažkada atsikratysime mūsų kraštą žlugdančio režimo -bet tu gnida nebaliavosi.
nes mes neskirstome tautos priešų į blogus ir „mažiau blogus”
juo labiau, kad nėra pasaulyje baisesnio priešo kaip rusomongoloidas.

Taigi Juozapui 22:44

Tame ir problema, kad gana ne mažos tautos dvasiškai nesveikas vidus pats neleidžia būti stipriems prieš valdžią, nes vis mato priešus ne ten, kur jie iš tikro yra, todėl energija skiriama ne kovai prieš diktatūrinį režimą, dažnai net susivienijama su juo, kovojant prieš savo viduje susikurtus priešus. Tai ir daro režimą stiprų, nes dėl žmonių silpnumo ir kvailumo, ji puikiai sugeba išnaudoti principą – skaldyk ir valdyk.

Anikė

Godžių ryklių biznio Lietuvoje motyvai- lietuviai mokūs,mokės už viską brangiau. Atkatai žiurkėms greit atsipirks.

neapsigaukit ;)

Skalūnai – tai vienintelė tema, kur Taigis – šis, iš esmės, „stribo vaikas” – sulaukia „laikų” ir iš Tie-SOS skaitytojų 😉 Mielieji, žvelkit giliau 😉
O šis komentaras (2014-12-5 22:44) yra labai taiklus!

gedre

Hidraulinio plesymo ir chemijos varymo i Lietuvos zemele negali buti

Kas

Giriguoja tokiu istatymu priemimui?
P.S. paxo partija tai aisku

atsiprasau

DIRIGUOJA

To Kas       2014-12-6 16:31

http://www3.lrs.lt/pls/inter2/dokpaieska.showdoc_l?p_id=490557 pasiskaitykit ir matysit kas diriguoja.

15.54 val.

Naf­tos ir du­jų iš­tek­lių mo­kes­čio įsta­ty­mo Nr. I-2944 pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIIP-2389(2) (pri­ėmi­mas)

negalima leisti

stop nusikaltimui , kvepiancios , prabangios proteviu dovanos savo vaikams zemes draskymui , nuodijimui .kas nores gerti stipraus benzino skonio vandeni , niekas. niekas neleis draskyti zemes uz didziausius pinigus . tureti svaru zemes , gamtos lopineli tai laime .

17
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top