Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Dalijamės Lietuvos mokslininkų sąjungos kreipimusi į Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen dėl ketinimo nušalinti prof. Adą Jakubauską nuo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinio direktoriaus pareigų

J. Basanavičiaus g. 6, LT-01118, Vilnius,
el. paštas: admin@lms.lt; mokslolietuva@gmail.com

Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkei
gerb. Viktorijai Čmilytei-Nielsen

Lietuvos mokslininkų kreipimasis
Vilnius, 2021 ̶ 03 ̶25

Dėl ketinimo nušalinti prof. Adą Jakubauską nuo Lietuvos gyventojų genocido
ir rezistencijos tyrimo centro generalinio direktoriaus pareigų

Lietuvos mokslininkų sąjunga (toliau – LMS) aukštai vertina Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (toliau – LGGRTC) atliekamą darbą, kuris remiasi ten atliekamais moksliniais tyrimais, o savo užduotimis ir jų svarba valstybei net negali būti lyginamas su kitomis tik akademine veikla užsiimančiomis institucijomis. LGGRTC pavaldumas Seimui turi užtikrinti nuolatinį jo ryšį su Lietuvos visuomene, jai atstovaujančiomis politinėmis partijomis ir politikais, kitomis pilietinėmis organizacijomis. Jam keliamus tikslus Centras gali pasiekti tik savo veiklos pastovumu, turėdamas politikų ir visuomenės palaikymą.

LMS konstatuoja, kad tam tikros politikų grupės pastangos pakeisti LGGRTC vadovą prof. dr. Adą Jakubauską, kai jis dar tik neseniai pradėjo vykdyti savo pareigas, bei vieši Centro organizacinės tvarkos ir darbuotojų tarpusavio santykių svarstymai daro didžiulę žalą šiai institucijai ir jos atliekamai misijai. Kartu tai pakerta visuomenės pasitikėjimą pačiais politikais, kurie taip siaurai supranta jiems suteiktą mandatą, kad savo jau kadencijos pradžioje ėmėsi LGGRTC veiklą destabilizuojančių iniciatyvų.

LMS siekia, kad mokslininkai glaudžiai bendradarbiautų su valstybės institucijomis, tačiau tikisi abipusės pagarbos ir pasitikėjimo. Prof. dr. Adui Jakubauskui turi būti sudarytos sąlygos dirbti ir savo darbu įrodyti, kad mokslininkai gali tarnauti valstybei ir savo kompetencija svariai prisidėti prie visuomenės istorinės atminties stiprinimo.

Lietuvos mokslininkų sąjunga ketinimą nušalinti prof. dr. Adą Jakubauską nuo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinio direktoriaus pareigų vertina kaip nepagristą ir politizuotą veikimą prieš tinkamai pareigas einantį, aukštomis moralinėmis vertybėmis pasižymintį ir itin kompetentingą mokslininką. Prašome Lietuvos Respublikos Seimą užtikrinti, kad šis nepagrįstas veikimas prieš prof. dr. Adą Jakubauską būtų nutrauktas.

Tokia praktika, kai valdžios institucijos kišasi į tarpasmeninius LGGRTC darbuotojų ir vadovybės santykius pakerta pasitikėjimą ne tik valstybės tarnyba, bet ir LR Seimu. Susidaro įspūdis, kad LR Seimas netinkamai akcentuoja prioritetus globalios pandemijos ir su tuo susijusios socialinės ekonominės krizės kontekste bei skatina visuomenės susipriešinimą. Kenkėjiški veiksmai prieš prof. dr. Adą Jakubauską ir kitus aktyvius akademinės bendruomenės narius siunčia signalą Lietuvos mokslininkams, kad kompetentingi asmenys valstybės valdyme yra nepageidaujami.

Bandoma įteigti, kad mokslininkų sprendimai ir išvados turi tik pritarti valdančiųjų partijų politinei linijai, kaip gūdžiaisiais sovietiniais laikais, nes priešingu atveju administraciniais metodais, „trolių“ ir „influencerių“ pagalba su jais bus susidorota.

LMS itin teigiamai vertina prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą, kuri visiškai atitinka akademinės etikos ir sąžiningos mokslinės pozicijos raiškos principus.

Kviečiame ir kitas kūrybines organizacijas (Lietuvos rašytojų sąjungą, Lietuvos kompozitorių sąjungą, Lietuvos dailininkų sąjungą, Lietuvos žurnalistų sąjungą ir kt.) prisijungti prie bendrų pastangų, stiprinant visuomenės pilietinę poziciją ir demokratiją.

Lietuvos mokslininkų sąjungos pirmininkas
prof. dr. Dalius Serafinas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Pastaba

Būtų gražu, kad Seimas atsižvelgtų į visuomenės gerbiamų grupių (signatarai, laisvės premijos laureatai, partizanai, bažnyčios vadovai, mokslininkai, tarp jų ir Genocido centro darbuotojų dauguma, ir t.t.) itin teigiamą gerb. prof. A.Jakubausko vertinimą. Kažkodėl daug kur reklamuojamas nemotyvuotas staigus puolimas prieš šį žmogų, o kažkodėl beveik neminima priešinga argumentuota nuomonė. Seimo šiandieninis balsavimas ta prasme yra reikšmingas Lietuvos ateičiai.

Pastabai papildymas

Seimas privalo atsižvelgti į visuomenės nuomonę ir nereikia jų prašyti jokio „būtų gražu”. Seimas ateina tarnauti tautai ir valstybei, o ne politinių grupuočių ir šešėlyje stovinčių interesams.

tiek

Netikiu ,kad aukščiauia valdžia buvo uzurpuota tam ,kad klausytų kažkieno pageidavimų. Per ilgai su savanaudišku išskaičiavimu „stovėta po medžiu” ,kad tokie kreipimaisi galėtų turėt kažkokį poveikį.Tas kreipimasis jiems patiems daugiau reiškia tiesiog „nusiplaunam rankas galutinai”.

Kovo 11-osios signatarai

A-ū-ūū !!!

Manau,

kad nieko nereiškia politikoje nei mokslininkai, nei menininkai, nei gyventojai.

deja,

neliustratai jau spjovė ir į mokslininkus ir į tautą.

6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top