Lūžis Ukrainoje: po piliečių protestų V. Janukovičius prašo atnaujinti derybas su ES

„Kruvinoji Maidano eglutė“. Veidaknygės nuotr.

Kai sekmadienį, gruodžio 1-ąją, į Kijevo aikštes ir gatves išėjo milijonas piliečių, pasipiktinusių kruvinu specialiųjų milicijos pajėgų „Berkut“ susidorojimu su Maidano aikštėje mitingavusiais žmonėmis, tapo aišku – Ukrainoje vyksta tai, ko niekas nenumatė. Piliečių valia stipresnė nei, atrodo, neribotos valdančiųjų galimybės jos nepaisyti.

Vidurdienį į Maidano aikštę susirinkęs šimtatūkstantinis mitingas, skanduodamas „Revoliucija!“ ir „Šalin gaują!“, privertė ten budėjusias milicijos pajėgas pasitraukti iš aikštės. Taikiame mitinge reikalauta Vyriausybės ir prezidento Viktoro Janukovičiaus atsistatydinimo.

Kaip jau rašėme: Kijevo milicijos valdybos spaudos tarnybos tvirtinimu, antpuolis buvo surengtas paprašius Kijevo komunalinės valdybos bendradarbiams, kuriems mitinguotojai trukdę pasirengti Kalėdų ir Naujųjų Metų šventėms – papuošti aikštėje Kalėdų eglutę, oV. Janukovičius, kaip ir Dalia Grybauskaitė 2012 m. gegužės 17-ąją, teigė, kad prievartos imtasi jam nežinant, ir ne ką mažiau rūsčiai pareikalavo ištirti milicijos smurtavimą prieš piliečius.


Į mitingą Maidano aikštėje besirenkantys protestuotojai. Veidaknygės nuotr.

Nors mitingų organizatoriai kvietė protestuoti taikiai, provokacijų neišvengta. Tuo pačiu metu, kai Maidano aikštėje vyko taikus mitingas, kaukėti protestuotojai šturmavo „Berkut“ užtvarą prie prezidento administracijos pastato. Veidus skarelėmis užsidengę vyrai, ginkluoti metaliniais strypais, tam panaudojo ir traktorių, ir dūminius užtaisus, mėtė akmenis. „Berkuto“ pajėgos panaudojo ašarines dujas, buvo girdėti šūviai – teigiama, jog šaudyta tuščiais šoviniais.

Socialiniuose tinkluose sklinda kvietimai neįsitraukti į susirėmimus su milicija: „Kviečiame visus normalius žmones neiti prie prezidento administracijos, nepasiduokite provokacijoms!!! Nenaudokite jėgos prieš miliciją“, „Tai spąstai, grįžkite į Maidaną, išsiskirstykite, kad pasimatytų provokatoriai“, – raginama veidaknygėse.

Agentūros „RIA Novosti“ duomenimis, po vakar vykusių susirėmimų medikų pagalbos prireikė 160 protestuotojų ir 140 milicijos pareigūnų.

Sekmadienį buvo užimtas ir Kijevo merijos pastatas. Netrukus ant jo vieno lango kabojo Ukrainos vėliava, o prie įėjimo atsirado raudonais dažais išpurkštas užrašas „Revoliucijos būstinė“. „Ukrainoje prasideda revoliucija“, – tvirtino partijos „Svoboda“ pirmininkas Olegas Tyahnybokas.

Gruodžio 1-ąją mitingai vyko ir kituose miestuose. Kai kurių agentūrų duomenimis, į gatves išėjo milijonas Ukrainos gyventojų, nesutinkančių su savo Vyriausybės sprendimu. Į Kijevą neišvykę Dnepropetrovsko gyventojai rinkosi į Europos aikštę – protestuodami prieš kruvinus išpuolius jie atsinešė gedulo juostelėmis papuoštas eglutes. Lvove buvo laikomos ekumeninės pamaldos už Ukrainą ir tautą, jose dalyvavo apie 50 tūkstančių žmonių.

Pasibaigus mitingui Maidano aikštėje dalis žmonių liko budėti ir naktį. Perspėti apie galimas provokacijas ir naujus išpuolius, protestuotojai pradėjo statyti barikadas, saugančios aikštę iš visų pusių. Tam buvo panaudota ir „kruvinoji eglutė“, tapusi valdžios savivalės ir melo simboliu. Nors buvo pranešimų, kad naktį ir vėl galimos provokacijos, naktis iš gruodžio 1-osios į gruodžio 2-ąją praėjo palyginti ramiai. Per naktį visiškai užbarikaduotame Maidane pastatyta apie 20 palapinių.


Barikada iš „kruvinosios eglutės“ karkaso. Maidano aikštė Kijeve. Veidaknygės nuotr.

Tiesioginę transliaciją galite stebėti čia:

Pirmadienį buvo pranešta, kad dalis politikų traukiasi iš valdančiosios Regionų partijos ir prezidento Janukovičiaus administracijos ir kad parlamento opozicija reikalauja atstatydinti vyriausybę bei skelbti pirmalaikius prezidento rinkimus. Siekiant kuo greičiau stabilizuoti padėtį šalyje šiandien buvo skubiai suorganizuotos vyriausybės ir opozicijos derybos, tačiau netrukus Ukrainos opozicijos parlamentinių frakcijų lyderiai iš jų pasitraukė.

Kaip pareiškė Ukrainos opozicinės partijos „Batkivščyna“ parlamentinės frakcijos lyderis Arsenijus Jaceniukas, kad premjero Mykolos Azarovo vyriausybės atstatydinimas būtų pirmasis klausimas Aukščiausiosios Rados antradienio sesijos darbotvarkėje. „Rytojaus sesija turi prasidėti nuo nepasitikėjimo pareiškimo (ministrų) kabinetui ir politinių represijų nutraukimo“, – pabrėžė A.Jaceniukas.

Skelbiama, kad opozicinės partijos jau derasi dėl naujos vyriausybės sudarymo.

Kaip teigiama Europos Komisijos pranešime, pavakare išplatintame newsru.ua, V. Janukovyčius paskambino Europos Komisijos pirmininkui Jose Manueliui Barroso ir sutarė, kad J. M. Barroso priims delegaciją iš Ukrainos aptarti kai kurių Asociacijos sutarties aspektų. V. Janukovyčius pažadėjo J. M. Barroso ištirti milicijos smurto atvejus prieš taikius demonstrantus.

Kaip pranešime rašoma, EK vadovas Ukrainos prezidentui V. Janukovyčiui iškėlė penkias sąlygas. „Taikus politinis sprendimas – vienintelis kelias Ukrainai išeiti iš susidariusios padėties“, – rašoma EK pranešime.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top