Melas sau: „Ir tuomet dirbome Lietuvai“

Justinas Argustas | „Lietuvos žinios“

Buržuaziniais nacionalistais ir buožėmis pavadinti Lietuvos gyventojai prieš 75 metus pradėti tremti į Sibirą – taip komunistų ideologai „tobulą visuomenę“ pradėjo kurti nuo „apsivalymo“. Nors iš tiesų to laikotarpio simboliai – prievarta, kraujas ir ašaros, mitas apie gerąjį Lietuvos „šeimininką“ ir gynėją nuo Maskvos Antaną Sniečkų tebėra gajus.

„Vieniems jis buvo tautos išdavikas Nr. 1, okupantų vyriausias pakalikas ir paprastas jų valios vykdytojas, kitiems – šeimininkas (artimoje aplinkoje jo niekas kitu vardu ir nevadino), dar kitiems (o jų Lietuvoje dauguma) – ir vienas, ir kitas“, – taip apie A. Sniečkų yra pasakojęs disidentas Aleksandras Štromas.

Atsiminimus leidžiantys sovietinės nomenklatūros veikėjai iki šiol tikina: „Ir tuomet dirbome Lietuvai“. Taip pavadinti LPK CK sekretoriaus Algirdo Brazausko prisiminimai apibūdina ir visą srovę, formuojančią teigiamą atmintį apie gyvenimą sovietinėje Lietuvoje, kurią tyrinėja „Lietuvos žinių“ pašnekovas Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto docentas dr. Arūnas Streikus.

Pokario stengiasi neminėti

Kokią schemą sovietinės nomenklatūros veikėjai siūlo aiškindami arba prisimindami A. Sniečkaus laikus, pokario laikotarpį? Ką jie bando įrodyti?

Dažniausiai tuose atsiminimuose apie tą tragiškąjį laikotarpį, apie pirmąjį aneksijos dešimtmetį nutylima. Dažniausiai atsiminimai pradedami nuo postalininio laikotarpio, atšilimo, kai buvo daugiau galimybių veikti savarankiškai. Ir akcentuojami ūkio laimėjimai, LTSR savarankiškumo užtikrinimas, gynimasis nuo Maskvos valdininkų bandymo kolonizuoti Lietuvą ir panašūs dalykai.

Kita vertus, jei kalbama ir apie tą juodąjį pirmąjį aneksijos dešimtmetį, kartais kai kuriuose atsiminimuose dėstoma ne tiek apie trėmimus ir represijas, bet apie kovą su ginkluotu pogrindžiu, partizanais. Tikinama, esą tokios kovos rėmimas apsaugojo Lietuvą nuo didesnių represijų, esą Lietuvos komunistai, slopindami pasipriešinimą, apsaugojo tautą nuo didesnių kančių.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top