Mykolas Deikus. Kosminė odisėja, arba Naudingi idiotai Prezidentei neliepus

Prezidentei neliepus, premjerui panorėjus Šiauliuose stoja „kosminiai traukiniai“. Tačiau taškas ant i „nestoja“, kol nepaaiškės, kas į Šiaulius atvežė „kosminių traukinių“ atchitektą Anatolijų Junickį ir kas tie paslaptingi asmenys, kurie turės tiesioginės naudos iš naudingų idiotų Šiaulių miesto taryboje sprendimų. Kadangi Šiaulių politikai per keliolika metų neišmoko skaityti, kaip akli kačiukai žabalinėjo svarstydami, kokius slaptus dokumentus turi premjeras. Dokumentai gulėjo po nosimis.

Prezidentė kažką liepė

Gal ne visi žino, kad žalia, geltona ir raudona – ne tik vėliavos spalvos, bet ir… balsavimo Taryboje mygtukai – tarp jų, pasirodo, irgi reikia mokėti susiorientuoti. Kaip tarp kokių trijų pušų. Ir nepasiklysti.

Praėjusiame Tarybos posėdyje penkiolika Tarybos narių – tarp jų ir būsimieji merai – spaudė žalią. Tai yra, naikino sutartį su A. Junickio kompanija „Rail Skyway Systems Ltd“ dėl leidimo Šiaulių pašonėje atsuktuvais konstruoti „kosminius traukinius“.

Naikinti sutartį liepė spaudą paskaitęs (arba jam perskaitė) premjeras Algirdas Butkevičius.

Dar visi buvo šventai įsitikinę, kad kažką liepė prezidentė. Ką liepė ar neliepė, dorai nepamena. Bet su prezidente geriau nejuokauti.

Kai arklys – ne politikas

Kas pasiilgo smagios parodijos, iliustruojančios lietuviškos savivaldos politikos lygį, rekomenduotina apsilankyti Šiauliuose, kai vyksta Tarybos posėdžiai (transliacija internetu – ne tokia iškalbinga).

Vieni trejus su puse, kiti keliolika metų „atsėdėję“ Tarybos nariai praėjusio posėdžio metu svarstė, kokios teisinės galios turi Tarybos sprendimų aiškinamieji raštai. Kadangi salėje sėdi humanitariškų mokslų docentas Stasys Tumėnas, jis vienintelis perskaitė skyrybų su A. Junickio kompanija aiškinamąjį raštą. Perskaitė ir… nieko nesuprato – nieko keista: kas gali tokį tekstą suprasti? Spręskite patys: „Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos Respublikos prezidentė savaitę pateikė įstatymų pataisas, kad investicijos į strateginius ūkio sektorius ir greta strateginių objektų esančią teritoriją būtų leidžiamos tik įvertinus…“

Žemiau pasirašiusi savivaldybės Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėja Aistė Žalevičienė suprato. Bet nepaaiškino. Nors – logopedė pagal išsimokslinimą.

Tačiau ir arkliui, kuris nėra savivaldybės tarybos narys, aišku, jog tai, kad „prezidentė savaitę pateikė įstatymų pataisas“, kurios, beje, gali būti ir nepatvirtintos, – ne argumentas sutartis nutraukinėti. Kad ir kokios jos idiotiškos.

Idiotiški sprendimai – kainuoja. Apie tai – toliau.

Pažymų eroje – apie korupciją

Dokumentų savivaldos politikai neskaito visiškai be reikalo. Jie labai įdomūs (pridedama). Ypač įdomus Šiaulių politikams pateiktas (ir dėmesio pažymų eroje nesulaukęs) antikorupcinis klausimynas, kuriame įvertinamas jau minėtų skyrybų su „kosminių traukinių“ architektais sprendimo projektas.

Šiaulių miesto savivaldybės teisės aktų ar jų projektų antikorupcinio vertinimo pažymoje rašoma, kad minėtas sprendimo projektas prieštarauja įstatymams. Konstatuojama, kad sprendimo nuostatos – neaiškios, gali būti traktuojamos prieštaringai, nenumatytas mechanizmas, kaip politikų sprendimas turėtų būti įgyvendinamas, suteikia per daug laisvės savivaldybės padaliniams, įgyvendinimo procedūros mažina veiklos skaidrumą. Be to, „sukuriamos arba padidinamos tarnautojų arba jiems prilyginamų asmenų viešųjų ir privačių interesų konfliktų galimybės“. O gražiausia yra tai, kad pabrėžiama: „teisės aktas susijęs su asmeniniais interesais“.

Taigi, „kosminiais vagonais“ vežamas drumzlinas vanduo. Drumzliname vandenyje – įvairios žuvys veisiasi.

Kieno ausys kyšo iš vagonų?

Kas ir kieno interesus proteguoja Šiauliuose, žino premjeras ir jam referuojančios tarnybos. Žino, bet nesako. Todėl belieka stebėti tai, kas vyksta ir suteikia peno apmąstymams.

Jau tąkart, kai buvo tvirtinama Lietuvą prajuokinusi sutartis su „Rail Skyway Systems Ltd“, Šiaulių miesto tarybos posėdžių salėje pasirodė du senokai posėdžiuose bematyti asmenys: Seimo narių socialdemokrato Edvardo Žakario ir Valerijaus Simulik tandemas.

Šiaulių socdemų vadas E. Žakaris po kiek laiko nunyko, o V. Simulik atidžiai stebėjo, kaip „kosminių traukinių“ architektai Taryboje pervažiavo sveiko proto likučius.

Socdemų meras Justinas Sartauskas karštai gynė sutartį iki paskutinio prakaito lašo, kol premjeras nespyrė sėdynėn.

Komitetų posėdžiuose socdemai, o ypač V. Simulik komandos nariai, atkakliai gynė „kosminius traukinius“. Tai byloja ir nepriklausomo Tarybos nario S. Tumėno liudijimas apie kovas dėl „Rail Skyway Systems Ltd“ interesų.

Vėliau dauguma „gynėjų“ balsavo už sutarties nutraukimą. Nepaisydami įspėjimų, jog toks skubotai ir neprofesionaliai parengtas sprendimas suteiks galimybę rusų kompanijai teikti ieškinius.

Vartėsi balsuodami

Tauta turi teisę žinoti, kaip balsuoja jos išrinktieji, todėl pateikiame ir balsavusiųjų pavardes.

Prieš mėnesį už sutartį su „Rail Skyway Systems Ltd“ balsavo 18 Šiaulių miesto tarybos narių: Vaidas Bacys (liberalų sąjūdis), Artūras Gedminas (LSDP), Vytautas Juškus (LSDP), Gintaras Karalevičius (liberalų sąjūdis), Angelė Kavaliauskienė (Darbo partija), Artūras Kulikauskas (liberalų sąjūdis), Vincas Laurutis (liberalas), Denis Michalenko (LSDP), Genadijus Mikšys (Tvarka ir teisingumas), Aurimas Nausėda (TS-LKD), Juozas Pabrėža (LSDP), Virginija Račienė (LSDP), Justinas Sartauskas (meras, LSDP), Aušrelė Šalkauskienė (LSDP), Lukas Žakaris (LSDP), Danutė Ona Statulevičienė (LSDP), Ričardas Pupelis (LSDP), Giedrė Brazlauskaitė (Tvarka ir teisingumas).

Susilaikė – Juras Andriukaitis (Tvarka ir teisingumas)

Keturi balsavo prieš: Jonas Bartkus Jonas (TS-LKD), Elena Mockuvienė (LSDP), Stasys Tumėnas (nepartinis), Artūras Visockas (nepartinis).

Po mėnesio už tai, kad būtų nutraukta sutartis su „Rail Skyway Systems Ltd“, balsavo 15 Tarybos narių: Gintaras Karalevičius (liberalų sąjūdis), Alfredas Lankauskas (Tvarka ir teisingumas), Elena Mockuvienė (LSDP), Aurimas Nausėda (TS-LKD) Birutė Marija Paplauskienė (TS-LKD), Virginija Račienė (LSDP), Justinas Sartauskas (meras, LSDP), Ramūnas Snarskis (LSDP), Artūras Visockas (nepartinis), Lukas Žakaris (LSDP), Danutė Ona Statulevičienė (LSDP), Stasys Tumėnas (nepartinis), Vladas Damulevičius (TS-LKD), Ričardas Pupelis (LSDP), Giedrė Brazlauskaitė (Tvarka ir teisingumas).

Susilaikė (skaičiuojant balsus tai reiškia nepritarimą sprendimo projektui): Artūras Gedminas (LSDP), Vincas Laurutis (liberalas), Denis Michalenko (LSDP), Juozas Pabrėža (LSDP), Aušrelė Šalkauskienė (LSDP), Juras Andriukaitis (Tvarka ir teisingumas).

Įdomi detalė: dauguma susilaikiusiųjų LSDP narių – Seimo nario V. Simulik komandos nariai.

* * *

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
 kacius

„Vieni trejus su puse, kiti keliolika metų „atsėdėję“ Tarybos nariai…”,
…”tebesėdintys” ir, kaip rodo istorija, greičiausiai „tebesėdėsentys ir toliau” ne ten kur jiems priklauso „sėdėti”.

kac kac

/člienai sėdės taryboje tol kol galiausiai kažkada sės/
juk kažkada būna pirmas kartas.//:

Pragmatikas

Sodintojų ant Lietuvos nebeliko. Vien korumpuota ,,rasoda,,. Va, kokia ryški prezidentės kova su korupcija. Kova žodžiais-tarsi trąša: kuo garsiau ir dažniau šneka, tuo labiau visokio plauko sukčiai bujoja.

Besmegeniams

Kada pagaliau žmonės supras, kad partinukams atėjo ,,galas” bei pradės balsuoti ir rinkti nepartinius?

Irena Vasinauskaitė

Nepuoselėkit vilčių, kad galėsite rinkti nepartinius. Tokią teisę iš jūsų atėmė seimas, kai pataisė rinkimų įstatymą. Vietos savivaldos rinkimuose kitų metų kovo 1 d. rinkėjų teismui pateikiamuose a la nepartinių sąrašuose puikuosis pulkais iš socdemų pabėgę simulikai, juškai ir t.t. Kitos partijos jau irgi prikepė atskalūnų, kad suformuotų savo politinių darinių apsišaukėliškus neva NVO dalyvių satelitinius sąrašus. Labai konstruktyviai pastaruoju metu susirašinėjau su VRK. Praėjusios savaitės atsakymas pribloškė: jame juodu ant balto parašyta, kad vadinamuosiuose nepartiniuose visuomenininkų suformuotuose komitetuose nedraudžiama kelti partinius. Tai gali būti visa puokštė partinukų, nors rinkėjams bus pristatomas nepartinių sąrašas. Tai užprogramuota žmonių apgavystė, didinanti apatiją, abejingumą, totalesnį nesidomėjimą savivaldos reikalais…O ateina į Lietuvą ES ,,Urbab,,programos pinigai, kurių Šiauliams teks per 80mln. Sakote, nėra dėl ko… Skaityti daugiau »

PATAISYMAS

ES „URBAN” programa – miestų infrastruktūrai skirtos lėšos…

šiaulietis

Aš nesuprantu šito žurnaliūgo Deikaus sukeltos isterijos. Girdi investuoja rusas, tai suprask gręsia nacionaliniam saugumui. Juokas ima. Iš Zoknkių daugiabučių matyti geriau visas Zoknių oro uostas nei iš kažkur LEZ’e įsikurusios įmonės. Va per tokius žurnaliūgas Šiauliai neteko investuotojo.

Šiauliečiui

Išmok rašyti lietuvių kalba.

  >šiaulietis

Va per tokius žurnaliūgas Šiauliai neteko AFERIUGOS

Šiauliečiui

… dar išmok ir skaityti lietuviškai 🙂 )))

10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top