Rugsėjo 17-ąją, pirmadienį, 19 valandą, pilietinės akcijos „Tie-SOS“ dalyvių ir laisvųjų menininkų pakviesti, į Vilniaus Simono Daukanto aikštę sugužėjo neabejingi savo valstybės ateičiai piliečiai. Kaip ir kiekvieno mėnesio 17-ąją, taip ir šį kartą jie paminėjo šių metų gegužės 17 dienos valdžios surengtą masinio smurto aktą Garliavoje. „Neužmiršim, nesitrauksim!“ – toks šūkis suvienijo ne tik Tie-SOS reikalaujančius vilniečius, bet ir į Atgimimo aikštę Klaipėdoje atskubėjusius klaipėdiečius.
Žmonės skubėjo po darbų, po paskaitų, kartu vedėsi vaikus, nešėsi žvakutes, bendravo, keitėsi informacija, kuri taip sunkiai skinasi kelią į žiniasklaidos erdvę. Iš lūpų į lūpas… Keitėsi spausdintu žodžiu… Susirinko ne tik vilniečiai, atvyko ir Garliavos įvykių dalyviai, kauniečiai, anykštėnai ir kitų Lietuvos miestelių žmonės. Visi bendravo kaip seni bičiuliai: partijos „Lietuvos sąrašo“ nariai, vilkintys marškinėlius su užrašu „Tie-SOS“, partijos „Drąsos kelio“ nariai, kai kurių kitų partijų nariai, visuomenininkai, kiti neabejingi pastarųjų metų įvykiams Klonio gatvėje piliečiai čia buvo kaip viena šeima – visus jungė neabejingumas neteisybei, smurtui, pasipiktinimas informacine blokada, rūpestis Lietuvos demokratijos trapumu. Kartu buvo ir „Lietuvos sąrašo“ partijos kandidatas Žirmūnų apygardoje rašytojas Liudvikas Jakimavičius, ir kiti „Lietuvos sąrašo“ remiami kandidatai: Seimo nariai Naglis Puteikis ir Aurelija Stancikienė, fotomenininkas Juozas Valiušaitis, Jonas Dapšauskas, Donatas Stakišaitis ir kiti visuomenės autoritetą pelnę žmonės. Po tos pačios dienos rytą įvykusio teismo posėdžio byloje už laisvo žodžio gynimą pilietinėmis vaikštynėmis nuo neteisėto valdžios spaudimo žiniasklaidai atskubėjo ir Darius Kuolys, visuomenininkas, partijos „Lietuvos sąrašas“ pirmininkas. Kaip visada, pilietinės akcijos „Tie-SOS!“ renginyje dalyvavo ir sesuo disidentė Nijolė Sadūnaitė.
Žmonės sudėliojo ir uždegė žvakutes ant menininko Gitenio Umbraso ir skulptorės Joanos Noreikaitės kreidelėmis ant grindinio nupiešto šūkio Tie-SOS! Meniniu kūriniu buvo išsakyta pilietinė pozicija – ginti konstitucinius Lietuvos Respublikos pamatus. Nors visuomeninės komisijos nariai LR Konstitucijos kūrėjai Kazimieras Motieka, Zita Šličytė, Narcizas Liudvikas Rasimas, įvertino šį smurto aktą kaip išpuolį prieš konstitucinę šalies santvarką, valdžia ignoruoja šias išvadas. Atvykę Pabradės Fanfarinio orkestro jaunieji muzikantai (vadovas Bronislovas Vilimas) atliko lietuvių ir užsienio autorių kūrinius. Atlikta „Lietuva brangi“ suskambo naujai savo prasmės aktualumu, nuteikė žmones susikaupimui: „Graži tu, mano brangi tėvyne, / Šalis, kur miega kapuos didvyriai: / Graži tu savo dangaus mėlyne! / Brangi: tiek vargo, kančių prityrei.“ Susikibę rankomis ir ratu apsupę tą visiems taip brangų žodį Tie-SOS, žmonės sugiedojo Tautinę giesmę ir dar ilgai nesiskirstė. Siekių bendrumas ir rūpestis Lietuvos demokratija, bendras Tie-SOS pajautimas kūrė nuoširdų bendravimą, drąsino visus ir toliau aktyviai reikalauti „Tie-SOS!“.
Taip pat skaitykite: Mažametės perdavimo dramą Garliavoje minintys protestuotojai: mes ir toliau nesitrauksim.
Nuotraukos: Alkas.lt, Leonas Merkevičius.