Pilietinio portalo Tiesos.lt kreipimasis į Lietuvos piliečius, Lietuvos bažnyčios hierarchus ir Vilniaus miesto Tarybą

Preambulė

Lietuvos žiniasklaidoje (pvz., portale DELFI.lt 2016 m. sausio 7 d.) buvo išplatintas kvietimas jungtis į akciją „Neužmirštuolė“. „Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną, visi Lietuvos gyventojai bus raginami prisiminti kritusius kovoje už laisvę įsisegant vieningą ženkliuką – Neužmirštuolės žiedą. Trečiąkart vyksianti istorinės atminties akcija kasmet auga, tampa vis populiaresnė ir tarp svetur gyvenančių lietuvių. Diplomatinės Lietuvos atstovybės visame pasaulyje taip pat dalins neužmirštuolių žiedus laisvės kovų aukoms atminti“, – rašoma pranešime spaudai.

„Iš laiko atstumo matome, kokia brandi buvo mūsų tauta ir kokia trapi buvo Lietuvos Nepriklausomybė. Laisvės gynėjams ji buvo svarbesnė už gyvybę. Jų vienybė ir begalinis tikėjimas pergale pavirto jėga, prieš kurią atsitraukė tankai“, – pastebi šalies vadovė D. Grybauskaitė.

„Neužmirštuolė“ – tai popierinė gėlė, kurią prie savo širdies sausio 13 d. įsisegti kviečia akcijos ambasadoriai. Gėlės žiedo simbolis pasirinktas norint pagerbti kovotojus už laisvę, o pačios neužmirštuolės pavadinime užkoduota mintis, jog kovotojai yra nepamiršti ir šiandien. Šiais metais už simbolinę auką akcijos organizatoriai kvies neužmirštuoles įsigyti „Narvesen“ ir „Lietuvos spaudos“ prekybos vietose visoje Lietuvoje. Surinkti pinigai bus skirti Krašto apsaugos savanorių pajėgoms paremti. Taip pat išlieka galimybė neužmirštuoles parsisiųsti iš tinklapio www.neuzmirsk.lt.

Krašto apsaugos savanorių pajėgų vadas plk. Arturas Jasinskas taip pat kviečia prisidėti prie šios akcijos: „Įsisekime Neužmirštuolę, vertinkime ir švęskime mūsų laisvę. Tuo pačiu nepamirškime, kad sausio 13-osios aukų atminimas yra įprasminamas profesionalia tarnyba, atsakingu darbu ir pilietišku elgesiu. Kariai savanoriai dėkingi visiems Lietuvos piliečiams, kad trečioji savanorių karta, užgimusi sausio 13-ąją, yra gyva mūsų atmintyje“.

Akcijos iniciatoriai kviečia sekti Neužmirštuolės „Facebook“ paskyrą, kurioje bus dalinamasi Krašto apsaugos savanorių mintimis apie laisvę, senomis Lietuvos laisvę menančiomis fotografijomis, ambasadorių video medžiaga bei visa aktualia informacija norintiems prisidėti. Praėjusiais metais akcijoje dalyvavo ir įvairios nevyriausybinės organizacijos: Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Jaunųjų konservatorių lyga, Sausio 13-osios brolija, Tautinė Lietuvių studentų korporacija „Neo-Lithuania“, Jaunieji krikščionys demokratai, Lietuvos jaunimo organizacijų taryba, Atlanto sutarties Lietuvos bendrija, VU TSPMI studentų korporacija „RePublica“, pilietiškai aktyvaus jaunimo organizacija „Juodai balta“, Jaunųjų profesionalų programa „Kurk Lietuvai“, taip pat Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija. Buvo išdalinta daugiau nei 20 tūkst. „Neužmirštuolių“ ženkliukų visoje Lietuvoje.“

O vakar, sausio 11-ąją, DELFI.lt portale pasirodė jokios organizacijos nepasirašyta informacija: „Sausio 12 d., antradienį, nuo 17 iki 22 val. ant Vilniaus Katedros varpinės sužydės „neužmirštuolės“ žiedas, – rašoma organizatorių pranešime spaudai. – „Neužmirštuolės“ žiedas – tai ženkliukas, skirtas visiems Lietuvos piliečiams, kad jį įsisegtų į atlapą Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną. Tokiu būdu parodome, jog neužmiršome, kodėl esame laisvi, kad vertiname laisvės kovotojų auką, esame dėkingi ir laimingi, kad šiandien galime džiaugtis gyvendami nepriklausomoje Lietuvoje. Gėlės žiedo simbolis pasirinktas norint parodyti pagarbą kovotojams už laisvę, o neužmirštuolės pavadinime užkoduota mintis, jog kovotojai yra nepamiršti ir šiandien. Iniciatyvą lydi šūkis „Aš prisimenu, kodėl esame laisvi“.“

Tiesos.lt kreipimasis į Lietuvos katalikų bažnyčios hierarchus, Vilniaus miesto Tarybą ir Lietuvos žmones

Gerbiamieji Lietuvos katalikų bažnyčios hierarchai, Vilniaus miesto Tarybos nariai, bendrapiliečiai,

Jau trečius metus stebime, kaip „Neužmirštuolės“ simbolis sąmoningai brukamas į per amžius susiklosčiusią sakralinę Lietuvos simbolių erdvę.

Kol gėlės popierinis žiedelis Prezidentūros ir Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos kvietimu Sausio 13-ąją buvo dalijamas ir klijuojamas į švarko ar švarkelio, uniformos, sarafano ar suknios atlapą, nebuvo pagrindo viešai piktintis prieš tokią pusiau asmeninę, pusiau valdišką iniciatyvą. Buvo galima tik nujausti, kad tikrieji idėjos autoriai ir akcijos organizatoriai gudriai slapstosi už neva anoniminių „Neužmirštuolės“ akcijos ambasadorių ir grupelės nevyriausybinių organizacijų su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija.

Tačiau šiemet sulaukėme žinios, kad, Lietuvos katalikų bažnyčios hierarchai davė sutikimą „Neužmirštuolės“ akciją rengti ant Katedros varpinės. Mums tai ženklas, kad Lietuvos katalikų bažnyčios hierarchai, net ir žinodami apie politikų įžiebtą nesantaiką, kilusią mėginant įdiegti kosmopolitinį naujadarą vietoj mūsų trispalvės – švenčiausio valstybės gynėjų simbolio, stojasi į vieną gretą su valdžios institucijomis, kurios savavališkai kėsinasi ir jaukia Lietuvos simbolinės erdvės integralumą. Tokias atrakcijas mes vertiname kaip papiktinimą ir supriešinimą – tyčiojamasi ne tik iš Sausio 13-ąją žuvusiųjų šeimų ir artimųjų, TV Centrą, Bokštą ir Parlamentą gynusių žmonių, bet ir iš tos Lietuvos katalikų bendruomenės dalies, kuri nenorėtų matyti ant pagrindinės Lietuvos šventovės sienų masonų simbolio.

1. Kadangi viešojoje erdvėje trūksta informacijos, mes prašytume Lietuvos katalikų bažnyčios hierarchų paaiškinti, kokios organizacijos ar privatūs asmenys kreipėsi į Jus leidimo pasinaudoti Katedros varpinės pastatu akcijai „Neužmirštuolė“ ir koks asmuo (bei kieno) įgaliotas tokį leidimą jiems suteikė?

2. Pilietinis Tiesos.lt portalas kreipiasi ir į Vilniaus miesto merą bei Tarybą klausdamas, kieno vardu buvo prašoma leidimo surengti „Neužmirštuolės“ akciją ant Katedros varpinės sienos, su kuo iš Lietuvos katalikų bažnyčios hierarchų ši akcija buvo derinama? Ar klausimas buvo svarstytas Vilniaus miesto Taryboje, ar buvo balsuota, jei taip, kokie tokio balsavimo rezultatai?

3. Tiesos.lt portalas kreipiasi ir į savo skaitytojus – geros valios bei sąžinės nepraradusius žmones – ragindamas dalyvauti Laisvės gynėjų dienos paminėjimuose su trispalvėmis ir trispalvės, Gedimino stulpų ar Vyties ženkliukais. Tegul neužmirštuolę segasi tie, kurie niekaip negali prisiminti, kur buvo Sausio 13-osios naktį.

Pagarbiai,

Liudvikas Jakimavičius, s. Nijolė Sadūnaitė, Petras Plumpa, Ramutė Bingelienė, Laisvūnas Šopauskas, Arūnas Bingelis, Aivaras Jurgilas, Irena Vasinauskaitė, Algimantas Končius, Albertas Špokas, Klemas Jankūnas, Ligija Tautkuvienė, kun. Vytautas Vaičiūnas, Juozas Valiušaitis, Stefa Tamoševičienė, Juozas Karsokas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
176 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
176
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top