Pirmasis Seimo rinkimų turas ir Lietuvos Sąrašas

Šių metų gegužės 26-ąją, po susidorojimo su Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos vadovais ir po valdžios smurtavimo Garliavoje, Simono Daukanto aikštėje Vilniuje buvo iškelta Lietuvos Sąrašo – plačios demokratinių jėgų bangos – idėja. Siūlyta telkti Lietuvos Sąrašą kaip alternatyvą Viktoro Uspaskicho sąrašui, tuo metu su partneriais jau paskelbusiam, kad sieks valdyti Lietuvą po Seimo rinkimų.

Deja, plataus Lietuvos Sąrašo subūrimu nebuvo suinteresuotos nei valdžios partijos, nei valdžios grupuotės, nei specialiosios tarnybos. Pristigo politinės patirties ir naujoms politinėms jėgoms. Tėvynės sąjunga, viešai pabrėždama savo partnerystę su Darbo partija, pradėjo priešrinkiminę kovą su Drąsos keliu ir kitais naujais politiniais junginiais. Drąsos kelias aštriausias kovos strėles taip pat nukreipė į Tėvynės sąjungą.

Tad liepos 5-ąją mokslo, kultūros žmonių ir visuomenininkų sutelkta savita Lietuvos Sąrašo partija, nepavykus suburti plačios politinės bangos, pasirinko savitą rinkimų taktiką: ji parengė Lietuvos darbų sąrašą – demokratinės Respublikos atkūrimo programą ir, nenorėdama kelti konkurencijos naujoms politinėms jėgoms, parėmė 26 kitų partijų iškeltus bei savarankiškai išsikėlusius kandidatus į Seimą. Tarp Sąrašo remiamų žmonių – Drąsos kelio, Tėvynės sąjungos, Tautininkų bei kitų partijų nariai.

Taip pat Lietuvos Sąrašas, siekdamas išryškinti ciniškos sistemos ir teisingumo siekiančios visuomenės alternatyvą, pats simboliškai iškėlė du rašytojus Liudviką Jakimavičių ir Šarūną Navickį prieš Tautos atstovybę žeminusius Seimo narius Algį Čapliką ir Evaldą Jurkevičių.

Lietuvos Sąrašas buvo jauniausia politinė jėga, dalyvavusi šiuose Seimo rinkimuose. Vienintelė jėga – ne valdžios siekusi, bet raginusi remiamus kandidatus suteikti valdžią visuomenei. Rinkimų kovoje Lietuvos Sąrašas karščiausiai polemizavo su cinišką valdžios sistemą įkūnijusia, klusniu VSD savivalės įnagiu tapusia Liberalų ir centro sąjunga.

Kokie Lietuvos Sąrašo pastangų rezultatai? Kaip turėtume vertinti Seimo rinkimų pirmąjį turą?

Kaip ir numatyta, jokios rimtos demokratinės alternatyvos nesulaukusi, Tėvynės sąjungos ir kitų parlamentinių partijų netiesiogiai paremta pirmąjį rinkimų turą laimėjo Darbo partija.

Sykiu piliečiai iš politinės scenos išstūmė ciniškiausią politinę jėgą – Algio Čapliko vadovaujamus liberalcentristus. Prie tokio pilietinio apsišvarinimo bus gerokai prisidėjęs ir Lietuvos Sąrašas. Nors pirmąsyk į aktyvios politikos ringą žengęs Liudvikas Jakimavičius ir nepateko į antrąjį turą, jis bus palikęs Vilniaus Žirmūnuose ne tik baltai nudažytą fontaną, pasodintus medelius, bet ir ilgam ant grindinio patiestą Seimo vicepirmininką Algį Čapliką. Pajūrio apygardoje Lietuvos Sąrašo remiamas Tomas Viluckas, pirmąkart dalyvavęs rinkimuose, surinko per 10 nuošimčių balsų ir aplenkė buvusį vidaus reikalų ministrą Raimondą Palaitį.

Į Seimą pagal Drąsos kelio sąrašą po pirmojo turo jau pateko du Lietuvos Sąrašo remti žmonės – Algirdas Patackas ir Aurelija Stancikienė. Jie abu tęs kovą antrajame rinkimų etape. Algirdas Patackas Žaliakalnyje varžysis su Rasa Juknevičiene, o Aurelija Stancikienė Antakalnyje – su Andriumi Kubiliumi. Beje, ir R. Juknevičienė, ir A. Kubilius taip pat jau yra išrinkti į Seimą pagal Tėvynės sąjungos sąrašą. Taigi šiuo atveju tolesnė kova vyks jau ne tarp minėtų kandidatų, o tarp į Seimą nepatekusių šių partijų sąrašuose žemiau esančių žmonių.

Todėl Lietuvos Sąrašas aktyviai rems antrajame rinkimų ture A. Patacką ir A. Stancikienę, nes sieks, kad į Seimą patektų ne Stasys Šedbaras, bet Gintaras Aleknonis. Kad Antakalnio ir Žaliakalnio gyventojai renkasi tarp G. Aleknonio ir S. Šedbaro, Lietuvos Sąrašas stengsis paaiškinti piliečiams.
Į antrąjį rinkimų turą taip pat išėjo šie Lietuvos Sąrašo remti kandidatai: Naglis Puteikis, Vitalijus Gailius ir Vaidas Šalaševičius. Taigi – iš dvidešimt aštuonių keltų ir remtų žmonių du jau pateko į Seimą, o penki rungsis antrajame etape. Tai nėra blogas rezultatas.

Nemažas ratas Lietuvos Sąrašo remtų kandidatų, pirmąsyk dalyvavusių rinkimuose, sulaukė piliečių pasitikėjimo. Laurynas Kasčiūnas Vilniaus-Trakų apygardoje buvo trečias, Arūnas Juška Šiaulių kaimiškojoje – ketvirtas. Tarp keliolikos kandidatų penktoje vietoje buvo Irena Vasinauskaitė, Birutė Vaikšnoraitė, Justė Milušauskienė, Erika Drungytė, Gintautas Lukošaitis.

Toli gražu ne paskutiniai buvo ir Sąrašo iškelti žmonės: Šarūnas Navickis – iš trylikos septintas, Liudvikas Jakimavičius – dešimtas iš šešiolikos.

Lietuvos Sąrašui lieka nuoširdžiai padėkoti visiems talkininkams ir rėmėjams, visiems, balsavusiems už Sąrašo iškeltus ir remtus kandidatus, ir paprašyti kovą tęsiantiems penkiems jų paramos antrajame rinkimų ture.

Lietuvos Sąrašo Taryba taip pat turėtų artimiausiu metu apsispręsti dėl galimos paramos ir kitiems antrajame ture kovosiantiems kandidatams.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top