Premjeras paskelbė prezidentei karą?

Romualdas Bakutis | Alfa.lt

Premjeras Algirdas Butkevičius ilgą laiką nusileido prezidentei Daliai Grybauskaitei ir vengė ją aktyviau kritikuoti. Tačiau, regis, pastarųjų mėnesių skandalai pakeitė premjero poziciją. Jis ėmė aktyviau pulti šalies vadovę ir netgi pareiškė, kad ji siekia socialdemokratų pašalinimo iš valdžios.

Anksčiau prezidentūrai lankstėsi

Prezidentė D. Grybauskaitė anksčiau ne kartą viešai pabrėždavo, kad iš A. Butkevičiaus vadovaujamos Vyriausybės daug nesitiki ir kelia jai minimalius reikalavimus. Po tokių pasisakymų premjeras dažniausiai apsimesdavo nesuprantąs, apie ką kalbama, arba pasakodavo, kiek daug ministrų kabinetas jau pasiekė.

Pavyzdžiui, dar 2013-ųjų metiniame pranešime prezidentė, komentuodama Vyriausybės darbą, pareiškė matanti politinės valios stoką, nesugebėjimą operatyviai reaguoti ir laiko gaišimą darbo grupėse, kuris gali būti „pragaištingas valstybei“. Reaguodamas į šiuos žodžius, A. Butkevičius teigė kritikos neišgirdęs.

Vėliau premjeras nusileidinėjo prezidentei ne tik retoriškai. Jis sutiko su pezidentūros reikalavimu priversti trauktis juodajame viceministrų ministrų sąraše atsidūrusius politikus, netrukdė Seime atimti teisinės neliečiamybės Darbo partijos lyderiui Viktorui Uspaskichui, sutiko su D. Grybauskaitės sprendimu neskirti į švietimo ir mokslo ministrus „darbiečio“ Vydo Gedvilo, ilgai gynęs Birutę Vėsaitę galiausiai sutiko su jos atstatydinimu iš ūkio ministro posto.

Pasak socialdemokratų garbės pirmininko Aloyzo Sakalo, A. Butkevičius taip pat nusprendė nekonfrontuoti su D. Grybauskaite, kai 2014-aisiais atsisakė kandidatuoti prezidento rinkimuose. Tuomet socialdemokratai į šalies vadovo rinkimus pasiuntė europarlamentarą Zigmantą Balčytį, kurio rinkimų kampanija buvo išskirtinai rami, o jis pats vengė kibti į atlapus D. Grybauskaitei.

Dar šių metų vasario pradžioje premjeras nuolaidžiavo D. Grybauskaitei. Tuomet ši, išsikvietusi A. Butkevičių „rimtam pokalbiui“, pareiškė, kad Vyriausybė „darosi pažeidžiama, neatspari spaudimui ir net galimai korupcinei įtakai.“ Paklaustas, kaip vertina tokius žodžius, A. Butkevičius sakė nevertinantis prezidentės pasisakymų ir tvirtino, kad apie jokią jo politinę atsakomybę šalies vadovė nekalbėjo.

Prezidentės smūgiai premjerui

A. Butkevičius buvo santykinai ramus tol, kol D. Grybauskaitės kritika daugiausiai lietė koalicijos partnerių „darbiečių“ ir „tvarkiečių“ problemas, tačiau praėjusių metų rudenį atėjo ir pačių socialdemokratų eilė. Iš pradžių premjerui teko aiškintis dėl žento Evaldo Vaitasiaus įsigytų viešųjų ryšių bendrovės, laiminčios valstybinius užsakymus, akcijų. Vėliau kliuvo teisingumo ministrui Juozui Bernatoniui dėl jo ryšių su valstybinius konkursus laiminčiais verslininkais. Galiausiai premjerui teko aiškintis dėl Druskininkų mero Ričardo Malinausko daryto poveikio jam ir aplinkos ministrui Kęstučiui Trečiokui priimant savivaldybei naudingą Vyriausybės nutarimą.

Šiais skandalais pasinaudojo ir D. Grybauskaitė, lyg tarp kitko leidusi suprasti, kad korupcijos šešėlių neatsikračiusi Vyriausybė gali neišsilaikyti iki spalį vyksiančių Seimo rinkimų.

„Vyriausybės galimybės tęsti darbą iki kadencijos pabaigos tiesiogiai priklauso nuo galimai neskaidriuose procesuose dalyvavusių asmenų gebėjimo prisiimti ir politinę atsakomybę“, – vasario 10-ąją teigė D. Grybauskaitė.

Po to valstybės vadovė tai pakartojo dar kartą: „O svarbiausia, kad ši Vyriausybė gali likti dirbti tuo atveju, jeigu ji atsiribos nuo korupcinių įtarimų ir užtikrins skaidrų ar bent jau skaidresnį darbą.“

Galiausiai prezidentė dėl minėtojo Druskininkų savivaldybei esą naudingo Vyriausybės nutarimo nusprendė kreiptis į Konstitucinį Teismą.

„Jau beveik pusę metų negebama prisiimti nei politinės atsakomybės, nei aiškaus sprendimo dėl neskaidriai priimto nutarimo, kuris buvo panaudotas teisme. Tik toliau grimztama į išsisukinėjimų ir vis naujų neįgyvendinamų pažadų liūną.

Daugiau tikėti pažadais įvertinti situaciją negalima. Tik Konstitucinis Teismas gali išsklaidyti abejones ir padėti tašką šioje istorijoje“, – kovo 17-ąją teigė D. Grybauskaitė, kuri vėliau pridūrė, kad premjero sprendimas neatleisti iš posto K. Trečioko reiškia, kad atsakomybę dėl skandalingojo Vyriausybės nutarimo gali tekti prisiimti pačiam A. Butkevičiui.

Butkevičiaus pasuko Andriukaičio keliu: „Kantrybės taurė jau perpildyta“

Iki šiol socialdemokratų atsakas D. Grybauskaitei būdavo dvejopas. Viešumoje minkštą poziciją prezidentės atžvilgiu demonstravusį A. Butkevičių atsverdavo abstraktūs „socialdemokratų“ vardu platinami pranešimai spaudai arba partijos isteblišmento nemėgstamas Vytenis Povilas Andriukaitis, kuris dėl šios priežasties buvo išsiųstas į Briuselį dirbti Europos komisaru.

Tačiau pastaruoju metu partijoje, regis, įvyko posūkis – prezidentės atžvilgiu kritiškai ėmė pasisakyti netgi pats A. Butkevičius. Vasario 9-ąją LRT televizijos laidoje „Dėmesio centre“ premjeras pareiškė, kad egzistuoja paruoštas planas išversti jį iš posto, tačiau tuomet dar tiksliai neįvardijo, kas yra jo organizatorius.

„Šis planas jau yra paruoštas senokai. Lietuva maža valstybė: mes turime daug pažįstamų ir kitose partijose. Grįžęs iš atostogų ant stalo radau tam tikrą dokumentėlį, raštelį, kur parašyta, kad ir toliau bus siekiama, kad ministras pirmininkas sulauktų daug tokių įvairiausių atakų.

Reikia suvokti, kad artėja Seimo rinkimai. Jeigu ministras pirmininkas būtų pakeistas, tai ir kitoms partijoms dalyvauti rinkimuose būtų daug paprasčiau ir lengviau. Bet aš, kaip ir sakiau, reitingų niekada nesivaikau“, – sakė A. Butkevičius.

Kitoje LRT televizijos laidoje „Dėmesio centre“ premjeras buvo konkretesnis. Jis atskleidė, kad D. Grybauskaitė esą skleidžia neigiamą informaciją apie Vyriausybę užsienyje.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top