Prezidente, apie ką?

Portalas Alfa.lt paviešino, ką šiandien viešėdama Danijos karalystėje žurnalistams apie mūsų atominę energetiką kalbėjo Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Ji sakė: „Prasminga statyti naują atominę elektrinę, tačiau dėl to reikia visų politinių partijų sutarimo ir dar kartą atsiklausti šalies žmonių.“

Viešėdama Danijoje šalies vadovė teigė, kad artimiausią dešimtmetį Lietuva negalės užsitikrinti pakankamai alternatyvių energijos šaltinių.

„Yra prasmės turėti atominę elektrinę, bet šį sprendimą turi priimti visos politinės partijos, nes tai ilgalaikis tikslas. Statybos užtruks 10–15 metų, o tai reiškia, kad į tai bus įtrauktos trys ar keturios vyriausybės“, – žurnalistams sakė prezidentė.

„Žinoma, vėl reikės konsultuotis su žmonėmis, nes konsultacinis referendumas buvo neigiamas“, – sakė D. Grybauskaitė.

Socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus vadovaujama Vyriausybė žada, kad sprendimas dėl Visagino atominės elektrinės projekto tęstinumo bus priimtas gegužės viduryje.“

Kad premjeras principus ir nuomonę keičia kaip kojines, tai šį jo bruožą stebėjome visą pirmąjį vadovavimo Vyriausybei mėnesį. Kai nėra jokių principų, tai nėra ir kuo stebėtis, bet principingoji mūsų konstitucinių teisių gynėja D. Grybauskaitė Danijos karalystėje apie prisvilusį AE blyną geriau būtų nešnekėjusi, nes referendumų sprendimai toje valstybėje yra šventas reikalas. Galime tik įsivaizduoti, ką pagalvojo Danijos žurnalistai apie prezidentės demokratijos supratimą. Baltarusijoje mūsų prezidentė tikrai būtų suprasta, nes tarp mūsų kaimyninių valstybių aukščiausių pareigūnų panašių mentaliteto bruožų yra ir šis: daug nekreipti dėmesio į tautos valią.

Beje, šis prezidentės pasisakymas kelia ir kitų minčių. Ypač keistas pasažas, kad trims keturioms Seimo kadencijoms reikės visų politinių partijų susitarimo. Šiandien Lietuvoje yra daugiau nei 40 politinių partijų (registrų centro informacija). Greičiausiai pirmoji ponia norėjo pasakyti „visų parlamentinių partijų“, bet, kaip dažnai nutinka, pasakė ne tai, ką norėjo pasakyti. Per šiuos rinkimus iš politinio žemėlapio buvo patraukta parlamentinė Liberalų ir centro sąjunga. Neaišku, ar teismai anksčiau laiko nediskvalifikuos ir Darbo partijos, taigi apie kokį nors visų partijų (net ir parlamentinių) bendrą susitarimą gali kalbėti tik realybės jausmą praradęs žmogus, žinant, kad yra ir tokia Žaliųjų partija, o ir kitų, nelabai tikinčių AE projekto sėkme. Visiškai neaišku, ką prezidentė turėjo galvoje kalbėdama apie „konsultacijas su žmonėmis“. Gal su A. Kubilium ir savo patarėjais? Jie juk irgi žmonės. O gal sušaukti imperatyvų referendumą?

Taigi, kyla įtarimas, kad prezidentė linkusi redukuoti mūsų politinį peizažą į dvipartinę paradigmą ir su dviem žinomom partijom kažką susitarti. Suprantama, per likusius Daukanto aikštėje sėdėti metus iki pirmosios kadencijos pabaigos taip drastiškai numelioruoti mūsų politinę tikrovę neįmanoma. Tačiau akivaizdu – kaip JAV, taip ir Lietuvoje jau klostosi dviejų prezidentinių kadencijų tradicija. Matyt, mūsų prezidentės sąmonėn ši mintis jau giliai suleidus šaknis. Jei skersai kelio negulėtų „šventoji karvė“ Konstitucija, kodėl nepasitvarkius taip, kaip pasitvarkė mūsų Rytų kaimynai? O tada jau kuruoti Visagino AE projektą iki pabaigtuvių ąžuolų vainiko ant radioaktyvaus kamino?

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top