Rasa Čepaitienė. Jei atvirai, nepamenu tokių liūdnų Mindauginių

Jei atvirai, nepamenu tokių liūdnų Mindauginių. Lyg ir švęsti reikia, o nuotaika anaiptol nešventinė, veikiau nerimastinga.

Bet, kai pagalvoji, juk taip buvo visada. Toks jau šios valstybės algoritmas. Nuo pat pradžių sunkiai ji tvėrėsi, nevienąsyk, jau lyg ir įsitvirtinusi, staiga imdavo nykti arba būdavo iš išorės sunaikinama. Ir dabar verčiau esam linkę užmerkti akis į tikrovę – lengviau apsimesti, kad „dar niekada taip gerai negyvenome“ nei pripažinti, kaip taikos ir sąlyginės ramybės salygomis šalis neteko trečdalio gyventojų, kad gimstamumas čia jau seniai minusinis, o viešąjį gyvenimą ir toliau reguliuoja ne gyvybės, o mirties kultūros nuostatos…

Nauda ir Malonumas – štai ideologinės kojos, ant kurių ji dabar stovi, o gal ir visada buvo statoma. Netvirtos tokios, šleivos kreivos… Malonumas iš naudos ir nauda iš malonumo. Kodėl patys geriausi, kilniausi, sąžiningiausi Tavo vaikai, ėję takais dorybės, pirmiausia žūdavo, labiausiai kentėjo, buvo nutildyti ar liko nepelnytai įmurkdyti purvan? O ciniškiausi niekšai, Tavo pardavikai ar mainikautojai, klestėjo ir tebeklesti išaukštinti ir visko pertekę, nors jiems niekad nebus gana?

Argi jų pergalė? Juk Tavo istorija mums rodytų, kad būtent dėl jų darbų Tu vis materialiai ir dvasiškai nukraujuodavai, sumenkdavai, būdavai iš žemėlapio ištrinama. Ir kaip sunkiai, vėl ir vėl, turėdavai keltis ir iš naujo kurtis, eiti pirmyn.

Nesinori šiandien patetikos ar piktdžiugos, kad ilgai slėptos mūsų suverenumo žaizdos ir votys buvo staiga atidengtos. Atrodytų, pačiu netinkamiausiu metu… O gal kaip tik tinkamiausiu? Kad parodytų, jog su tokiom „kojom“ toli nenužirgliosi…

Valstybė be sienų, be valstybiškai mąstančio elito, su nustekentomis institucijomis, gilėjančiu visuomenės susipriešinimu, aštrėjančiu kartų – pažangiųjų ir tradicionalistų – konfliktu, didėjančiomis išorės grėsmėmis, be ateities vizijos, nors kiek kilnesnės ir didingesnės už „dirbk, pirk, mirk“…

O vis dėlto.

Poetų nuojautose, mistikų patyrimuose, filosofų įžvalgose, karių maldoje prieš lemiamą mūšį Tu visada kažkokiu stebuklingu būdu, nuvalius visą tą purvą, kartėlį ir nerimą, pasirodydavai tokia tauri ir graži, verta viso, kas brangiausia.

Galbūt jau daliai mūsų nebereikia valstybės, pavadinimu Lietuva, ji tik trukdo sparčiau integruotis į kažkur nenumaldomai skubantį pasaulį, tampa nebemadinga ar neperspektyvi. Juk išties į valstybę galima žiūrėti kaip į prievartos ir melo mechanizmą, bedvasį ir šaltą svetimkūnį. Lietuva istorijoje ne kartą buvo likusi be savo valstybės, arba gyvaliojo suklastotose jos formose ir kažkaip ištvėrė. Bet ir tiek daug prarado…

Tačiau šiandien ne valstybė kalta dėl mūsų abejingumo, savanaudiškumo, bukumo. Turime ją tokią, kokią patys savo veikimu ar neveikimu susikūrėme – štai, pasirodo, kiaurą kaip rėtis. Bet vis dar turime ir galimybę, viltį, svajonę susikurti geresnę. Jei tik tikrai ir iš tyros širdies norėtume.

Su tuo vieni kitus ir pasveikinkime. Su vis dar nerealizuotos, nuolat gimstančios ir tampančios, mūsų visų pagalbos ir rūpesčio visada ir be perstojo reikalingos Valstybės diena.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Džeromas

Geras tekstas Rasa, nors kiek ir patetiškas..

Viskas teisingai,

tik Jėzus Kristus yra pasakęs: „… nuo manęs atsiskyrę, jūs negalite nieko nuveikti” (Jn 15. 5).

Arba iš psalmės,kad

veltui statytojas stato miestą,jeigu jo nestato Dievas.

Jaunimas iš užsienio

vakar krykščia prie Prezidentūros,kad jiems svarbi lietuvybė,o Lietuva?

stasys

Nuotaikos svyravimai rodo jog Jums būtinos atostogos nuo Tiesos ir būtinai gryname ore . Na taip turime vyriausybe kuri labiau primena ispaikintu vaikisciu klase , ną taip ne viskas pas mus tvarkoje su žiniasklaida ir demokratiją tokia labiau ‘ūkiška’ , bet argi tai priežastis nusiminti ? Va dzūkai renka voveruškas ir sako laukia puikus sezonas …(stasys raito ūsą ) .

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

– Su vandalo Mariaus Ivaškevičiaus knyga yra pašiepti (paniekinti, …) partizanai, neišjungtai (iš politikos) burokevičininkų komunistei Daliai Grybauskaitei bendrininkaujant.
– Vyriausiam valstybės ginkluotųjų pajėgų vadui Gitanui Nausėdai ir visiems kitiems prezidentams tinka tai?
– Visi kiti tyli dėl bjaurių pašaipų ir patyčių iš partizanų?
– Nei vienas prezidentas nenori pastatyti į vietą niekingos komunistės Dalios Grybauskaitės ir vandalo Mariaus Ivaškevičiaus, o renginyje dar puikuojasi greta?
– Absurdas. Pavojus Tautai bei Lietuvai, kai tokie menkystos prezidentai.
Nebuvo ir nėra Lietuvos naudai dirbančių prezidentų. Katastrofa.
____________________________________________________________________
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų neteisėto (antikonstitucinio) seimo landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, visokių liberalkomunistų bei panašių banditų, dabar jau pasipuošusiųjų narkomaniška bei daugialytine paleistuvyste.
2021 liepos 7

habilitās

Mindauginės jau senai tapo valstybingumo parodija. Kasmet tos pačios kalbos apie nieką, vienintelis pokytis, tai kalbėtojų veidai kadencijų tarpsniais. Taip, pradžioje buvo optimizmas, kad ateityje viskas susitvarkys, juk ėjome į rinkimus, tikėdamiesi, kad prieš rinkimus apsireiškę nauji valstybės „gelbėtojai“ išspręs visas mūsų problemas. Bet… prireikė daug metų, kad suprastume, jog „gelbėtojus“ mums parenka. Ir parenka komunistinis-kagėbistinis konglomeratas, užsimaskavęs po kodiniu pavadinimu Sistema. Norint turėti savo, Lietuvos Valstybę, reikia ją kurti patiems, o tam reikia išstumti iš valstybės valdymo komunistinį-kagėbistinį paveldą. Deja, laikas parodė, kad komunizmą reikia stumti lauk iš daugumos lietuvių smegenininių, nes vis atsinaujinantys ir atsinaujinantys „gelbėtojai“ tvarkiečiai, „gelbėtojai“ darbiečiai, „gelbėtojai“ kolūkiečiai niekur nedingo, jie lietuvio smegeninėje darbuojasi eilės principu: pabuvai prie valdžios – stok už galo! Na, o… Skaityti daugiau »

Kis

Ponia Rasa,gal paveike Lukasenkos isgyvenimai,juk Mindaugas ir jo karalius tik vardas pavirtes i bulba -„MINDOV”,o gal tai brolis dvynis kaip Masiuliaii domu katras musu ?Aisku,kad Rokas,batka senai butu pasodines ne i ministro kede,bet salimais arba net geriau i Daktaro apartamentus.Kiek tokiu „daktariuku”laukia nesulaukia savo nuopelnu pripazinimo,tikius kad tai vyks nebeilgai,po liustracijos viskas bus ir dar geriau nei Estijoje.O kas liecia Riuiteli,tai perduokite kupriui ,kad jis buvo Estijos prezident.Koks smulkutis niekselis,meluos kol kvepuos.

Istorikei Rasai dėl Mindauginių

Na, vertinant istoriškai, ši „šventė” absoliučiai laužta iš piršto. Iš esmės tik Gudavičiaus–Bumblausko išmislas ir sugalvota „šventė”, kokios neturi jokia normali Europos Respublika. Kur tamstos esate girdėję, kad Respublika „švęstų” karaliaus karūnaciją arba keltų monarchijos vėliavas??? Ar įsivaizduojate Paryžiuje plėvesuojant Burbonų vėliavą? O gal esate matę Vienoje Habsburgų vėliavą? Gal žinote, kada austrai, prancūzai ar italai švenčia kokio karaliaus karūnaciją kaip „valstybės dieną” ar kaip „valstybės pradžią”??? Taigi istorine prasme ši „šventė” Respublikoje yra gryniausia istorinė šizofrenija, kuri rodo, kad lietuviai dar nesuvokia savo valstybingumo ideologinio turinio, neturi aiškių valstybingumo tradicijų. Vietoj to, kad kasmet gegužės 15-ąją švęstų Respublikos paskelbimą ir RESPUBLIKOS DIENĄ (1920 05 15 Steigiamojo Seimo rezoliucija) lietuviai „švenčia” išgalvotą liepos 6 d., kuri iki šiol jokiuose šaltiniuose… Skaityti daugiau »

> Istorikei Rasai dėl Mindauginių  13:05

Puiku.
Labai šauniai.
Tik.
„… gegužės 15-ąją švęstų Respublikos paskelbimą ir RESPUBLIKOS DIENĄ (1920 05 15 Steigiamojo Seimo rezoliucija)…“
Ar bent įsivaizduoji, kokią rūstį sukeltų pasaulinės žydaujos komunistams buržuazinių nacionalistų pakylėjimas.

Hm.

Bijau, kad siena su Baltarusija 30 metų nebuvo saugoma dėl tos pačios priežasties, dėl kurios daugelis su jais vis dar paslaugiai kalba rusiškai: ai, betgi kaimynai, broliška tarybinė respublika, nu žinot, dvasinga labai, kaip čia dabar kažkokią bedvasę sieną statysi?.. Va su Lenkija siena daug rimtesnė, nes ten juk išorinė SSRS siena. Senos tradicijos. O tarp broliškų tarybinių respublikų tai kokios dar sienos, ribiata?

T0mas J.

Kas paveikslėlio autorius?!

ah1

o gal kaip filme ” car nenastojaščij”? tūno daugumos pamsąmonėje išgalvota data ?

Komentatoriams 13:05

Kai kas iš komentatorių nesuprato straipsnio /nors pasiūlyta data verta minėjimo/. Autorė rašo apie mirštančią valstybę, kuri dar bando švęsti. Ir intelektualų ginčai ar būtent tą datą verta švęsti, šių dienų padėties fone yra tas pats kaip, žinant apie pasaulio pabaigą, diskutuoti, ką tarnai turėtų paduoti paskutinei vakarienei…

GERG. AUTORE

kas paveikslėlio autorius? Jūs turbūt žinote.

15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top