Seimo narių algos bado akis

Justina Gafurova | respublika.lt

Vakar Konstitucinis Teismas ėmė aiškintis, ar neprieštarauja Konstitucijai Seimo nario atlyginimo sumažinimas trečdaliu, jei šis nesiteikė atvykti į daugiau kaip pusę Seimo posėdžių, kuriuose priimami teisės aktai. Pasirodo, už tai, kad praleidžia posėdžius ir nedalyvauja savo tiesioginiame darbe, Seimo nariai gali likti nebaudžiami.

2016 metais pareiginė Seimo nario alga siekė 2531,70 euro, neatskaičius mokesčių. Žinoma, kiekvienam Seimo nariui dar priklauso priedas už ištarnautus valstybei metus. Jį sudaro 3 proc. valstybės politiko pareiginės algos už kiekvienus trejus metus, tačiau priedo dydis neturi viršyti 30 proc. pareiginės algos. Seimo nariams priklauso papildomos lėšos parlamentinėms išlaidoms, apmokamos komandiruotės, atostogos. Apie tai, kad Seimo nariai gauna atlyginimą net nedalyvaudami posėdžiuose, kalbėti nori ne kiekvienas, o štai išeitinių, pasibaigus kadencijai, reikalauja visi be išimties. Jos gali siekti ir keliolika tūkstančių eurų.

Laukdami Konstitucinio Teismo sprendimo „Vakaro žinių“ žurnalistai pasidomėjo šalies gyventojų ir specialistų, koks atlyginimas turi priklausyti Seimo nariui ir už ką jis galėtų būti mokamas.


VITA, mama:

Žinoma, visų pirmiausia reikėtų mažinti Seimo narių skaičių. Dabar parlamentarai labai daug uždirba. Manau, kad pinigai kanceliarinėms išlaidoms, įvairios kompensacijos ir kiti priedai sudaro didesnę sumą nei jų pareiginis atlyginimas. Suprantama, atlyginimas neturi būti itin mažas, jis galėtų likti toks, koks yra, tačiau turėtų būti panaikinti visi papildomi priedai.

O už pravaikštas turėtų būti atimamas parlamentaro mandatas, čia atlyginimo mažinimas, manau, nepadės. Griežtesnė tvarka šiek tiek priverstų elgtis atsakingiau.


JOLANTA, dizainerė:

Manau, ir dabar Seimo nariai uždirba pakankamai. Ar tai adekvatūs atlyginimai, įvertinti gana sudėtinga. Sunku įsivaizduoti, kad Seimo nario atlyginimas būtų prilygintas dviem vidutiniams šalies atlyginimams. Tačiau man atrodo, kad atlyginimas turėtų priklausyti nuo darbo rezultatų. O rezultatus gali įvertinti tik rinkėjai. Taip, gal tokią sistemą įvesti nebūtų labai lengva, tačiau tai būtų naudinga. Yra šalių, kuriose parlamentarai iš viso negauna atlyginimų. Galbūt mums tokios tvarkos dar reikės palaukti, bet manau, kad ir tai bus netolimoje ateityje.


LEVAS, IT specialistas:

Aišku, būtų įdomu pažiūrėti, kiek Seimo narių liktų, jei jie iš viso negautų atlyginimų ir dirbtų visuomeniniais pagrindais. Nes labai sunku surasti sistemą, kuri ir motyvuotų, ir netrauktų norinčiųjų pasipelnyti, ir leistų į Seimą patekti tiems, kurie iš tiesų turi idėjų ir noro padėti šaliai.

Geriausia būtų, jei atsirastų bendra sistema, kuri suartintų paprastų žmonių atlyginimus ir parlamentarų algas. Pagal ekonomiką turėtų kilti ir Seimo narių atlyginimai, kaip jie kyla paprastiems žmonėms. Tegul tai bus 2000 eurų į rankas, tačiau pagal visiems suprantamą ir racionalią sistemą.


Romas LAZUTKA, ekonomistas:

Manau, kad Seimo narių darbo sąlygos turėtų būti analogiškos privačiame sektoriuje dirbantiems darbuotojams. Jei nedalyvavimas Seimo posėdyje neturi pateisinamos priežasties, tuomet tai laikoma kaip pravaikšta įprastiems darbuotojams. Juolab kad toks Seimo nario neatėjimas gali turėti rimtų pasekmių visam Seimo darbui. Nedalyvaujant parlamentarams gali būti priimami netobuli įstatymai ar apskritai nepriimti. Dėl tokių pasekmių vėliau kenčia visa visuomenė.

Tad logiška, kad nedalyvavimas posėdžiuose turėtų užtraukti atsakomybę, ir čia reikia kalbėti ne tik apie atlyginimo mažinimą. Kas jam to vieno mėnesio atlyginimas, jei jis papildomai uždirbo 106 tūkst. eurų? Turbūt už tokį nedarbą turėtų būti atimamas mandatas. Lygiai taip pat kaip samdomame darbe – jokiam darbdaviui netiktų darbuotojas, kuris ateina į darbą tik tuomet, kai to nori.

Seimo narių atlyginimai taip pat turėtų būti susieti su bendra atlyginimų sistema ir privačiame sektoriuje. Dabar tarsi yra jos susietos su bazine pareigine alga, tačiau jos greitai imamos kaityti, atsiranda įvairūs priedai ir tampa nebeaišku, koks tas atlyginimas yra. Manau, politiko atlyginimas turėtų būti toks, kad užtektų sočiai pragyventi ir nereikėtų ieškoti papildomų uždarbių. Geriausia būtų, jei būtų panaikinami visi priedai ir paliekamas tik pareiginis atlyginimas. Juk jokie kiti samdomi darbuotojai negauna papildomoms išlaidoms už degalus, automobilio nuomai ar kitoms išlaidoms. Visa tai perkame iš savo atlyginimo. Tegul parlamentarui jis bus didesnis, tačiau visiems aiškus. Tuomet ir pačiai valstybei geriau, nes nuo atlyginimo mokami mokesčiai „Sodrai“. Man atrodo, kad parlamentaro atlyginimas turėtų būti keturis kartus didesnis nei vidutinis šalies atlyginimas. Šiandien tai būtų 2004 eurai į rankas ir tiek, manau, Lietuvoje pakanka gyventi gana plačiai.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios”

respublika.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top