Šimtus žmonių pražudęs Lietuvos išdavikas: mano sąžinė rami

„Jūsų tėtis niekada nebus išdavikas“, – taip 1942 metais savo vaikams prisiekinėjo tuo metu kuklus provincijos gydytojas Juozas Albinas Markulis, netrukus tapęs išdaviku ir provokatoriumi, sovietų saugumo tarnyboms įskundžiusi ir pražudžiusiu daugybę Lietuvos laisvės kovotojų.

Iki šiol buvo teigiama, jog A. Markulis nužudė 18 partizanų, o 187 jų išdavė. Į šias diskusijas įsijungęs istorikas ir Seimo narys Arvydas Anušauskas savo naujojoje knygoje „Išdavystė. Markulio dienoraščiai“, paremtoje archyviniais dokumentais – J. A. Markulio dienoraščiais, laiškais ir pan., teigia, jog išduotųjų galėję būti iki pusantro tūkstančio, be to, dėl jo kaltės žuvo arba buvo ištremti šimtai už Lietuvos laisvę kovojusiųjų.

Dokumentai parodė: J. A. Markulis niekada nejutęs sąžinės priekaištų dėl to, jog išdavė juo pasitikėjusius laisvės kovotojus. „Mano sąžinė rami, nes nešiau tautai sunkioj vargų naktyje Tiesos žiburėlį. […] Lietuvos nepalikau. Dezertyru netapau. Visas jėgas, gyvenimą ir galias atidaviau lietuvių gerovei, Tiesos ir Šviesos pergalei…[…] kas paklausė, tas nežuvo, rado kelią į ateitį, į darbą, į gyvenimą. Kas sekė melą, gandus, tas žengė į ašarų ir sopulių duobę, į pražūtį“, – 1951 metais rašė agentas „Erelis“. A. Anušausko teigimu, už partizanų išdavystes J. A. Markulis gavęs dosnų atlygį – apie 100 tūkst. rublių.

Daugiau apie J. A. Markulio išdavystes skaitykite Vaido Saldžiūno publikacijoje „Garsiausias Lietuvos išdavikas, pražudęs šimtus žmonių: mano sąžinė rami“ DELFI.lt portale ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top