Skandalinga cenzūra: „Facebook“ blokuoja nuorodas, kur galima pasirašyti už Vytauto Radžvilo sąrašą? Kas sureaguos ir kaip?

Kaip aiškėja, socialiniuose tinkluose kilęs šurmulys „Radžvilą bluokuoja…“ nėra be pagrindo. Dalijamės kovo 27 vakare portalo propatria.lt paskelbtu pranešimu:

„Trečiadienio vakarą socialiniame tinkle „Facebook“ masiškai užblokuotos visos nuorodos, nukreipiančios pasirašyti už prof. Vytauto Radžvilo visuomeninio komiteto teisę dalyvauti rinkimuose. Daugybė žmonių pranešė negalintys net paskelbti jokio įrašo, komentaro ar net privačios žinutės su minima nuoroda, nes ši esą „prieštarauja bendruomenės standartams“. „Facebook“ taip pat savavališkai panaikino visus jau esančius įrašus su minima nuoroda, nepriklausomai nuo to, kas juos paskelbė.

Reikšminga, kad blokuojamos tik nuorodos į pasirašymą už komitetą „Vytautas Radžvilas: susigrąžinkime valstybę!“. Nuorodos į pasirašymą už bet kuriuos kitus kandidatų sąrašus „Facebook“ nėra blokuojamos. Toks selektyvus vienintelio kandidatų sąrašo informacijos sklaidos blokavimas paties Vytauto Radžvilo vertinamas kaip sovietmečio lygmens cenzūra.

„Tokią pačią informacinę blokadą, tik vykdomą ano laikmečio priemonėmis, matėme Sąjūdžio kūrimosi laikais. Mano kartos žmonės tą puikiai atsimena. Šiandien vėl susidūrėme su tuo pačiu. Galbūt pirmąkart per nepriklausomybės laikotarpį. Viena vertus, ši žinia savaip maloni. Akivaizdu, kad mūsų iš tiesų bijoma kaip vienintelės realios opozicijos sistemoje vyraujančiam požiūriui, jeigu prieš mus vienintelius imamasi tokių drastiškų priemonių. Kita vertus, tai represijos ne tik mus, bet ir prieš piliečius, kuriems blokuojama informacija, ir net rinkimų organizatorius, kurių svetainė blokuojama. Piliečiams būtina išgirsti ir įsisąmoninti, kad tokia masinė cenzūra iš tiesų vyksta tariamai laisvų ir demokratinių rinkimų metu“, – situaciją vertino prof. Vytautas Radžvilas, vienas Sąjūdžio įkūrėjų.

„Ar šis blokavimas sukeltas organizuotų skundikų grupių, ar paties „Facebook“ neseniai Rygoje įsikūrusio „turinio stebėjimo“ (iš tiesų – piliečių cenzūros) centro sprendimu, neturi lemtingos reikšmės. Svarbu tai, kad skandalingai pažeidžiama piliečių teisė gauti informaciją, išreikšti savo valią rinkimų procese, o kandidatams – lygiomis teisėmis varžytis dėl galimybės dalyvauti rinkimuose. Nesu ypatingas ta prasme, kad toks elgesys su bet kuriuo kandidatu būtų ne mažesnis skandalas. Tačiau negali būti atsitiktinumas, kad taikiniu tokiai atakai buvome pasirinkti būtent mes. Akivaizdu, kad toks sistemingas piliečių pilietinių teisių ribojimas yra grubus lygių ir laisvų rinkimų pažeidimas. „Facebook“ šiais veiksmais kišasi į suverenios valstybės rinkimus. Vyriausioji rinkimų komisija yra įstatymo įpareigota užtikrinti būtent laisvą ir demokratinį rinkimų procesą, todėl neabejotinai kreipsimės tiek į ją, tiek į „Facebook“ atstovus, o galimai ir į teisėsaugą“, – tikino pirmąkart po beveik 30 metų pertraukos rinkimuose dalyvaujantis Vytautas Radžvilas.

Už komitetą „Vytautas Radžvilas: susigrąžinkime valstybę!“ pasirašyti galima puslapyje rinkėjopuslapis.lt.

Trečiadienio vakarą komitetas buvo surinkęs 3000 internetinių parašų ir 5000 popierinių parašų. Komiteto sąraše kartu su prof. Vytautu Radžvilu – dizainerė ir rašytoja Jurga Lago, Žemės ūkio rūmų pirmininkas dr. Arūnas Svitojus, kompozitorius Faustas Latėnas, politologas Dovilas Petkus, vienas Sąjūdžio steigėjų dr. Romas Pakalnis, istorikė prof. Rasa Čepaitienė ir kiti.

Parašai už kandidatus dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose renkami iki balandžio 11 dienos.

* * *

Kauno forumas tokį Lietuvos rinkėjų valios varžymą pavadino tarptautiniu skandalu – supažindiname su jų situacijos matymu:

Nuoroda į V.Radžvilo visuomeninio komiteto rinkimuose į Europos Parlamentą pasirašymo puslapį visame feisbook’e ką tik užblokuota.

Pabandykit ją paskelbti – blokuoja iškart. Visų kitų – veikia laisvai, konservatorių – taip pat.

Tai jau tarptautinis skandalas. Ir veikia ne Peterburgo troliai, o mūsų tarnybos. Vienos politinės jėgos sklaida rinkiminės kampanijos metu išimama iš pasaulinio tinklo, kitų – paliekama.

Tai tarptautinės korporacijos kišimasis į suverenios valstybės vidaus reikalus ir rinkiminį procesą, absoliučiai nesuderinamas su pamatiniais demokratijos principais ir pačios korporacijos standartais

Turėtų susidomėti teisėsauga, VRK kreiptis į FB administraciją, nes tai pažeidžia nacionalinius įstatymus ir tarptautines konvencijas.

Pasikartosiu – tai tarptautinis skandalas. Blokuojami Lietuvos Respublikos valstybinės rinkiminės komisijos, rinkimų į Europos Parlamentą puslapiai.

Atspėkit iš 3 kartų – ar kas nors reaguos?

* * *

Savo Facebook paskyroje prof. Vytautas Radžvilas prisiminė ir Sąjūdžio kūrimąsi lydėjusią cenzūrą:

Tokią pačią informacinę blokadą, tik vykdomą ano laikmečio priemonėmis, matėme Sąjūdžio kūrimosi laikais. Mano kartos žmonės tą puikiai atsimena.

Šiandien vėl susidūrėme su tuo pačiu. Galbūt pirmąkart per nepriklausomybės laikotarpį. Viena vertus, ši žinia savaip maloni. Akivaizdu, kad mūsų iš tiesų bijoma kaip vienintelės realios opozicijos sistemoje vyraujančiam požiūriui, jeigu prieš mus vienintelius imamasi tokių drastiškų priemonių.

Kita vertus, tai represijos ne tik mus, bet ir prieš piliečius, kuriems blokuojama informacija, ir net rinkimų organizatorius, kurių svetainė blokuojama. Piliečiams būtina išgirsti ir įsisąmoninti, kad tokia masinė cenzūra iš tiesų vyksta tariamai laisvų ir demokratinių rinkimų metu.

– – –

Dalinkitės šia žinia, kol ir jos neužblokuos. Ir pasirašykite atsidarę naujieną nuorodoje – būtent todėl, kad tai jau beveik draudžiama.

* * *

Ši skandalinga naujiena papiktino ir Raimondą Navicką: nuo kada Facebook sprendžia, už ką balsuoti ar nebalsuoti.

Gerbiamieji, panašu, jog mūsų laukia sensacija – Facebookas neteisėtai cenzūruoja Europos Parlamento rinkimų nuorodas: liberalų ir konservatorių nuorodas praleidžia, o Vytauto Radžvilo blokuoja!

Ne, tai NE humoras – pabandykite patys nueiti į rinkėjo puslapį, kuriame galima pasirašyti už partijų bei komitetų teisę dalyvauti EP rikimuose, ir nusikopijavę nuorodą įdėkite į komentarus ar postą.

Nutiks štai kas:

liberalų ar konservatorių nuorodos bus įdėtos, o nuorodos į V.Radžvilo komiteto elektroninį pasirašymą bus automatiškai užblokuotos dėjimo metu! Jūs jų net neįkelsite į FB!

Jeigu tai ne pati įžūliausia nelegali politinė cenzūra, kuomet kažkokie užjūrio švancai bando reguliuoti ir neteisėtai riboti Lietuvos piliečių teisę pasirašyti už jiems patinkančius kandidatus – tai kas tai?

Noriu atkreipti į tai Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, DELFI.lt, 15min. LRT dėmesį.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
23 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
23
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top