Valdas Vasiliauskas. Ateitis, kuri neatėjo: kelios Pastabos apie vieną Tautą ir dvi Lietuvas

Šeštadienį, gegužės 15-tą, visa Lietuva pajudės į Vilnių. Besibodintys patosu ir mėgstantys tikslumą, išsyk pataisytų: ne visa, o kita Lietuva. Ta Lietuva, kurios Vilniuje niekas nelaukia. Atvirkščiai, iš Vilniaus į tą kitą Lietuvą buvo spjaudoma siera ir ugnimi. Elito atstovai, ištikti paroksizmo, plūdosi paskutiniais žodžiais. Sostinės aukštuomenei „Didysis šeimos gynimo maršas“ sukėlė visuotinę frustraciją, todėl iš anksto jo organizatoriams ir dalyviams paskelbė anatemą. Tačiau viskas veltui: kita Lietuva jau už vartų.

Šie prakeiksmai ir grūmojimai tik dar labiau pabrėžė, kad yra dvi Lietuvos, kurios jau seniai negirdi viena kitos. Situacija kartojasi kaip „paksogeito“ ar Garliavos įvykių laikais, kai protestuojantys piliečiai buvo pravardžiuojami minia, užribiu, marginalais, radikalais, populistais, o juos parėmę politikai statomi prie gėdos stulpo, visam gyvenimui priklijuojant jiems etiketes „paksistas“, „patvorinis“ ar „violetinis“. Jau politologine kliše virtęs kaltinimas, neva prezidentas Rolandas Paksas ir Garliava sukiršino, supriešino, suskaldė visuomenę. Neteisybė, tai tebuvo vykdytos politikos ir valstybės valdymo pasekmė, tereikėjo dingsties, paskutinio lašo, kuris perpildytų visuomenės kantrybės taurę.

Kaip ir nūnai maršo tema yra dienos aktualijos – Stambulo konvencija, Partnerystės įstatymas, valstybės šeimos politika. Tačiau tikrasis akstinas, vėl sukėlęs ant kojų kitą Lietuvą – Ingridos Šimonytės Vyriausybės arogancija ir nekompetencija,neįgalumas, kurį ypač išryškino pandemija, valdančiosios daugumos ekonominė-socialinė politika, užuot mažinusi socialinę atskirtį, dar labiau ją didinanti, tartum Tauta gyventų dviejose Lietuvose.

O juk Sąjūdžio aušroje profesoriaus Kazimiero Antanavičiaus lūpomis Tautai buvo pažadėta, kad po išsivadavimo ji netruks gyventi kaip Švedijoje. Šiuos lūkesčius tartum patvirtino profesoriaus mokinio Gedimino Vagnoriaus Vyriausybės energingai pradėta masinė valstybės turto čekinė privatizacija,nes žmonės, apdalinti investiciniais čekiais, tapo gamyklų, valstybinių įmonių bendrasavininkais, pasijuto mažne „kapitalistais“. Atrodė, skandinaviškas „liaudies kapitalizmas“ ranka pasiekiamas. Tai, žinoma, buvo iliuzija.

Po netikėtai pasibaigusių 1992 m. Seimo rinkimų atėjusios LDDP Adolfo Šleževičiaus Vyriausybės pratęsta privatizacija, siaučiant hiperinfliacijai, dar nesustiprėjus teisėsaugai ir neseniai įkurtoms valstybės institucijoms, be minimalios valstybės turto apskaitos, virto įžūliausiu nebaudžiamu valstybės turto grobstymu ir masiniais bankrotais. 1992–1996 m. privatizacija, kurią nežinomas šmaikštuolis taikliai pakrikštijo „prichvatizacija“, baigėsi visiška katastrofa, turėjusia ilgalaikių pasekmių, tempiančių Lietuvą pagal svarbiausius socialinius rodiklius į Europos Sąjungos (ES) dugną net iki šiol.

Lietuvos, kaip ir kitų pokomunistinių kraštų, perėjimas iš planinės į rinkos ekonomiką vyko pagal neoliberalų valdomų tarptautinių finansinių institucijų nurodymus ir rekomendacijas, kurioms svarbiausia buvo reformų greitis ir gylis, o ne socialinės garantijos. Iš čia ir „šoko terapijos“ terminas.

Bet Tautai teko atlaikyti ne tik reformų sukrėtimus. Lietuvos žmonėms, paliktiems be socialinės apsaugos, visos be išimties Vyriausybės užkrovė ir 1995–1996 m. masiškai bankrutavusių (išvogtų) Lietuvos bankų, ir 1998 m. Rusijos krizės, ir 2008 m. pasaulinės finansų krizės padarinius. Šią „šoko be terapijos“ tradiciją sėkmingai pratęsė ir dabartinė I.Šimonytės Vyriausybė, palikusi pandemijos ir karantino paraližiuotą krašto vidutinį ir smulkų verslą, darbą ir pajamų šaltinius praradusius žmones likimo valiai.

Ilgą laiką nepriklausomybę atgavusios Lietuvos nesėkmės, ypač išplitusi korupcija, buvo siejama su senąja nomenklatūra, buvusiais komunistais. Tai buvo dar viena iliuzija – naujasis pokomunistinis elitas pasirodė ne mažiau godus ir korumpuotas. „Mažeikių naftos“ skandalingas privatizavimas buvo generalinė repeticija, po kurios konservatoriai iš energetikos sektoriaus nepasitraukė (jų aukso puodas, be abejo, tapo suskystintų dujų terminalas „Independence“). Jau po „Mažeikių naftos“ „pardavinmo“ (atidavimo už dyka) aferos buvo galima konstatuoti, kad Tautai pažadėta ateitis pavogta. Ji niekad neateis.

Lietuva lygiavosi į Švediją, tačiau tapo, anot profesoriaus Zenono Norkaus metaforos, Baltijos kraštų Urugvajumi su žemės ūkio latifundijomis, kelių žmonių rankose sutelktais krašto turtais ir masėmis nuskurdusių piliečių. Šio bene žymiausio Lietuvos sociologo ir pokomunistinių trasformacijų tyrinėtojo nuomone, toks Lotynų Amerikos tipo politinis oligarchinis kapitalizmas įsivyravo Lietuvoje, kai žmonės kenčia ir nuo sentimentų nepripažįstančios rinkos, ir nuo valdžios klaidingų ar korumpuotų sprendimų. Nekontroliuojamos valstybinės ir privačios monopolijos bei oligopolijos išnaudoja ne tik darbuotojus, spausdamos iš jų už grašius paskutinį prakaitą, bet ir vartotojus plėšikiškomis kainomis (lietuviški atlyginimai ir europietiškos kainos).

Iš šio pragaištingo skurdo rato Lietuvai nepadėjo ištrūkti ir galingiausias postūmis – narystė ES su jos atsivėrusiais fondais ir NATO, be kita ko, suteikusi patikimą apsaugą užsienio investicijoms. Tačiau gražiai augantis BVP ir kiti rodikliai, ES finansinė parama menkai paveikė nuskurdusią Tautos daugumą, užuot socialinę atskirtį sumažinusi, ją net padidino. Visai kaip dabartiniai ES pandemijos nuostolių kompensavimui ir ekonomikos gaivinimui skirti milijardai, kuriuos I.Šimonytės Vyriausybė nukreipia verslo rykliams, tik ne smulkiems rinkos žaidėjams, regionams – kitai Lietuvai.

Skaudus paradoksas: narystė ES, „suprekinusi“ darbo jėgą, sukėlė masinę emigraciją, dėl kurios Lietuva prarado daugiau nei milijoną žmonių. Iš pradžių iš Lietuvos, o paskui – ir iš Tautos. IŠLIETUVIAI. Niekas neskaičiavo, kiek praradome tokių išlietuvių. Tai didžiausias oligarchinio valdymo nusikaltimas Tautai.

Šis politinis oligarchinis kapitalizmas ypač suklestėjo per dvi prezidentės Dalios Grybauskaitės kadencijas, nors ji ir deklaravo kovą su oligarchais. D.Grybauskaitės valdymo laikotarpį aš pavadinčiau prarastu dešimtmečiu.

Ypač nukentėjo krašto politinė raida ir partinė sistema. Valdžioje įsitvirtinęs politinis elitas tapo nepajudinamas, jam nekelia grėsmės jokia rimta opozicja. Mat, pakeitus partijų ir rinkimų kampanijų finansavimo įstatymą, potenciali opozicija buvo izoliuota nuo finansinių išteklių. Valdančiajam elitui nereikia bijoti ir nukraujavusios nacionalinės žiniasklaidos, kuri iš valdžios sarginio šuns virto jaukiai murkiančiu katinu.

Tad nors Konstitucija ir tarptautinės konvencijos leidžia, suteikia teisę, tačiau Lietuvoje kritikuoti valdžią, viešai protestuoti, rengti piketus, taikius susirinkimus yra bemaž gėda, nepadoru.Tai puskvailių, keistuolių, išsišokėlių, nevertų garbingo piliečio vardo, užsiėmimas. Šiuos ramybės drumstėjus pirmiausia viešai nuplaks žiniasklaida, o jeigu to bus negana, neklaužadų perauklėjimu užsiims valstybė, užgriūdama juos savo visa represine galybe.

Pamojavusi Lietuvos vėliava lituanistė mokytoja buvo uolios policininkės sulaikyta ir nuvežta į nuovadą, o tą policininkę internete pašiepusi visuomenininkė turėjo gintis administracinėje byloje. (Ar tai nebuvo smurtas prieš šias žavias moteris?) Po teismus už taikių susirinkimų organizavimą ar dalyvavimą juose buvo tampomi Kovo 11-osios Akto signatarai Romualdas Ozolas ir Bronius Genzelis, buvęs užsienio reikalų ministras Povilas Gylys, taip pat ir šių eilučių autorius. Žiniasklaidoje jau pasirodė užuominų, neva kitose šalyse „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ organizatoriai būtų teisiami.

Tos dvi Lietuvos seniai nesimatė, jeigu jų būsimas susitikimas iš anksto sukėlė šitiek nerimo ir aistrų. Kita vertus, lietuviška demokratija rimtai pasiligojusi, jeigu visuomenininkų taiki pilietinė iniciatyva valdančiajam elitui dingojasi kaip pabaisų, monstrų ar demonų paradas, kuriuo vienas Seimo narys net gąsdina vaikus.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
21 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
stasys

V.Vasiliausko str. mažai kuo skiriasi L.V.Medelio , tas pats noras nusikelti į praeitį negalint nieko pasakyti apie šių dienų aktualijas . Su tokiomis nuotaikomis tas šeimos maršas virs pensininkų pasivaikščiojimų į Vingio parką . Gal ką ir domina tu ponų atsiminimai , bet tikrai ne dauguma norinčių tame renginyje sudalyvauti .

Vot taip

Grybauskaites valdymo dešimtmetis prarastas dešimtmetis.Taikliai parašyta.O Šimonytes vyriausybė tiesiog niekinė.

man labai smagu

matyti tiesos.lt portale komunistinės nomenklatūros rašliavas
—-
(nepasmerkė jie nei savęs nei tovariščių už nenutrūkstamą Lietuvos naikinimą)

habilitās

Paklojęs šiaudinius pamatus, valstybės mūro nepastatysi! Niekas to milijono, niekur nevarė, 1992 metų rudenį urmu į seimą rinko buvusius kolaborantus komunistus, kurių viršininkai iš kremliaus dar prieš nepilnus du metus tankų vikšrais traiškė siekusius laisvės. O sekančiais metais pirmu atkurtos valstybės prezidentu išrinko didžiausią kolaborantą – komunistų partijos pirmąjį sekretorių. Vadą partijos, kuri 50 metų dalyvavo tautos genocide, talkindama okupantui, katrais net uoliau, nei patys okupantai, kaip yra pastebėjęs K. Blaževičius: „Bolševizmas, kaip ir fašizmas, yra internacionalus…. Bolševizmo pasireiškimo formos pokario Lietuvoje buvo kur kas drastiškesnės negu tuometinėje Tarybų Sąjungoje. Priežastis – ne tiek atvykusių, kiek vietinių komunistų nihilistinis požiūris į nacionalinę savimonę, kultūrą, valstybingumą ir kt.“ Už viską reikia mokėti. Brangiausiai kainuoja – kvailumas (išskirtiniai lietuviškas bruožas). Retorinis klausimas:… Skaityti daugiau »

nepasiduokite nevilčiai

Ir nepamirškite, kad jūs neprivalote padėti jus apspjaudžiusiam „elito” šūdburniui, kai pamatysite į stulpą atsitrenkusį rūkstantį jo automobilį. Tegul jo socialinių tinklų auditorija tuo pasirūpina. Tik ji, žinoma, nenorės teptis ir bijos susižeisti.

vilnietis

Ačiū Valdui Vasiliauskui. Reikia žadinti kitą LIETVĄ, nes dabar ji užgrobta Lietuvos naikintojų.

Galima nemėgti

V.Vasiliausko, galima mėgti, galima kaltinti visokiom nuodėmėm, ne čia esmė. Autorius išdėstė pasigėrėtinai tiksliai. Pasirašyčiau po kiekvienu sakiniu.

va va, tiksliai

labai tiksliai savo programas komunistai nurašydavo iš Biblijos.
vilkai avies kailyje, velniai su angelo sparnais.
A.Maceina „Niekšybės paslaptyje” aprašė tuos „tikslius” pizdukus.

tiek> 2021-05-14 9:18

na bet tu ir durnas ,pasirodo,narcize.

Ramiros

Negražu kitus pravardžiuoti ir vadinti durniais, kada pats, matyt, dar durnesnis. Pakankamai tiksliai parašė tas „durnas”, daugumoje pritariu. Manau, kad amb iškėlimas iki laisvos nekomunistinės Lietuvos aukštybių buvo istorinė klaida, kurios vaisius tebesrebiame. Į visus reikalingus plyšius buvo sukišti neliustruoti, jie, manau užvaldė ir net kažkokią tai mafiją sukūrė, naudojama buvo grobimo schema „vsio zkonno”, o atėjusios dabar į valdžią tos mergelės yra jų projektas, manau aš, valstybės griovimo projektas. Kieno naudai jis sukurtas ir kas už jo stovi, galime tik spėlioti. Kad mafija, tikriausiai, raudonoji, valdo išryškėjo Garliavos atveju, „elitinio” pedofilinio skandalo metu bei po jo sekusiais įvairiais, protu nesuvokiamais, procesais …., na, be abejo, ir Pakso nušalinimo faktas ir procedūra apie tai byloja. Taigi, aš manau, kad mūsų… Skaityti daugiau »

hmm..

gal ir neblogas butu straipsnis, bet kam taipginti atvirai prokremliska, Sputnik ginama Paksa?.. Paksas su Grazuliu siam renginiui garbes tikrai neprides. Atvirksviai, gali tik atmust patriotiskai nusiteikusias semas… Sunku patiket, kad gerbiamas zurnalistas to ir siektu…

Padiskutuokim

Aš už tradicinę šeimą !!! >> habilitās 9:18 . Jau ne kartą sakiau, kad šis portalas yra žydo-komuno… . „1992 metų rudenį urmu į seimą rinko buvusius kolaborantus komunistus…“ . Na, pasakius A, derėtų pasakyti ir B. Taigi, 1992 rinkimai ir rezultatai… 1992 m. situacija sudėtinga… Valstyvės valdymas kaip kokia karšta bulvė nukrito į sąjudiečių (sąjūdininkų) rankas. Klaidos neišvengiamos. Bet be klaidų dar buvo ir gausybė niekšybių! Atgimimo Sąjūdžio tęsėjai konservatoriai (vėliau tipiški Lansberginiai) VISIŠKAI nesitvarkė su reketu, tautiškumas dar 1991 pabaigoje (1992 pradžioje) buvo nustumtas į politinį užribį, įniciatyvių patriotų veiklumas ignoruojamas, žemė padaryta „skraidančiu“ objektu, iš atsakingų postų TSRS nomenklaturščikai nepašalinti… Kitaip tariant, Atgimimo Sąjūdžio įdealai išduoti. … ir iš vis, nebuvo jokio TSRS subirėjimo! (Makaronai kvailiams). Buvo… Skaityti daugiau »

elfe

reisybes delei, rezultatai rodo, kad Independent buvo geras ejimas, dujos nebrangsta taip kaip elektra. Grybauskaite Davose viena kovojo pries Astrava burdama koalicija, bet kas jai padejo?.. Grybauskaitei prezidentaujant is Lietuos turejo trauktis ir mafijos pinigus plove bankai.. sunku patiket, kad Garliavos zudynes apsiejo be mafijos isikisimo… kaip kad ir Mazeikiu Nafta direktoriaus Kiesiaus su sunum galvos pradingo… ne be mafijos uzsakymo. o kas prikiso pirstus prie tos neva Britanijos karo akademijos pazymos del Mazeikiu, jei ne Au.Butkevicius, R.Grineviciutes-Janutienes drauguzis?.. apmove net V.Landsbergi? neva NATO taip rupinas Mazeikiais?.. ir ko tada sirsta ant Landsbergio sis Sharpo mukinys, pasimokes kaip taikiu budu verst vyriausybes 1994 pasimokes Einsteino institute, o po tos aferos paatogaves kalejime su puikia biblioyeka? Garliavos judejima galimai irgi pereme… Skaityti daugiau »

stasys

elfei ..joks čia ginčas , Jūs issakote savo nuomonę konkrečiais įvykiais o jau publika čia balsuoja ,pritaria ar ne , Jūsų išsakytai nuomonei . Garliavos klausimas tik vėliau tapo politinis o pradžioje buvo juk kriminalinis su visa puokšte smurto elemento . Taip kaip teisės viršenybė ten buvo ignoruojama pasekmes atitinkamos . Geriau apie Garliava nieko nerašyti , vietos berazumiams ims rankos dredeti ,žiūrėk ims ir išvers dar kokį kibirą ‘multi kokteilio ‘ žmogiško.

Nebrandžioms asmenybėms

valdžia -narkotikas; valdžia ir pinigai -narkotikas kvadratu. Ligonių vieta stacionare; piktybinių kalėjime (ar Niunbergo kartuvėse); ideologinių iškrypėlių Sadomoij Gomoroij (pragare).

elfe GALIMI LOZUNGAI, kas papildys?

KONSTITUCIJA GINA VISU TEISES! APGINKIM KONSTITUCIJA! SEIMA – TAUTOS LASTELE! MAZOSTAUTOS TURI TEISE ISLIKTI! STOP TEVU ATIMINEJIMA IS VAIKU! STOP VAIKU ATIMINEJIMA IS TEVU STOP PREKYBA VAIKAIS, IVAIKINIMA UZSIENYJE! STOP STAMBULO KONVENCIJA, VYRU-MOTERU SUPRIESINIMUI! STOP VAIKU TVIRKINIMA, GENDERIZMO IDEOLOGIJA! LIETUVOS MOTERYS MYLI SAVO VYRUS! GREVIO DISKRIMINUOJA VYRUS STOP SMURTA PRIES SEIMAS! STOP SOROS DIKTATURA EUROPOJE! SAVO VAIKUS IR MOTERIS APGINSIM PATYS. KAS SMURTAUJA PRIES VAIKA, MOTERI, TAS NESVEIKAS. SMURTAS LYTIES PAGRINDU – NONSENSAS! STAMBULO KONVENCIJA – NEOTROCKISTU ISMISLAS! NARKOTIKAMS NE! NARKOBIZNIO LEGALIZAVIMUI – NE! MAFIJOS PROSTITUCIJOS BIZNIUI – NE! AUTONAZIJAI – NE! IR NEGIME VAIKAI TURI TEISE GYVENTI! NESTUMO NUTRAUKIMAS – NE VIEN MOTERS TEISE. FORSUOJAMAI MIGRACIJAI – NE! MONOPOLIJU ISIGALEJIMUI 0 NE! VIDURINAM VERSLUI – TAIP! LIETUVA – VISU… Skaityti daugiau »

vasiliauskui

Klausimas-ko vartotes? juk zmones atsirenka viska-nieko nepamirso!

durneliui elfe

RAŠYTI REIKIA LIETUVIŠKAI

Al. elfei

Jei parašytum teisybę, bet, nors lietuviškai, bet naudodama kirilicą – skaitytojai juk suvoktų tą tekstą ne taip pat, kaip parašytą lietuviškom raidėm ? Žodžių kare juk lemia ne tik žodžiai, bet ir raidės.

Prašalietis

„Žymiausias visų laikų kovotojas už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę” V.Lansbergis bei jo galingiausia Lietuvoje „politinė”chebra turėtų pasakyti: Putinas pasiuntė Baširovą ir Petrovą, kurie nuodijo Skripalius, Navalną, sprogdino sandėlį čekijoje į Lietuvą provokuoti šeštadieniuo eitynes. Tai Putinas „eilinį kartą suruošė pakakojimą ant laisvos Lietuvos”, tik Putino ir Kremliaus kurantų paveikti, V.Lansbergio ir sąjūdžio išlaisvinti iš okupacijos šiandieniniai „demokratiškai” už europinius arbatpinigius ekploatuojami, pačio V.Lansbergio ir jo beretinių „intelektualų” jau seniai suklasifikuoti į runkelius, kurdupelius…., galėjo pasidaryti nepatenkinti gyvenimu vakarietiškame eurosojūze… Taip kad šios „politinės” chebros sudarytai „europietinių profesionalų” vyriausybei,kuri jau negali sugauti ir nubausti iš Lietuvos pradingusių GRU šnipų Baširovo ir Petrovo, kuriamos „gerovės valstybės vardan”, jei kas eitynėse bus „ne taip kaip reikia”, šios runkelių ir kurdupelių bandos šeštadieninį „pasitenkinimą”… Skaityti daugiau »

elfe rašo „graždanka“

O mes nemokam skaityti…

21
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top