Vidmantas Valiušaitis. Birželio sukilimas ir Vilniaus LAF štabo sunaikinimas

Žemiau yra vaizdo įrašas, kuriame penktadienį iš „Užupio Respublikos“ TV studijos, Sakalo Gorodeckio kalbinamas, tiesioginėje transliacijoje kalbėjau apie Birželio sukilimą ir Vilniaus LAF štabo, kuris buvo likviduotas anksčiau, negu prasidėjo sukilimas, sunaikinimą.

Šitą žemėlapį rodžiau transliacijos metu, bet techninės galimybės ribojo pademonstruoti jį deramu dydžiu, tad čia pakartoju.

Verta į jį pasižiūrėti įdėmiai, nes padeda geriau suprasti sukilimo priežastis ir kodėl Lietuva neturėjo kito pasirinkimo, kaip tik, feldmaršalo Mannerheimo žodžiais, „prisišlieti prie Vokietijos“, kaip tai padarė Suomija priešindamasi bolševikams, nes Suomijai, pasak to paties karvedžio, tai buvusi „savigyna“. Kadangi „išlaikyti neutralitetą Suomija neturėjo jėgų“.

Žemėlapis yra iš dienraščio „The New York Times“ ir vaizdžiai rodo jėgų santykius: juoda spalva – nacių valdoma Europos teritorija, Italija – tos pačios Berlyno-Romos-Tokijo ašies valstybė, dešinėje – bolševikų teroro siaubiamos, įskaitant neseniai okupuotas Baltijos šalis, Rytų Lenkiją, Rumunijos Besarabiją ir Šiaurės Bukoviną, tautos.

Anglija apsupta ir bombarduojama, Amerika – toli ir vis dar neutrali, Prancūzija jau palaužta, padalyta, tik pietinė jos dalis gyvena su tariamai savarankiška, bet faktiškai pronaciška vyriausybe.

Iš ko Lietuvai tikėtis pagalbos, kuo remtis, kai vyksta nepliaujami areštai, žmonės terorizuojami ir apiplėšinėjami, griaunama ekonominė sankloda, ištisos šeimos kišamos į vagonus ir siunčiamos į Sibirą? Ar nieko nedaryti, tik tyliai laukti, kol bus įvykdytas Gladkovo planas – 750 tūkstančių lietuvių išsiųsti į Sibirą?

Įsidėmėtinas buvusio Lietuvos premjero ir ministro Ernesto Galvanausko pastebėjimas 1940 m. lapkričio 17 d. Berlyne, steigiamajame LAF posėdyje: „Mes vokiečiams praktiškai niekuo negalime padėti. Visa tai, prie ko mes glausimės ar su kuo eisime, yra nei daugiau, nei mažiau tik priemonė mūsų tikslams siekti, bet ne idealas arba tikslas. Taigi, esą, keisis laikai, gali pasikeisti ir mūsų priemonės, bet tikslas pasiliks vis tas pats, būtent: nežiūrint kokia kaina išlikti gyviems kaip tautai ir atstatyti nepriklausomą Lietuvos valstybę.“

Tiesioginės transliacijos įrašas:

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top