Vidmantas Valiušaitis. Lietuvos išlaisvinimo paminklas Karaliaučiuje: kokio būta sumanymo ir kas apie tai žino daugiau? 

Amerikos lietuvių bolševikų laikraštis „Tiesa“, po Antrojo pasaulinio karo leistas JAV tokiu pačiu pavadinimu kaip ir Vilniuje, 1945 m. rugpjūčio 15 d. yra įdėjęs keistą žinutę – apie paminklo statybą Lietuvos „išvadavimui“ Karaliaučiuje.

Rašoma, kad paminklas jau gaminamas, jį „dirbina žymieji Lietuvos skulptoriai: Mikėnas, Pundžius, Vaivada ir kt.“ ir kad tai rodą esą „Karaliaučius skaitomas Lietuvos miestu“.

Jeigu tai ne visiška propagandinė antis, skirta lietuviams Amerikoje kvailinti (komunistų spaudai tai būtų natūralu), o turėjo nors kokio realaus pagrindo, kiltų klausimas – kokio?

Galimas daiktas, kad 1945 m. rugpjūtį Karaliaučiaus teisinis statusas dar nebuvo aiškus ir Sovietų Sąjungai reikėjo argumentų tarptautiniuose forumuose pagrįsti savo pretenzijas į okupuotą kraštą.

Kadangi Baltijos valstybės sovietų buvo traktuojamos kaip „teisėta SSRS dalis“ – atseit „įstojusios“ į SSRS sudėtį dar 1940 m., prieš tai užtvindžius jas raudonarmiečiais ir Kremliui suorganizavus joms „liaudies seimų“ rinkimus. Tuo metu Rytprūsiai neturėjo net ir tokio „legalumo“ statuso. O rengti rinkimų karnavalą griuvėsiuose, kuriuose beveik nebebuvo vietinių gyventojų – irgi nebuvo gera išeitis.

Tad prijungti šiaurinę Rytprūsių dalį prie Lietuvos, kaip „mažąją tarybų Lietuvą“, galėjo būti vienas iš naujai okupuotos teritorijos „legalizavimo SSRS sudėtyje“ pokarinių projektų.

Tai, žinoma, tik spėjimas. Panašus sumanymas buvo iškilęs ir vėliau, Chruščiovo laikais, apie 1961 m., kai būta planų prijungti tik dalį Kaliningrado srities (visą Kuršių neriją ir pietinę marių pakrantę) prie Lietuvos, bet Sniečkus neva atsisakęs.

Gal kam yra tekę daugiau girdėti apie tą paminklo „Lietuvos išlaisvinimui“ Karaliaučiuje gamybą? Gal apie tai ką žino Darius Furmonavičius, kaip Karaliaučiaus teisinio statuso problematikos tyrinėtojas?

Lietuvos išlaisvinimo paminklas Karaliaučiuje

Vilnius praneša, kad pačiame Karaliaučiaus centre, kur ėjo aršios kovos tarp lietuvių raudonarmiečių ir nacių kareivių, bus pastatytas aukštas ir gražus paminklas. Tas paminklas bus matyti iš visos apylinkės. Paminklas statomas Lietuvos išlaisvinimo atžymėjimui ir Lietuvos kovotojų pagerbimui. Sykiu bus pagerbta ir Trečioji Baltarusijos Armija, kuri daugiausia prisidėjo prie Lietuvos išlaisvinimo. Paminklą dirbina žymieji Lietuvos skulptoriai: Mikėnas, Pundžius, Vaivada ir kt. Tokio paminklo statymas parodo, kad Karaliaučius skaitomas Lietuvos miestu.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
16 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Kis

pastate?

 tiek

būtų visai logiškas sprendimas. O Sniečkus be reikalo atsisakė nors dalies Karaliaučiaus gražinimo Lietuvai.

elfe

sitam „islaisvintojui” treciosios baltarusu divizijos generolui, subombardavusiam is Klaipedos ir aplamai is Mazosios Lietuvos besitraukiancius lietuvius kaip neva „vokiecius”, kareiviams isniekinus likusias moteris – Ivanui Cerniachovskiui juk Vilniaus centre buvo pastatytas paminklas.

tad gal tiesiog buvo nutarta paminkla Mazosios Lietuvos genocidui, jo vadui perkelt i Vilniu, kur dar buvo nesunaikintu skulptoriu, tokiu kaip Tomskis?.. 🙂

16 Lietuvos divizijai, kuria Stalinas kaop „patranku mesa”, siusdamas i karsciausius taskus, rods Vysniauskas pastate paminkla „Kryskalnio motina” aprenges tautiniais drabuziais, kuri susprogdino „ubagu karalius” Sustauskas…

tam tiek

Tai rodo, kad Sniečkus nebuvo užtikrintas dėl Rytprūsių statuso, nenorėjo bloginti santykių su kaimynais vokiečiais. Būtent taip rašė ir kitas to meto aukštas sovietinis Lietuvos funkcionierius. Todėl 1995m. tikrai turėjo įvykti labai svarbi tarptautinė konferencija Rytprūsių statusui apibrėžti.

Šaltiniai kalba

Taip. Kionigsbergo klausimas 1944 gale–1946 pradžioje išties buvo pasaulinėje dienotvarkėje. Stalinas ir sąjungininkai neketino Rytprusių palikti Vokietijai. Tačiau ką su jais veikti aiškaus plano nevuvo. Todėl Stalinas ėmė ruošis iš anksto 1944 m. gale TSRS mokslų akademijai buvo duotas nurodymas parengti mokslinį leidinį, kuris istoriškai, filologiškai, etnografiškai pagrįstų, kad Rytprūsiai nėra Vokietija, o yra vakarinių baltų etnografinė teritorija. Tad pirminis Stalino planas, kol jis dar nežinojo Vakarų sąjungininkų pozicijos tuo klausimu, buvo Kionigsbergą ir šiaurrytinę to krašto dalį perduoti LTSR, kaip Lietuvai ir lietuviams labiausiai istoriškai artimą ir etniškai giminišką žemę. Kartu Stalinas planavo ir siekė greta RTFSR, UTSR bei BTSR ir LTSR padaryti kaip Jungtinių tautų narę-steigėją. Norint padidinti LTSR geopolitinį svorį planuota plėsti ir LTSR teritoriją į Vakarus… Skaityti daugiau »

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

Karaliaučių reik išlaisvinti, dabar.
Visi sakom:
Putin’ai, lauk iš okupuoto Karaliaučiaus (Tvankstės), lauk iš okupuotos Gudijos, šalin rankas nuo Ukrainos, lauk iš okupuoto Krymo.
____________________________________________________-
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų neteisėto (antikonstitucinio) seimo landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, visokių liberalkomunistų bei panašių banditų, dabar jau pasipuošusiųjų narkomaniška bei daugialytine paleistuvyste.
2021 balandžio 30

Palmaitis

Taip,
kai vad. „Kaliningrado srities” statusas dar buvo neaiškus, lietuvišką jos praeitį pagal užsakymą parodė neblogas etnografas Pavel Kušner:
П. И. Кушнер, Западная часть литовской этнографической территории, 1947,
П. И. Кушнер, Этнические территории и этнические границы, 1951.
Ta tema jo rašyta ir vėliau.

habilitās

Apie paminklą girdėti neteko, bet teko girdėti apie tai, kad Stalinas rimtai svarstė atiduoti Vilniaus kraštą Lenkijai, kad ši nereikštų pretenzijų į Rytprūsių teritorijos dalį, kuri po karo liko niekieno. Tačiau gyvenimas toks dalykas, kad ne į viską kreipi dėmesį tuo momentu, kai sužinai. Po sėkmingo TV serialo „Septyniolika pavasario akimirkų“ debiuto, kuris buvo pastatytas KGB pirmininko J. Andropovo užsakymu, romano autorius J. Semionovas Maskvos centrinės TV laidoje prisipažino, kad medžiagą rinko KGB archyve, o pagrindinis tikslas buvo surasti ką nors apie Gintaro kambarį ir, kad jis turėjo įgaliojimus važinėti po pasaulį ir oficialiai pristatinėti KGB darbuotoju, ieškančių info apie tą kambarį. Tada požiūris, į girdėtus Stalino ketinimus dėl Vilniaus krašto, pasikeitė, nes išgirdome ne tik tai, kad viena iš… Skaityti daugiau »

Al.

Kušneris yra ir lietuviškai. Pavardė kaip Trampo žento. Gal žydiška? Gal jo giminė iš Lietuvos ?

elfe > Tam tiek

„Todėl 1995m. tikrai turėjo įvykti labai svarbi tarptautinė konferencija Rytprūsių statusui apibrėžti.”
kodel butent 1995?
or kodel neivyko?.. ar ivyko?..
1995 sueina 50 metu po Pocdamo konferencijos, kuomet sis krastas repracijoms Stalinui buvo paskolintas butent 50-ciai metu, (kaip ir Kurilu salos is Japonijos) nors jis, kaip rase ankstesne wikipedia, prrase 20-ciai..
gal turit kokiu nuorodu?.. kaip siandien tas klausimas keliamas?…
rods dar prie Tuskos sis krastas atvere sienas su Lenkija?..

elfe > Al..

sunku surast pasizymejusi zyda, kuris butu ne is LDK.
net „vengro” Soros tevai kile is Gudijos…
nors jam kazin ar tinka si Simon Peres pasakyta skambi fraze: nepabuves lietuviu, nebusi geru zydu!
o kad Trumpas puikiai zino Lietuvos-Lenkijos istorija, ta irode per vizita Lenkijoj..

Melas?

1941 m. lordas Moyne parodė (politikui) Davidui Ben-Gurionui slaptą schemą su dviem įrašais: sostinė Nueva Jerusalem, o kraštas NUEVO ISRAEL. Tai buvo siūlymas žydų pabėgėliams įsikurti Rytų Prūsijoje, kai Vokietija bus sunaikinta, o visi Prūsijos gyventojai ištremti. Tada Ben-Gurionas lordui atsakęs taip: „vienintelis būdas priversti žydus keltis į Rytprūsius būtų kulkosvaidžiai“. Tik ar galima tuo tikėti? Kur jūs matėt politiką, kuris sakytų Tiesą ir tik Tiesą?

elfe > Al..

sis Kusneris isties idomi asmenybe.
kaip raso rusu wiki, gimes Gardine, pravoslavo tevo ir zydes (Kusner) seimoj. Buvo nesusituoke del skirtingu religiju.
du metus prie Smetonos dirbo Lietuvos prekybos sekretoriumi, po to metus Norvegijos prekybos sekretorium, buvo pazystamas su Stalinu…
si etnografini (Palaicio nuoroda) veikala rase 1941, is anksto zinant, kad po karo Europa bus perdalinta…
kazkaip netiketai si zinute sutampa su vakar i youtube ikelta R.Janutienes diskusija su V.Vasiliausku apie SLAVINU veikla bei Vinco Kreves atpasakota aidai.eu jo susitikima su Molotovu ir ano jam atvirai isklotus planus del Amerikos ir Europos… kas priverte V.Kreve atsistatydinti… bei kas pagristai kelia itarima, kad ir holokaustas galejo but is anksto suplanuotas galimai abeju draugu pasirasiusiu Molotovo – Rybentropo pakta..
jei klystu, pataisykit.

>>Saltiniai kalba

tai jusu kegebistiniai saltiniai nutyli, kad Karaliauciaus krastas Pocdamo susitarimais paskolintas Rusijai reparacijoms penkiasdesimciai metu?..
japonai jau senokai krutina Putina del Kurilu salu susigrazinimo…
ga Putinas ne tik Drezdene sedejo, bet ir su STASI keite Pocdamo saltinius?..

hmm

po tokiais straipsniais reiktų įvesti skyrelį: ‘Čia priėjo Anušauskas ir tarė’. Gi neprieina, o kaip tarybinis istorikas prieidavo?

stasys

Apie paminklą nieko neteko girdėti , o ir laikotarpis str. rodo jog tai buvo ‘antis’ ,tokio masto projektai ne pagal pečius jokiam Lietuvos skulptoriui . Vienok Sniečkus 50-54 laikotarpiu siuntė slaptus ekisarus į Karaliaučių vertinti galimybės tą kraštą prijungti prie Lietuvos (manau kai kurie dar gyvi) .Vienok buvo atsisakyta, LTSR nepajėgi viena pakelti tuščia sugriauta kraštą be sąjunginių lėšų . Sprendimas teisingas , ūkine prasme vertinant pasielgta teisingai , o politinius ir šiandieną galima pasverti .Lietuvos rusifikacijos planas žlugo .Apzioti nereiškia nuryti .

16
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top