Vidmantas Valiušaitis. Lietuvos išlaisvinimo paminklas Karaliaučiuje: kokio būta sumanymo ir kas apie tai žino daugiau? 

Amerikos lietuvių bolševikų laikraštis „Tiesa“, po Antrojo pasaulinio karo leistas JAV tokiu pačiu pavadinimu kaip ir Vilniuje, 1945 m. rugpjūčio 15 d. yra įdėjęs keistą žinutę – apie paminklo statybą Lietuvos „išvadavimui“ Karaliaučiuje.

Rašoma, kad paminklas jau gaminamas, jį „dirbina žymieji Lietuvos skulptoriai: Mikėnas, Pundžius, Vaivada ir kt.“ ir kad tai rodą esą „Karaliaučius skaitomas Lietuvos miestu“.

Jeigu tai ne visiška propagandinė antis, skirta lietuviams Amerikoje kvailinti (komunistų spaudai tai būtų natūralu), o turėjo nors kokio realaus pagrindo, kiltų klausimas – kokio?

Galimas daiktas, kad 1945 m. rugpjūtį Karaliaučiaus teisinis statusas dar nebuvo aiškus ir Sovietų Sąjungai reikėjo argumentų tarptautiniuose forumuose pagrįsti savo pretenzijas į okupuotą kraštą.

Kadangi Baltijos valstybės sovietų buvo traktuojamos kaip „teisėta SSRS dalis“ – atseit „įstojusios“ į SSRS sudėtį dar 1940 m., prieš tai užtvindžius jas raudonarmiečiais ir Kremliui suorganizavus joms „liaudies seimų“ rinkimus. Tuo metu Rytprūsiai neturėjo net ir tokio „legalumo“ statuso. O rengti rinkimų karnavalą griuvėsiuose, kuriuose beveik nebebuvo vietinių gyventojų – irgi nebuvo gera išeitis.

Tad prijungti šiaurinę Rytprūsių dalį prie Lietuvos, kaip „mažąją tarybų Lietuvą“, galėjo būti vienas iš naujai okupuotos teritorijos „legalizavimo SSRS sudėtyje“ pokarinių projektų.

Tai, žinoma, tik spėjimas. Panašus sumanymas buvo iškilęs ir vėliau, Chruščiovo laikais, apie 1961 m., kai būta planų prijungti tik dalį Kaliningrado srities (visą Kuršių neriją ir pietinę marių pakrantę) prie Lietuvos, bet Sniečkus neva atsisakęs.

Gal kam yra tekę daugiau girdėti apie tą paminklo „Lietuvos išlaisvinimui“ Karaliaučiuje gamybą? Gal apie tai ką žino Darius Furmonavičius, kaip Karaliaučiaus teisinio statuso problematikos tyrinėtojas?

Lietuvos išlaisvinimo paminklas Karaliaučiuje

Vilnius praneša, kad pačiame Karaliaučiaus centre, kur ėjo aršios kovos tarp lietuvių raudonarmiečių ir nacių kareivių, bus pastatytas aukštas ir gražus paminklas. Tas paminklas bus matyti iš visos apylinkės. Paminklas statomas Lietuvos išlaisvinimo atžymėjimui ir Lietuvos kovotojų pagerbimui. Sykiu bus pagerbta ir Trečioji Baltarusijos Armija, kuri daugiausia prisidėjo prie Lietuvos išlaisvinimo. Paminklą dirbina žymieji Lietuvos skulptoriai: Mikėnas, Pundžius, Vaivada ir kt. Tokio paminklo statymas parodo, kad Karaliaučius skaitomas Lietuvos miestu.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
16 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
16
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top