Viktoras Jašinskas. Jie pabuvo pragare

Vasario viduryje turime keletą švenčių. Labiausiai žinoma – mums visiems brangi Vasario 16-oji. Kita, Vakarų pasaulio primesta ir dirbtinai integruota, vasario 14-oji – „Valentino“ arba „įsimylėjėlių diena“. O kas žino, kuo ypatinga vasario 15-oji? Yra tūkstančiai žmonių, kuriems ta diena tikrai brangi ir nepamirštama.

1989-ųjų vasario 15 dieną iš Afganistano buvo išvestos paskutinės TSRS kariuomenės pajėgos ir karas oficialiai baigėsi. Netrukus žlugo ir pati Tarybų Sąjunga. Šiame konflikte dalyvavo ir keli tūkstančiai mūsų tautos sūnų. Tarp jų buvo ir gerai mokamų karininkų. Bet daugumą sudarė vaikėzai, kuriems dar nebuvo nė dvidešimties…

Prievarta nusviesti likimo į tolimą svetimą kraštą. Šis karas paliko didžiulius randus jų kūnuose ir sielose. Jaunuoliai buvo išvežti ne savo noru, bet tuometinės TSRS vadovybės ir kariuomenės vadų įsakymu. Vyko ten ne iš pareigos, o todėl, kad buvo įsakyta. Jie tapo konflikto tarp dviejų milžinų – Tarybų Sąjungos ir JAV – savotiška „patrankų mėsa“. Ką ten iškentėjo ir patyrė, liko kiekvieno, ten pabuvojusio, atmintyje. Tačiau liūdna, kad jų kančia yra visuotinai pamiršta ir ignoruojama.

Pamenu, kai buvau visai dar vaikas, išgirdau, kad kiemo draugo brolis, kurį pažinojau tik iš matymo, grįžo iš Afganistano cinkuotame karste. Vaikiška galvele negalėjau pilnai suvokti, kas įvyko, tai atrodė netgi „romantiška“. Dauguma žmonių tada nesuprato, kas realiai vyksta karo zonoje, kaip ir dabar. Viešojoje erdvėje netrūksta naivuolių, prisižaidusių karinių kompiuterinių žaidimų, raginančių nušluoti Rusiją ir kitas, neva nedraugiškas šalis nuo žemės paviršiaus karinėmis priemonėmis.

Ar tie išlepinti jaunuoliai supranta, kas yra tikras – ne skaitmeninis – karas. Galimai, įsipjovę pirštą, jie verkdami bėga pas mamytę, kad ji tą pirštuką subintuotų. Būtų įdomu pamatyti jų reakciją, jei jiems tektų išvysti tikrą žmogaus, draugo kūną su sprogimo išdraskytu pilvu, išdribusiomis žarnomis ar neatpažįstamai sumaitotu veidu. Kas galėtų paneigti, kad jų nuomonė apie karštą karą gana greit pasikeistų.

Jauni Lietuvos vyrai, pabuvoję tame pragare, dabar jau pagyvenę ir gražiai pražilę. Man didžiulė garbė pažinti ne vieną iš jų. Tie, kuriuos pažįstų, yra aukščiausios moralės ir neabejotino pasitikėjimo verti žmonės. Kaip populiariai sakoma, su šiais žmonėmis be jokių klausimų eičiau į žvalgybą. Jie nepagrįstai pamiršti ir vis dar nepakankamai vertinami.

Tad šią vasario 15 dieną kviečiu visus, neabejingus istorijai ir savo tautos tėvų, dėdžių, brolių ir sūnų atminčiai, prisiminti ir paminėti tuos, kurie atkentėjo ir liejo kraują svetimame kare. Jie neverti užmaršties. Šie paprasti, bet išdidūs vyrai yra tikri savo šalies, Lietuvos, patriotai – tą ne kartą įrodė mano ir mano kolegų organizuojamuose mitinguose, užtikrindami dalyvių saugumą ir užkirsdami provokacijas.

Istoriją rašo nugalėtojai. Tam tikri aspektai ištrinami arba užjuodinami. Nebūkime Mankurtais ir suvokime, kas yra kas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
kaip ir stribams

„afganistaniečiams” žmogų nušaut ar papjaut lengviau nei du pirštus apmyžti.
kaip ir stribų – jų sąsakaitoje daug nekaltų žmogelių, pasiųstų pas Alachą.
(stribai tik beveik savo noru žmones žudė, o šie – rusų priversti ir apmokyti. todėl garbina rusus ir toliau)

Mankurtas

Sveikinkime su vasario 23.

tam 8:05

Nelyginkite tų žmonių buvusiu Afganistane su stribais, visu pirma jie ten buvo ne savo noru o antra ,karas yra karas ,jeigu tu nepasiūsi pas Alachą savo priešo tai jis tave pasiūs pas šv. Petrą ir pasirinkimas dažnai tik toks. O jeigu pasigilinus į statistiką būtu įdonu pamatyti iš kokių visuomenės grupių daugiau kriminalinių nusikaltėlių ,procentiškai -ar iš buvusių ;afganų; ar iš kovinęs sporto šakas ivaldžiusių jaunuolių ?

Pažinojau

vieną puikų jaunuolį, 18 metų įmestą į tą pragarą. ,,Laimingai” sugrįžo. ,,Laimingai”, nes niekada negalėjo susitaikyti su tuo, ką ten matė, niekada net nepajėgė pasakoti, ką ten patyrė. Šiandien jo jau nebėra.
O tau, stribokvaiki (8:15), tegu liežuvis nudžiūva.

tada

savi nešaudė savus.

okupacija - tai ne karas

partizaninis karas
mūsų partizanai kovojo prieš tuos pačius okupantus, kaip ir afganai.
nematau reikalo garbinti nei stribų, nei okupantų – nors jie ir lietuviai būtų.
vasario 15 rusai gėdingai turėjo pralaimėję pasitraukti.
Šlovė partizanams !!

autoriui

sausio 13 tankistas traiškė iš pareigos ar, kad buvo įsakyta? Ar braukia jam kas ašarėlę, ar guodžia?

Debilui >autoriui

Matosi dar esi jaunas liberastas,bet nors esi dabilas ijunk smegenu likucius.Kodel Estijoj,Latvijoj nereikejo niekam listi po tankais,o rezultatas tas pats-nepriklausomybe.Uz sausio 13 aukas turime dekoti Senajam „oziui”kuriam labai norejosi,kad butu auku!!!Dabar sklando gandai,kad net buta zadejo tiems kurie pastums kita po tanku?

Debilui 14:47

Esi senas melagis su degancia kepure.

Žodžio laisvė...

Prisiminkime tuos,kurie buvo, nusenusių brežnevų su suslovais, pasiųsti į Afganistaną
sovietinę tvarką įvedinėti.Blogio imperija laikėsi ant durtuvų,o patrankų mėsa buvo tapusi okupuotų kraštų beteisiai žmonės.Prisiminkime ,kiek iš Afganistano negrįžo
Lietuvos sūnų.2000 – 3000 vaikinukų ???Juos apraudojo Lietuvos Motinos.Todėl ir niekas nebėgo ginti blogio imperijos kai ji griuvo.Lietuvoje gyvenantys rusai liko
pas mus gyventi nes,turintys vaikų,žinojo,kad bus saugu Lietuvoje juos auginti.Kiek
Rusijos Motinų neteko savo sūnų po imperijos griūties – užjauskime jas.Visų Motinų ašaros vienodai sūrios.

>> 12:26

Kaltinti kareiviukus – tas pats, kaip kaltinti visą lietuvių tautą holokaustu. O antra – skirtingi istoriniai laikotarpiai. Partizanai bent kurį laiką turėjo viltį. O kokią viltį galėjo turėti į Afganistaną siunčiami kareiviukai? Pasirinkimas paprastas: arba važiuoji ten, kur tave veža, arba 10 metų už ,,dezertyravimą” ir ,,tėvynės išdavystę”, o ir po to jokių galimybių mokytis ar gauti normalesnį darbą. Ir šeimai, tėvams visi įmanomi nemalonumai. Ar kas nors turėjo galimybę vežamas nevažiuoti į Vengriją, Čekoslovakiją? Tai kuo ypatingas Afganistanas? Garbinti nėra reikalo, bet užjausti dėl bet kuriuo atveju sulaužytų gyvenimų būtina, jei tu žmogus.

kareiviukas

Moziem povtorit.

Yla is maiso

na va graziu tekstu paaiskinta: kalti vengrai, czekai, afganai…ir partizanai.

13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top