2021-05-17 | Panešimas žiniasklaidai
Š.m. kovo 17 dienos LRT oficialiame portale lrt.lt paskelbtame straipsnyje „LRT Tyrimas. Už Šeimų maršo rengėjų ir rėmėjų – antiNATO mitingų šleifas, pronacistinės organizacijos ir ryšiai su VSD ataskaitose minimais asmenimis“ (autorės Jurgita Čeponytė, Indrė Makaraitytė) pateikia duomenų lentelę esą susijusių asmenų bei jų veiklą organizuojant renginius bei aktyviai juose dalyvaujant. Šioje lentelėje esu paminėtas 5 kartus ir visais atvejais LRT žurnalistės šiurkščiai manipuliavo informacija bet pažeidė esminius žurnalistinės etikos principus.
Taip esu paminėtas kaip „Steigėjas/dalyvis“ 2017 m. kovo 11-osios Tautininkų organizuoto renginio. Esu priverstas konstatuoti, kad, deja, niekaip nesu prisidėjęs prie šio renginio organizavimo, o mano dalyvavimas jame tebuvo ėjimas su vėliava renginyje, kur be manęs dalyvavo dar maždaug 1 000 dalyvių. Tačiau LRT tai pateikiama kaip paminėjimo vertas faktas.
Tačiau toks savotiškas dalyvavimo, galimai prilygstančio rengimui, svarbos vertinimas aukščiau minėtų eitynių atveju net iš tolo neprilygsta dar 3 straipsnyje pateiktiems „svarbiems faktams“ . Taip tik iš šios straipsnio aš sužinojau, esą dalyvavau, o gal net ir rengiau 2020 m. net 2 mitingus. Tik kruopštaus savo veiklos fiksavimo dėka pavyko išsiaiškinti, kad viename renginių aš dirbau kaip vaizdo operatorius vieno nacionalinio portalo užsakymu, o kitame filmavau savo paties internetinio kanalo reikmėms. Toks daugiau nei laisvas dalyvavimo interpretavimas yra ne kas kita kaip tiesioginis kėsinimasis į LR Konstitucijos 25 str. įtvirtintą nuostatą „Žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas“.
Pažymėtina, kad dar vienas renginys prieš Visagino AE statybą, kuriame tuomet tikrai buvau dalyvis ir tuomet kalbėjau deleguotas LVŽS Vilniaus skyriaus, vyko 2013 m. ir kaip tik tuo metu, kuomet dabartinė LTR vadovė Monika Garbačiauskaitė Budrienė buvo DELFI vyriausioji redaktorė, o aš tuomet – nuolatinis DELFI skyriaus autorius. Tuomet mano dalyvavimas kampanijoje prieš AE statybas nesukėlė jokios neigiamos reakcijos, tačiau kaip matome, pasirodė esąs „labai svarbus“ po 8 metų.
Dėl anksčiau minėtų aplinkybių nebūtų kilę jokių nesklandumų, jei straipsnio rengėjos būtų su manimi susitikusios, kaip, beje, to imperatyviai reikalauja žurnalistinės etikos kodeksas, ir jas dominanti informacija būtų patikslinta. To jos nepadarė ir tai leidžia manyti, kad straipsnio tikslas nebuvo objektyvios tiesos atskleidimas.
Atsižvelgęs į išdėstytas aplinkybes turiu pagrindo manyti, kad straipsnyje buvo pažeisti esminiai žurnalistinės etikos principai. Taip pat neatmesčiau galimybės, kad manipuliavimas faktais galėjo vykti ir dėl to, kad per pastaruosius kelis mėnesius net kelis kartus viešai esu įrodęs LRT skleidžiant abejotiną informaciją.
Šiuo metu ruošiamas oficialus kreipimasis į LRT dėl pateiktos informacijos patikslinimo ir galimybės paneigti melagingus teiginius. Atsižvelgiant į gautą atsakymą bus sprendžiama tolesnė veiksmų seka.
Vitalijus Balkus
„Iš savo varpinės“