Vytautas Radžvilas. Apginti kalbą galime tik mes patys

Jūsų dėmesiui – protesto prieš lietuvių kalbos menkinimą ir stūmimą iš viešosios erdvės įrašas: https://youtu.be/X2tl79ObgQc

Tai buvo visiškai sąjūdinio stiliaus piketas – lygiai toks, kokie būdavo organizuojami Gedimino prospekte per pietų pertraukas prie okupacinės administracijos įstaigų. Taip ir išsireikalavome, kad lietuvių kalba būtų paskelbta valstybine.

Dabar reikia apginti kadaise iškovotą jos statusą. Jis bus galutinai panaikintas tą akimirką, kai Lietuvos pilietis praras teisę savo šalyje PAREIKALAUTI, kad būtų aptarnaujamas tos šalies vienintele valstybine lietuvių kalba. Jeigu tai įvyks – vėl teks paslaugiai prisitaikyti prie lietuvių kalbos ne(si)mokančių ir ją niekinančių „vyresniųjų brolių“ pageidavimų ir, šiems pareikalavus, šnekėti, kaip jiems pasirodys patogiau.

Būtent tokia perspektyva brėžiama valdančiųjų parengtame Valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo projekte. Svarbiausias jo tikslas akivaizdus – įtvirtinti teisę gyvenant Lietuvoje nemokėti ir nekalbėti lietuviškai, faktiškai priverčiant lietuviakalbius gyventojus šnekėti kokia nors „oficialaus bendravimo“ kalba.

Sąjūdžio laikais savo teisę į valstybinę kalbą atsikovojome piketais ir gausiais mitingais. Jos neprarasti galime tik veikdami panašiai. Liksime abejingi ir nepakilsime nuo sofų – tikrai prarasime. Taigi dabar jau tik nuo mūsų pačių priklauso, išliks lietuvių kalba valstybinė iš tiesų, ar tik popieriuje.

Įrašą paskelbęs Youtube kanalas man nežinomas, bet šiuo atveju tai neturi reikšmės.

5 5 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
30 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
30
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top