Vytautas Sinica. Apie komunistinę praeitį.

Veidaknygė

15min ėmėsi tyrimuko apie įtakingiausius viešosios erdvės veikėjus ir jų komunistinę praeitį. Pasirodo, kad bent penki iš jų sustojo į komunistų partiją jau per Atgimimą. Dvi bent man ryškiausios pavardės sąraše – Alfredas Bumblauskas ir Rimvydas Valatka. Svarbu jas įsiminti, nes tai visgi labai dažni tautos moralizuotojai, aiškinantys kaip mąstyti, gyventi, kaip teisingai elgtis ir kokie visi kiti nedori.

Galvoju, ypač vienu aspektu, tai turėtų būti blaivinantis faktas: ko verti bet kokie komunistų partijos nario kalbėjimai apie lietuvių tautos antisovietinę rezistenciją, aiškinant, kad rezistentai buvę nacių kolaborantai, antisemitai, fašistai ir panašiai. Taip mokė sovietinė istoriografija, taip turėjo mąstyti ir tikėti geras komunistas, taip ir iki šiol kartoja, pvz, ponas Rimvydas Valatka. Nieko keista, bet neturėtume laisvoje Lietuvoje kreipti jokio dėmesio į tokius pasisakymus.

Pora citatų iš teksto:

APIE BUMBLAUSKĄ: „A.Bumblauskas [prie narystės paraiškos pridėtoje autobiografijoje] nurodė aplinkybes, kurios galėjo būti patrauklios komunistų nomenklatūros akiai – tėvo dalyvavimą Tarybinės armijos gretose Antrojo pasaulinio karo fronte, aktyvią veiklą komjaunimo gretose, pažymint, kad kelis kartus buvo rinktas ir Istorijos fakulteto darbuotojų komjaunimo sekretorium.”

APIE VALATKĄ: „TSKP bylos duomenimis, R.Valatka kandidatu į komunistus tapo 1988 birželį. Lietuvos laisvės lyga Vilniuje tuo pat metu organizavo pirmąjį mitingą tremties metinėms paminėti. Prašymą priimti į narius R.Valatka parašė ir buvo priimtas 1989 metų liepą. Tuo metu jis jau buvo išrinktas ir tuometės Žurnalistų sąjungos valdybos pirmininko pavaduotoju. „Jo įnašas į „Gimtojo krašto“ evoliuciją yra esminis. Kaip ir jo įnašas į mūsų krašto ir partijos tikrąjį atsinaujinimą. Redakcijos kolektyvo yra mėgiamas, nors savo griežtumu atsveria vyr.redaktoriaus liberalizmą. Politinių klaidų nedaro ir neturi tendencijų tokioms. Nerūko, blaivus, džentelmeniškas su moterimis, geras šeimos galva, skrupulingas finansiniuose reikaluose. Tai bus naujos Lietuvos komunistų partijos kartos narys. Tokių partijai reikėtų daugiau“, – rekomendacijoje rašė A.Čekuolis (TSKP narys nuo 1959-ųjų).”

Būti kompartijos nariu, dažnai tiesiog eiliniu, yra mažesnė blogybė nei po to tai neigti ir apsimetinėti pasaulio teisuoliu.

4.3 11 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
28 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
28
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top