Zigmas Tamakauskas. Atminties išsaugojimo paminklas

Daug kas mūsų krašte su didžia pagarba mini Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago vardą. Šis vardas žinomas ir užsienyje gyvenantiems lietuviams, neatitrūkusiems nuo savo tautinių šaknų, nuo savo tautos istorijos. Jis galėtų tapti tikru Lietuvos partizaninio karo, Lietuvos, ginklu kovojusios prieš sovietinį okupantą, simboliu.

Adolfo Ramanausko-Vanago vardą Kaune įamžino skulptorius Stasys Žirgulis, 2012 metais sukūręs atminimo žymenį A. Ramanausko-Vanago ir jo žmonos Birutės Mažeikaitės-Ramanauskienės suėmimo vietoje – Kampo ir Kalniečių gatvių sankryžoje.

Po penkerių metų, 2017 metais, Adolfo Ramanausko-Vanago simbolinis abstraktaus stiliaus paminklas buvo pastatytas Lazdijų miesto aikštėje. Jį sukūrė skulptorius Jonas Jogėla.

Skulptoriaus Tado Gutausko sukurtas paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui stovi Nemenčinėje – jo vardo kovinio rengimo centro teritorijoje.

Partizaninio karo Vado gyvenimo kelio žingsnius primena ir daug kur įrengtos Atminimo lentos.

Kauno Vytauto Didžiojo Karo muziejaus Didžiojoje salėje nuo balandžio 26 dienos buvo eksponuota Merkinės miestui skirta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta išraiškinga A. Ramanausko-Vanago skulptūra. Ji sukurta pagal 1947 metais Merkinės Bingelių kaime darytą partizanų Vado nuotrauką, kurioje jis yra nusifotografavęs su vanagėliais ant pečių.

Jos pervežimo į Merkinę išvakarėse – birželio 10 dieną, norėdami pagerbti Lietuvos partizaninės kovos ginkluotųjų pajėgų Vadą, 1949 m. vasario 16 dienos Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Deklaracijos signatarą, 1941 metų Birželio sukilimo dalyvį, brigados generolą Adolfą Ramanauską-Vanagą, muziejuje apsilankėme kartu su Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių bei Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio atstovais šauliais – Lietuvos karininkų ramovės vedėju pulkininku Gediminu Macijausku ir LLKS štabo viršininku majoru Gediminu Reutu.

Prie Vado skulptūros drauge su muziejaus darbuotoja dr. Aušra Jurevičiūte dar kartą prisiminėme Adolfo Ramanausko gyvenimo žingsnius, jo šviesią asmenybę, pasiaukojamą kovą dėl Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės.

Pasidžiaugėme, kad Merkinė, viena seniausių Lietuvos gyvenviečių, Rusijos carų valdymo laikais platinusi uždraustą lietuvišką spaudą, kovojusi prieš žmonių lenkinimą ir rusinimą, sovietinės okupacijos metais išgarsėjusi Merkio rinktinės partizanų mūšiu su NKVD karinėmis pajėgomis, dabar, greta Kryžių kalnelio, įrengto veiklaus kraštotyrininko bei muziejininko Juozo Kaupinio iniciatyva, turės ir įtaigų gražų paminklą Lietuvos partizanų vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui, primenantį ir raginantį šių laikų sūkuriuose išlaikyti buvusių laisvės kovų idealus, savo tautos gyvybingumą, tą didžiulę ir svarbią Atmintį.

Nuotraukoje: prie Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejuje eksponuotos skulptūros stovi (iš kairės į dešinę) D. vyr. ltn. Zigmas Tamakauskas, plk. Gediminas Macijauskas, mjr. Gediminas Reutas. Nuotraukos autorė – Aušra Jurevičiūtė.

Trumpai apie autorių: Zigmas Tamakauskas – šaulys, LLKS štabo viršininko pavaduotojas, LLKS Tarybos narys.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
2 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
papuga

Galinga! Patys isikalbejom, kad vanagas – didvyris… o is tikruju koloborantas su sautuvu.

tiek

Ir vėl kažkas lenda daryt karjeros draskydamas tebekraujuojančias Lietuvos pokario skerdynių žaizdas ir priešindamas Lietuvos žmones . Tai tikrai prie gero nevedantis darbas.

2
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top