D.Grybauskaitė pasirašė prieštaringai vertinamą Nevyriausybinių organizacijų įstatymą

Sausio 2-ąją Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė savo pačios inicijuotą ir Seimo priimtą Nevyriausybinių organizacijų įstatymą.

Už šio įstatymo iniciatyvą nuo vykdomosios valdžios tiesiogiai priklausanti Lietuvos jaunimo organizacijų taryba pernai paskelbė D.Grybauskaitę labiausiai krašto jaunimui nusipelniusiu žmogumi.

Kaip teigia prezidentūra, šis įstatymas „paspartins NVO plėtrą, prisidės prie savanorystės, asmeninės iniciatyvos bei atsakomybės stiprinimo ir užtikrins didesnį viešųjų paslaugų efektyvumą.“

Kitos nuomonės laikosi nepriklausomos piliečių organizacijos ir aktyvūs visuomenininkai, deja, taip ir likę neišgirsti.

Irena Vasinauskaitė, Sąjūdžio pirmeivė Šiauliuose, naująjį Respublikos prezidentės pasiūlytą NVO įstatymo projektą įvertino itin skeptiškai: „įstatymo projektas sustiprins tik viešąsias įstaigas, o pilietinės organizacijos bus dar labiau užguitos, jei neveiks pagal mistinius penkmečio planus, kurių vykdymą kuruos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.“ Tad, jos įsitikinimu, tikroms, ne valdžios iniciatyva sukurtoms NVO dabar lieka du keliai: „arba NVO parsiduoda ir tampa savotiška valdžios tarnaite, arba ji paženklinama „neprognozuojamo“ darinio ženklu, netelpančiu į jokius penkmečio planus…“ Kad kito kelio nėra, aktyvi visuomenininkė, per dvidešimt penkerius metus sukaupusi neįkainojamos bendravimo su valdžios institucijomis įgyvendinant pilietines iniciatyvas patirties, neabejojo: „ NVO įstatymo projekte numatyta NVO tarybos veikla, jos sudarymo principai bei siūlomas techninis aptarnavimas tiesiog nesuderinami su laisva pilietine saviraiška.“

Seimas neišgirdo ir nevyriausybinių organizacijų kreipimosi, kuriame buvo nurodyti esminiai naujojo NVO įstatymo trūkumai. Žmogaus teisių gynėjai teigė, kad šiuo įstatymu bus įtvirtintas valstybinis nevyriausybinių organizacijų valdymas: NVO politikos prioritetus nustatinės LR Vyriausybė, o už jų politikos formavimą taps atsakinga viena iš ministerijų. Tokia naujuoju įstatymu įtvirtinta tvarka, jų teigimu, „iš esmės prieštarauja 2007 m. spalio 10 d. Europos Tarybos Ministrų Komiteto rekomendacijoms (CM/Rec (2007) 14) dėl nevyriausybinių organizacijų teisinio statuso Europoje“.

Primename Tiesos.lt publikacijas apie naująjį Nevyriausybinių organizacijų įstatymo projektą:

Vyriausybinių ar nevyriausybinių organizacijų įstatymas?
Žmogaus teisių gynėjai siūlo atmesti „prezidentės parengtą“ Nevyriausybinių organizacijų įstatymą ir rašyti naują
R.Povilaitis. Ponas M.Žaltauskas neteisus – ne visos NVO valdiškos
Romualdas Povilaitis: Prezidentės siūlomas įstatymas – tai putinizacija
Irena Vasinauskaitė. Du P – parlamentas ir prezidentė – smaugia pilietinę iniciatyvą [1]
M. Žaltauskas: Nevyriausybinių organizacijų įstatymu reikia įteisinti tai, kas jau veikia
Iš propagandos frontų: į kovą valdžia meta jaunimą
Skirmantė Kondratienė: Projektas galbūt netobulas, bet kai ką sprendžia

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top