Edita Žiobienė susirūpino Švėkšnoje pardavinėtų vaikų maisto kokybe

Sausio vidury Lietuvą sudrebinęs skandalas dėl padėties Švėkšnos specialiojo ugdymo centre, kurio auklėtinės galimai pardavinėjo nepilnametes mergaites jų seksualinių paslaugų pageidavusiems vyrams, atrodo, „pažadino“ ir vaiko teisių kontrolierę dr. Editą Žiobienę, ir prezidentę Dalią Grybauskaitę.

Į viešumą ėmus kilti faktams, kad personalas ne kartą dėl tokio globotinių elgesio kreipėsi į policiją ir prašė pareigūnų pagalbos tramdant prie centro nuolat automobiliais atvykstančius vyrus, institucijos suskubo ieškoti, kas atsakingas už tokią situaciją nepilnamečių globos įstaigoje.

Siūlome susipažinti su vaiko teisių apsaugos kontrolierės dr. Editos Žiobienės, šiomis dienomis mininčios savo penkerių metų sukaktį šiame poste, interviu delfi.lt portalo žurnalistei Ingai Saukienei. Deja, ir šiame interviu esminė tokių vaikų globos įstaigų problema – prekyba valstybės globojamais vaikais ir atsakingų tarnybų nusikalstamas neveiklumas– pakeista… prasto maisto ir per didelių vaistų dozių tema.

Dėl prostitucijos skandalo pagarsėjusioje Švėkšnoje mokiniai buvo farširuojami vaistais

Inga Saukienė | delfi.lt

Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos pradėtame tyrime dėl galimų vaikų teisių pažeidimų Švėkšnos specialiojo ugdymo centre, kuriame mokosi ir gyvena sunkių elgesio ir emocinių sutrikimų turintys vaikai iš visos Lietuvos, pateikti pirmieji rezultatai glumina.

Vyksta tyrimas dėl darbuotojų smurto prieš vaikus

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė teigė priėmusi sprendimą pradėti tyrimą savo iniciatyva, atsižvelgdama į gautą informaciją, pranešimus apie galimus vaiko teisių ir teisėtų interesų pažeidimus (darbuotojų smurtas ir kitas netinkamas elgesys su vaikais, nusikalstamos veikos, dėl kurių galimai nukenčia vaikai, saugios aplinkos vaikams neužtikrinimas, netinkamas centrui nustatytų pareigų vykdymas ir pan.).

Šiuo metu Klaipėdos prokuratūroje, į kurią kreipėsi Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga, vis dar atliekamas tyrimas dėl galimo darbuotojų smurto prieš vaikus.

„Iš pradžių prokuratūra atsisakė pradėti tyrimą, tačiau vėliau vis dėlto pradėjo. Mūsų žiniomis, vaikai buvo apklausti. Šių apklausų metu darbuotojai buvo įvardinti labai konkrečiai, vardais. Buvo minimi apsaugos darbuotojai, sargai, sanitarai. Sutikę kalbėti vaikai tiesiai šviesiai sakė, kad patiria smurtą, ir visų jų parodymai labai sutapo. Laukiame prokuratūros tyrimo išvadų“, – pasakojo E. Žiobienė.

Atsižvelgdama į vaikų išsakytus pastebėjimus dėl jiems duodamų vaistų, jų dozių ir savijautos vartojant vaistus, vaiko teisių apsaugos kontrolierė kreipėsi į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą. Pastaroji nustatė, kad įstaigoje nėra nė vieno psichologo, o psichiatrai iš tiesų mokiniams per dažnai ir nepagrįstai skyrė gydymą neuroleptikų grupės vaistais. Medikamentinis gydymas centre buvo per intensyvus – neuroleptikai skiriami sunkiai sergantiems šizofrenija, bet ne elgesio ir emocijų sutrikimams gydyti, taip pat buvo skiriami antidepresantai, neužtikrinant jų dozių parinkimo individualumo.

„Vien šiuo sakiniu pasakyta labai daug. Ne veltui tarnyba trims mėnesiams sustabdė pirminės psichikos sveikatos paslaugų teikimo licenziją. Kita vertus, dėl to susidarė paradoksali situacija. Dabar vaikai pačioje įstaigoje negali gauti jokių psichikos sveikatos paslaugų. Tai nesuprantama – jie juk liko čia“, – stebėjosi pašnekovė.

Ar iš tiesų vaikai buvo maitinami prarūgusia koše?

„Taip pat vaikai mums pasakojo apie prastą maisto kokybę – pavyzdžiui, minėjo košę su prarūgusiu pienu ir pan., sakė, kad apskritai trūksta maisto. Dėl to kreipėmės į dvi tarnybas – Šilutės valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą bei Klaipėdos visuomenės sveikatos centrą. Pažeidimų, susijusių su maisto gamyba, rasta labai nemažai, dėl to atsisakyta buvusio maisto tiekėjo. Tačiau patį maisto kiekį labai sunku įvertinti. Nors yra nustatytos kalorijų normos, kurias turi gauti vaikai, jas galima gauti iš labai skirtingų maistine prasme produktų. Šiaip ar taip, ar buvo pažeistas kaloringumas, ar vaikams užtenka maisto, nebuvo įvertinta. Kita vertus, valgymo režimas, kai paskutinį kartą vaikai pavalgo šeštą valandą vakaro, iš tiesų kelia abejonių, ar jie nebūna alkani. Beje, tai liečia visus globos namus. Jų auklėtiniai skundžiasi, kad pavalgę šeštą vakaro vėliau eina už savo pinigus pirkti šlapios dešros. To neturėtų būti“, – įsitikinusi E. Žiobienė.

Visuomenės sveikatos centras taip pat nustatė daug pažeidimų, susijusių su higienos reikalavimais. Daugumą šių pažeidimų neįmanoma pašalinti be didelių investicijų į patalpų rekonstrukciją, taigi jeigu būtų reikalaujama juos pašalinti tuoj pat, įstaigą tiesiog tektų uždaryti. Pasak pašnekovės, pirmiausiai įstaiga reikėtų aptverti. „Kiekviena ugdymo įstaiga pagal reikalavimus turi būti aptverta. Nekalbama apie didelę tvorą, tačiau turi būti aiškiai pažymėta teritorija, ypač tai aktualu vaikams, kuriems reikalinga struktūruota aplinka“, – teigė vaiko teisių apsaugos kontrolierė.

Ne vaikų ugdymo, bet kankinimo įstaiga?

Šilutės rajono savivaldybės administracija vertino ir centro direktorės Laimos Navickienės veiklą. Buvo padaryta išvada, kad pastaroji pagal esamas sąlygas užtikrina mokinių saugumą – parengti teisės aktai, reglamentuojantys darbuotojų veiksmus, mokinių elgesio taisyklės, įžvelgus centro vidaus tvarkos pažeidimus ar nusikalstamą veiklą laiku informuojamos atitinkamos institucijos, kreipiamasi į tėvus ar vaiko atstovus, sudaromos sąlygos mokinių užimtumui po pamokų ir pan.

„Tai buvo savivaldybės sudarytos komisijos tyrimas. Mes savojo dar nebaigėme, bet iš mūsų pusės priekaištų direktorės veiklai tikrai bus, taip nusprendė savivaldybės sudaryta komisija. Mes nevertiname, kas dirbo blogai ar netinkamai, tačiau žvelgiame iš vaiko pozicijų – kada vaiko teisės buvo užtikrintos, o kada – ne. Pavyzdžiui, jeigu paaiškės, kad prieš vaikus tikrai buvo naudojamas smurtas, už tai lieka atsakingas ir vadovas. Jis tiesiogiai nesmurtavo, tačiau taip organizavo darbą, kad tai buvo įmanoma. Pagaliau jau vien iš institucijų atsakymų akivaizdu, kad vaiko teisių pažeidimų yra. Jeigu vaikams sudarytos netinkamos sąlygos maisto, gyvenimo, gydymo prasme, kieno tai atsakomybė? Tai vadovo kompetencija“, – svarstė pašnekovė.

Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga savo ruožtu aiškinasi, kodėl psichiatrai vaikus siunčia į šią įstaigą, kokias diagnozes rašo.

„Vaikai, kurie čia patenka, turi normalų intelektą, mes kalbame apie emocijų ir elgesio sutrikimus, kurie dažniausiai susiję su tikrai sunkia gyvenimo patirtimi. Tai sielos ligos – vaikas būna išgyvenęs tėvų mirtį, turi kitokių blogų patirčių. Ar nėra taip, kad psichikos sutrikimu lengva ranka pavadinamas tiesiog vaiko maištas? Deja, daugelis šių vaikų – iš globos namų ir neturi artimųjų, kurie jais pasirūpintų. Kadangi įstaigai toks maištaujantis vaikas tampa nepatogus, jį bandoma gydyti ir galiausiai jis atsiduria Švėkšnoje. Baisu sakyti baisius žodžius, bet, mūsų nuomone, didelį skaičių tokių vaikų suleisti į vieną vietą, neturint kitokių valdymo priemonių, tik vaistus, – iš tiesų yra vaikų kankinimas“, – įsitikinusi E. Žiobienė.

Stipresnės merginos vertė silpnesniąsias pardavinėti sekso paslaugas

Švėkšnos specialiojo ugdymo centre vyksta ikiteisminiai tyrimai ir dėl nepilnamečių prostitucijos. Pareigūnų tyrimas, pradėtas dėl situacijos Švėkšnos specialaus ugdymo centre, kurio moksleivės silpnesnes savo drauges vertė pardavinėti sekso paslaugas.

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato tyrėja Aurelija Kasmauskytė DELFI šių metų pradžioje pasakojo, kad į policiją dėl galimo nepilnamečių įtraukimo į prostituciją kreipėsi pati ugdymo įstaiga. Buvo išaiškintos penkios nukentėjusios mergaitės nuo 15 iki 17 metų. Jas pardavinėjo bendramokslės, taip pat nepilnametės. Vyrai, kurie merginas susirasdavo pagal įvairiais kanalais platinamus skelbimus, atvykdavo jų pasiimti automobiliais ir už jų paslaugas mokėdavo nuo 50 iki 200 litų.

Centro direktorė L. Navickienė patvirtino apie minimus įvykius žinojusi ir nuo 2013 metų į policiją kreipėsi 18 kartų, tačiau mergaitės kaskart rasdavo būdų, kaip vėl išsmukti iš patalpų.

E. Žiobienės manymu, didžiausia problema, kad tai vienintelė tokia įstaiga visoje Lietuvoje, į kurią gali atvykti vaikai, turintys elgesio problemų. „Man atrodo, baisu atskirti 7–8 metų vaiką nuo artimųjų ir patalpinti tokioje mokykloje dėl elgesio problemų. Ar tokia turi būti pagalba? Tai panašu vaikui į bausmę už jo elgesį. Taigi gaunasi užburtas ratas: jie iš tiesų negali lankyti paprastos mokyklos, nes jiems reikia rimtesnės priežiūros, tačiau arčiau savo gyvenamosios vietos gauti paslaugų neįmanoma.

Kyla klausimas – kokia stebuklinga vietovė ta Švėkšna, kad būtent ten atsirado tokia ugdymo įstaiga? Žinoma, Šilutės savivaldybė ją mato kaip galimybę įdarbinti daug žmonių, tačiau įstaigos finansavimas nėra išskirtinis, pritraukti gerus specialistus sunku, nes jų atlyginimai čia nėra didesni, o atstumas iki specialistų toje pačioje Klaipėdoje – pakankamai didelis. Todėl turime, ką turime. Turbūt turime blogiausia, kas įmanoma. Puikiai suprantame, kad tai nestandartinių vaikų koncentracija, todėl pasireiškia visa puokštė įmanomų blogiausių dalykų. Mano manymu, turėtų būti bent keturios tokios mokyklos didžiuosiuose miestuose, kuriuose koncentruojasi aukšto lygio specialistai“, – anksčiau DELFI teigė vaiko teisių apsaugos kontrolierė.

Artimiausiu metu Švėkšnos specialiojo ugdymo centras bus perduotas Švietimo ir mokslo ministerijai, kas turėjo būti padaryta, E. Žiobienės manymu, jau seniai, kadangi tai yra respublikinio lygmens įstaiga, į kurią vaikai suvažiuoja iš visos Lietuvos. „Reikia išspręsti daugybę finansinių dalykų, kurių iki šiol niekas nesprendė, tiesiog patogiai gyveno į visas puses, o apie pačius vaikus galvojo mažiausiai“, – reziumavo pašnekovė.

Susiję straipsniai:

Už seksą su keturiolikmetėmis mokėjo nuo 50 iki 200 litų: mergaitės ateidavo po dvi

Buvusi Švėkšnos specialiojo ugdymo centro mokinė: man tai buvo kaip sanatorija

delfi.lt

* * *

Daugiau apie vaikų seksualinį išnaudojimą vaikų globos namuose ir apie šuos nusikaltimus tylėjusius specialistus skaitykite kitose Tiesos.lt publikacijose:

Linas Slušnys: Dėl vaikų patiriamos seksualinės prievartos negalėjau niekur kreiptis

Teisėsauga dvejus metus dangstė Švėkšnoje vykusią prekybą vaikais

Nusikaltimus slėpęs psichiatras L. Slušnys: „Man buvo iškilusi didelė moralinė problema“

Tyrimo rezultatai: Švėkšnos ugdymo centre vaikai slopinti medikamentais, darbuotojai savivaliavo, pareigas vykdė atmestinai ir netinkamai

Prezidentė D. Grybauskaitė visuomenės dėmesį nuo Švėkšnos kreipia į Norvegiją

Pagaliau Edita Žiobienė pripažino: Lietuvoje vaiko teisių apsaugos standartai yra labai žemi

Pedofilija Viešvilės vaikų namuose: pagrindinis įtariamasis – direktorius Algimantas Liaudaitis

Vaikų globos namuose griauna gyvenimus ir slepia šiurpias paslaptis

D.Grybauskaitė: „Vaikų globos įstaigų kontrolė yra apgailėtina – mes nesugebame nei bandyti ją pertvarkyti, nei galutinai reformuoti“

Verta prisiminti. Jan Vium: „Po galais, tai buvo atgrasu ir nedovanotina“

Dainius Pūras: apie vaikus, žmones ir daiktus

Dainius Pūras: „Į Lietuvą sugrįžo teisybė“

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
16 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Pastebėjimas

Vėl bestija su dėdule norėtų žmonių dėmesį nukreipti sukurtomis istorijomis, tik nepavyks. Šiandien ant tokių istorijų tik Sorošo sąrašo gerbėjai gali užkibti.

o varge

Tik dabar praregėjo kad maistas blogas. Tai nieko naujo maistą tiekia centralizuotai per konkursus o juk visiems reikia nuo mažiausio laiptelio iki didžiausio galimiems kyšiams o vaikams kas jau belieka

mat kaip

gal aklas katukas žiobienė atako ?

Tikriausiai

užpakalis dega, kad susirūpino vaikų maistu?

Pastaba > Pastebėjimui

Ponas, skaitai Lietuvos sąrašo portalą, kuris parodo, kaip Žiobienė stengiasi nukreipti dėmesį nuo pedofilijos, ir šmeiži Lietuvos sąrašą.
Nei garbės, nei logikos. Taip pat kaip VSD-KGB propagandos srutose.

vaicekauskienes truksta

ziobienei pedofilija- ne problema. Susidorojo su kedyte, susidoros ir su sveksnos nabagem. Uzciaups psichotropinem kaldrom arba psichotropinem kosem.

rupintojeliai musu,

kas be sitos siuksles dar vaikais pasirupins, isskyrus Slusni, Cerniauska ir 240 banditu. Pura dar pasikvieskit I kompanija, pritiks.

to rupintojeliai musu

Va va butent.gERAI PARASETE.

Pastebėjimas

Viskas buvo gerai kol Švėkšnos specialiojo ugdymo centras nepasiskundė teisėsaugai, kad nepilnametės užsiima prostitucija. Tada po kiek laiko ir pasipylė vaikų pasakos. Geručiai vaikeliai. Nepavydėtina su tokiais vaikeliais reikalų turėti ir juos auklėti ypač šiais laikais, kai vaikams nėra jokių pareigų, tik teisės.

Penketa metu dirba

siltoje vietoje poniute kontroliere. Kiek per tuos metu vaiku istaigu ji aplanke, tyre, tikrino?! Uz ka jai mokami mokesciu moketoju pinigai?!

To / penketa metu dirba?

Patikslinsiu,ne dirba, bet tupi tupikai šiltose gerai apmokamose kėdėse,
džiaugiasi gyvenimų. Jei valdininkėliai dirbtų, kitokia šiandien būtų Lietuva,
ne ES pasturgalis. Tiek kenčiančių, badaujančių, iš gyvenimo bėgančių vaikų, o tie patys nepakeičiami ir nepajudinami gynėjai net piršto nepajudina, toliau ramiai atlyginimus ima, karjerose aukštai kyla iki iškylių ministrių. Tokia
tikrovė.

tokią kontrolierę

turim, kad jokiai kitai šaliai nelinkėčiau.

ruta

Kodel Lietuvoje taip atsitinka , kad pedofilai ‘dirba’ vaiku istaigu vadovais ir per tiek metu niekas netikrino , neapklause vaiku , kaip jiems sekasi , kas gero , kas blogo ?Kodel ir psichologai jiems paskiriami nejautrus , neatsakingi , slepentys tikra padeti ,problemas , tokie , kaip Puras ?Kodel Vaiku teisiu ‘specialistai ‘ , ‘gynejai’, yra finansuojami Norvegiju , Svediju milijonais ,ir vykdo ju ‘politika’ , kai vaikas yra kaip daiktas atimamas , ignoruojant tikras jo teises – pasirinkima ? O Lietuvos valdzia , musu visu pinigus leidzia abejotinos vertes projektams , neproporcingai dideliems atlyginimams valdininkams , politikams , K dvasioms , teisejams , saviems ..? Kodel sistema , turinti padeti vaikams , juos zlugda , ar neverta is laaaabai… Skaityti daugiau »

to>To / penketa metu dirba?

Buvo vaikų teisių gynėja R. Šalaševičiūtė – tapo ministre.
Dabar yra vaikų teisių gynėja Žiobienė. Kokia ministrės kėdė pagal karierą jai priklauso?

...

Didelis klausimas,ar didesnes mergaites pardavinedavo mazesnes???Kazkaip neitikina,greciausiai galimai be ju buvo kam pardavineti.HA HA HA,slykstu,kol neiskilo i viesuma,ziobiene nieko nezinojo???Masinos stovejo vos ne eilemis ir niekas nieko negalejo padaryti.Niekaip man senei nedaeina,kokiu pagrindu duodami raminamieji vaikams???uzauginau tris vaikus,pati augau penkiu vaiku seimoje,nu blyn apie raminamuosius minties nebuvo,nors tevams kartais ir problemu pridarydavome,bet niekas nedave net valirijono pauostyti,kad butume ramesni.Persasi nuomone,jei ten buvo vaikai isnaudojami,vadinasi reikia juos pastoviai svaiginti,kad nesipriesintu.Kasnors paaiskinkite,koks iskrypelis vyras gali atvazineti i tokius namus ir prievartauti vaikus???Sitokie nusikalteliai zemina normalios orentacijos vyru garbe.Kur bepaskaitai,visur vyrai,vyrai vyrai,geda skaityti.

meda

taip iseina, kad vaikai blogai maitinami tai ir naudojasi pedofilai…
o varge, vargeli…

16
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top