Kastytis Braziulis. Kaip valdžia manipuliuoja visuomene

Vakar vakare žiūrėjau R.Janutienės laidą, – visada žiūriu jos laidas, man patinka, nes laidose susirenka skirtingų pozicijų žmonės ir jie ginčijasi tarpusavyje; ir tai yra daug įdomiau, nei klausyti, kaip į vieną dūdą pučia laidų svečiai kitose laidose, – ir noriu pasidalinti savo pastebėjimu.

Laidoje Lietuvos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Bakas garsiai ir viešai išsakė mintį, tiksliai jo žodžiais nepasakysiu, bet pasakysiu esmę. Jis sakė, kad žvalgybos institucijų teikiama slapta informacija Lietuvoje yra slapta, o štai būnant Estijoje ar Vokietijoje ir diskutuojant su jų politikais bei karininkais ši informacija yra vieša ir visiems prieinama. Žodžiu Lietuvoje – slapta, o užsienyje – neslapta. Kodėl taip yra?

Apie žvalgybų šaltinius

Žvalgybos institucijos pagal savo paskirtį privalo žvalgytis užsienyje. Jie turi rasti informacijos šaltinius, kurie juos nuolat informuotų apie užsienyje vykstančius ir mūsų žvalgus dominančius procesus. Tačiau kur tokių šaltinių rasti? Juk sukurti agentūrinį tinklą Maskvos gynybos ministerijoje ar kariniame štabe, ar kariniuose daliniuose yra be galo sudėtinga ir, sakyčiau, neįmanoma, o Lietuvos žvalgybai tokia užduotis prilygsta fantastikos sričiai.

Tačiau žvalgai privalo gauti informacijos ir jie ją gauna. Jie ją gauna iš viešųjų informacijos šaltinių. Sėdi būrys karininkų prie kompiuterio ir nuo ryto iki vakaro skaito Rusijos žiniasklaidos pranešimus, valstybės ir karinių įmonių bei dalinių turimus internetinius saitus. Jie surenka informaciją ir jos pagrindu parašo informacinį pranešimą, analitinę pažymą ar apžvalgą.

Taigi pagrindiniai žvalgų šaltiniai yra vieši ir visiems prieinami informacijos šaltiniai.

Apie žvalgų galias

Žvalgai turi ypatingų galių valstybėje. Jie gali savo surinktą informaciją, nežiūrint į tai, kad ji nėra slapta, įslaptinti, suteikti informacijai aukščiausią slaptumo žymą „Visiškai slaptai“. Karininkai tai daro paprastu būdu. Surenka informaciją iš interneto, surašo pažymą ir ant jos uždeda slaptumo grifą. Viskas – šis dokumentas yra slaptas, ir jeigu tu atskleisi jo turinį, būsi patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.

Neseniai įvyko Lietuvos Valstybės gynimo tarybos posėdis. Po posėdžio LR prezidentės D.Grybauskaitės vyriausioji patarėja nacionalinio saugumo klausimais Ž.Šatūnienė pareiškė: „Beveik viskas, kas buvo aptarinėjama Valstybės gynimo tarybos posėdyje, yra įslaptinta informacija. Kaip mes suprantame, tokia informacija labai domėtųsi ir ji būtų labai įdomi šalių, kurios turi priešiškų interesų Lietuvos atžvilgiu, tarnyboms, todėl dėl mūsų visų saugumo nenorėčiau net sakyti, kam teiksime prioritetą“.

Geras pasakymas ar ne? „Dėl mūsų visų saugumo nenorėčiau net sakyti, kam teiksime prioritetą“. Tačiau 200 000 000 eurų duokit. Kokiems tikslams? Nesakysime, nes tai yra paslaptis. O tuo tarpu šios itin slaptos valstybės paslaptys tampa viešomis diskutuojant Estijos ar Vokietijos valdžių koridoriuose. Tai nuo ko slepiam informaciją? Nuo mūsų žmonių?

Apie slaptų pažymų poveikį

Lietuvos žvalgybos institucijų slaptos pažymos turi itin didelį poveikį mūsų politikams. Kai Žvalgybos institucijos pažymą su vieša informacija, tačiau slaptu grifu žvalgai nuveža politikams, ją atiduoda ir dar įspėja dėl slaptos informacijos apsaugos, tai politikus apima nerimas ir siaubas.

Vėliau ar anksčiau jie nusprendžia laikytis nuo tų „slaptų“ pažymų atokiau, nes dar, žiūrėk, problemų prisidarysi. O pridaryti jų yra labai lengva. Pamenate istoriją su prezidentės patarėja Ulbinaite, VSD slapta pažyma ir Artūru Paulausku? Dirigento lazdele mostelėjus VSD pažyma tapo slapta, dirigento lazdele dar kartą mostelėjus VSD slapta pažyma tapo vieša. Pažyma keičia savo slaptumo grifą pagal įtakingo asmens norus ir užgaidas, o ne pagal įstatymų reikalavimus.

Žvalgybų įslaptinta vieša informacija tampa puikiu įrankiu valdyti politikus ir manipuliuoti visuomene. Vakar laidoje šis manipuliavimas gražiai atsiskleidė. „Kur dėsite tuos du šimtus milijonus eurų? Kodėl jums jų prireikė dabar?“ – atsakingo asmens klausė laidos dalyviai ir sulaukė atsakymo. „Negaliu kalbėti, nes tai yra valstybės paslaptis. Tačiau galiu jums pasakyti, kad TOSE pažymose yra aprašyta labai baisi Lietuvai iškilusi grėsmė.“

kastytisbraziulis.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top