L. Kalėdienė. Siekiama užgniaužti lietuvybę Baltarusijoje

alkas.lt

Lapkričio 23 d. Baltarusijoje Gardino teisme įvyko procesas, kurio tikslas – uždrausti prieš 30 metų vietos lietuvių įkurtą klubą „Gervėčiai“, dabar telkiantį 394 registruotus narius. Šiam klubui vadovauja žinomas Rytų Lietuvos veikėjas gervėtiškis Alfonsas Augulis. Skaičiuojama, kad Astravo rajone gyvena 750 vietinių lietuvių. 

Lietuviška Gervėčių sala yra vos už 30 km į rytus nuo Lietuvos sienos prie Aluošios ir Ašmenos upių krantų. Dabar tai 15 lietuviškų, bet sparčiai slavėjančių kaimų – Gervėčiai, Miciūnai, Gaigaliai, Gudininkai, Gėliūnai, Užupis, Rimdžiūnai, Petrikai, Kerplėšinė, Knistuškės, Milcėjos, Girios, Pelegrinda, Galčiūnai ir Mockos.

Nemaža garbingų žmonių yra kilusių iš  Gervėčių krašto, bet žinomiausias iš jų – Miciūnų kaime gimęs arkivyskupas Julijonas Steponavičius (1911-1991). 

Senojoje Nalšios žemėje besidriekiantis Gervėčių kraštas iki pat Pirmojo pasaulinio karo priklausė Vilniaus apskričiai, pagal 1920 m. Lietuvos-Sovietų sutartį Gervėčiai buvo priskirti Lietuvai.

Deja, 1920-1939 m. Gervėčių kraštą drauge su Lietuvos sostine Vilniumi ir pietrytine dalimi Lietuvos okupavo Pilsudskio Lenkija, o išvadavimas iš jos 1939 m. Gervėčių kraštui lėmė žiaurią pertvarką – pirmą kartą istorijoje jie buvo susieti ne su Vilniumi ir Lietuva, o su Minsku ir Baltarusija. 

Tačiau pati didžiausia bėda Gervėčius ištiko 2020 m. – jų žemėje ėmė veikti siaubingoji Astravo atominė elektrinė.  

Bėda viena nevaikšto. 2022 m. Rimdžiūnuose jau buvo uždaryta  už Lietuvos pinigus 1996 m. pastatyta lietuviška mokykla – ji tiesiog tapo rusakalbe.

Kaip rašo hrodna.life portatalas, nepadėjo nė „Gervėčių“ organizacijos rodomas palankumas, gal tiksliau – nuolankumas – Baltarusijos valdžiai. 

Panašūs procesai vyksta ir nuo pietinės Lietuvos sienos ties Dubičiais 13 km nutolusioje Lydos krašto lietuviškoje Pelesos saloje (apie ją žr. Norbertas Vėlius, red., Lydos krašto lietuviai, 1-2 t., 2002). Ten šį pavasarį irgi jau panaikinta dar viena tokia kaip Gervėčių lietuviška  organizacija – Pelesos krašto „Gimtinė“, taip pat uždaryta, t. y. rusifikuota, už Lietuvos pinigus 1992 m. atkurta lietuviška mokykla, vėliau išsiplėtusi iki vidurinės.

Baltarusijoje yra ir daugiau lietuviškų salų (Petras Gaučas. Etnolingvistinė Rytų Lietuvos gyventojų raida XVII a. pirmoje pusėje-1939 m.: istorinė-geografinė analizė, Vilnius: Vilniaus universitetas, 1997; Laima Kalėdienė, red. Valerijus Čekmonas: kalbų kontaktai ir sociolingvistika. Vilnius: Lietuvių kalbos institutas, 2017)  – į pietus nuo Dieveniškių Šalčininkų r. yra buvę lietuviški Ramaškonys (žr. Nijolė Tuomienė, Ramaškonių šnektos daiktavardis: sociolingvistinis tyrimas. Vilnius: Lietuvių kalbos institutas, 2010), net 80 km nuo Lietuvos sienos nutolusi Zietela (Aloyzas Vidugiris, Zietelos lietuvių šnekta, Vilnius: Presvika, 2004) ir kitos lietuviškos žemės, virtusios salomis (Zigmas Zinkevičius. Rytų Lietuva praeityje ir dabar. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidykla, 1993; Kazimieras Garšva. Etninių žemių lietuviai dabartinėje Baltarusijoje. Vilnius: Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas, 1999).

Deja, bet lietuviškai ten, kaip lietuviai Baltarusijoje sako, jau mažai beūturiuojama, beklegama, beniūkiama.   

4.2 5 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
35 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
o jų dar ten yra?

Atsimenu kaip Sąjūdžio metu ir atgavus nepriklausomybę džiūgavo Baltarusijos lietuviai, didžiavosi irgi esą. Bet kai 1992 metais Lietuvos lietuviai grąžino valdžion komunistus – čiukšt, viskas nutilo. Ir taip su lietuviais visame pasaulyje. Iškišo galvas iš po lapų ir vėl pasislėpė. O Lietuvos lietuviai nė nepagalvojo ką padarė su lietuvybe. Nubaudė tada apgaviką Landsbergį ir teisuoliškai patenkinti iki šiol.

DIENAS KOMENTARS jau ir feisbuke

Čiukšt ir perlenkei. Lietuvybės reikalus susieti su Landsbergio, Brazausko komunistais..:)

puikiausiai siejasi

pukiausiai prisimenu kaip kitą rytą po 1992 rinkimų Katedros aikštėje būriavosi pralaimėjusieji su plakatu „būkite prakeikti balsavę už komunistus!” Ir visame pasaulyje tada lietuviai nebuvo girdėję kad Landsbergis pasirodo komunistas, gėbistas ir t.t. Reikėjo ilgokai padirbėti komunistinei gėbistinei propagandai, kol lietuviai apsiprato su versija…

blue yellow zov marinie

…kaip tau nedaeina,kad bletkeroidai yra VISI,nuo pat 90uju.Daba durniai vel begs uz tuos blin blin kiewicius balsuot,apuokai nuzombinti.Ai,nori nusigalabyt,nieks nesutrukdys…pabodo jau ta pati pliurpaut.

sakai nuo 1990

O iki to?

blue yellow zov marinie

…ko da durniau paklausi…..apie griskewiciaus lytine orientacija ar astrausko zaliavalgyste…..

DIENAS KOMENTARS jau ir feisbuke

Jei lenkai Lietuvoje laikomi penkta kolona, tai ir lietuviai Baltarusijoje laikomi penkta kolona. Ir su tuom kažką reikia daryti.

seniai padaryta

Liko tik užbaigti. O jei rimtai, lietuviai, baltų gentys, dabartinės Bltr žemėse gyvena gerokai seniau už atsikrausčiusius slavus. Ko nepasakysi apie dabartinės Lietuvos lenkus. Kad jie būtų senbuviai.

blue yellow zov marinie

..musyse reik ivest griezta kalbos egza atbegeliams bulbasams ir kt.Neislaikei…jokiu leidimu gyvent,dirbt…psol von ir fsio.Tam reik jegos,kuria galim igyt tik balsavime rinkimuose…uz bet ka,tik ne bletkeroidus.Antraip galutinis XANA.

Taigis Kaipgis

Kaip čia nutinka, kad Baltarusijoje esantys lietuviški kaimai slavėja, o Lietuvoje esantys slaviški kaimai nelietuvėja, nors kuolą tašyk?

Gulbinai

Gal todėl, kad dabartinėje Baltarusioje-Rimdžiūnuose, Pelesoje ir kitur lietuviškoa mokyklos uždarytos, o Vilniaus rajono valdžia lietuviškų mokyklų berods ir toliau nesteigia? Berods nemažai tėvų toliau vaikus vežioja į Vilniaus mokyklas?

Marius

O ko tikėjotės? Aha, paskelbti Baltarusijos prezidentą neligitimiu, aha, o Tichanovskają kažkaip jau legitimia, skelbti sankcijas Baltarusijai ir tikėtis kad tai kažkaip praslys. Mane stebina lietuvių politikų bukumas. Kaip šauksi – taip ir atsilieps.

gal Putinas?

Duok nebuko politiko pavyzdį

Marius

Argumentas iš serijos „Tu quoque”. Rusiško stiliaus argumentacija: „u a vas negrov bjut”. Tai niekaip nepaneigia Lietuvos politikų bukumo. Spjaudo ant Baltarusijos, o po to nustebę šaukia: o mums kodėl?

Al.

O jei jų toks planas ir buvo, tai gal nėra buki ? Tiesiog priešo agentai.

Marius

Jo, jo visus priešo agentai, jūsų mėgstami „satanokomunistai”. Nausėda taip pat priešo agentas? Che.

Al.

O ką, geriau kai visi buki? Nausėda irgi bukas ?

Marius

Tušti jūsų išvedžiojimai nenorint pripažinti kad beprasmiškai atsakinėjate. Ko tikėjosi Lituvos politikai spjaudydami ir kenkdami Baltarusijai ir jos vadovui Lukašenkai? Skina savo veiklos vaisius. kaip sakoma: kaip šauksi – taip ir atsilieps. Ar tai ne politikų bukumas tikėtis kad nieko neatsitiks? Bukumas.

Al.

Tiesiog padaryk bent prielaidą, kad jie tai darė sąmoningai – tam, kad sukeltų įtampą. O lietuvybė jiems tiesiog nerūpi. Ir nors neneigiu, kad jie buki, bet nemanau, kad priežastis buvo jų bukumas. Juk tu irgi nebukas, tiesiog mėgsti būti teisus.

Marius

Sąmoningai? Bukapročiai negali būti itin sąmoningi. Jūs ką ne Lietuvoj gyvenate? Neieškokite dąmokslo teorijų. Lietuvių politikiai yra gi idėjiniai pasišventeliai. Va sugalvojo nuvesti Lukašenką, bet nepagalvojo, kad tai iššauks atsakomąją reakciją. Ar tai ne bukumas? Bukumas.

blue yellow zov marinie

…nuoseda viso labo tik prieso koresas…che che che…..

Cichanovska neseniai išlindo

O iki to vos ne broliavomės su Batia, Prezidentė pati į svečius važinėjo. O kaip tuomet buvo su lietuvybe Bulbašijoje? Geriau neklausti, ar ne?

Marius

Kvaily, tu bent straipsnį ar skaitei? Kada uždaryta mokykla Rimdžiūnuose? 2022 m. Taigi.

green viagra pills

you are truly a just right webmaster. The site loading speed is incredible. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterwork. you have done a great activity in this matter!

blue yellow zov marinie

..you are not welcom here,my friend,with your english…our native language is lithuanian,wich you are trying occupate.Do not come again,please…

kur tavo lietuviškas mandagumas?

kai tik lietuvis pramoksta ingliškai tuojau suįžūlėja

blue yellow zov marinie

…as ji labai mandagiai pasiunciau nagui,galejau da visokiu keiksmu prirasinet,bo bais daug ju moku,ale susiturejau…vat tada jau but gal kiek nemandagu..

blue yellow zov marinie

..be to,as i ju taimzus lietuviskai nerasineju,to paties norec ir cia….O tu pries bile koki atejuna pagatavas trilinkai lankstytis,ane….Kokio velnio jam cia reikia…

atsipeikėk,

. Užsimanė ir atvažiavo, o ką? Čia gi ne Rusija

blue yellow zov marinie

…tai kokio bybio jam prireike tose periferinese Tiesose,a..Jau uzkniso tie angielski uzrasai visam Vilniuj,brode apskritai uuuuzas,tai jam,blet,da cia prireike prirasinet beprasmybiu,aina sikt….ruskai man sovietmeciu nepatiko visokie…gastrnom..nepatinka ir daba angliski….da ir arabisku sulauksim,nesikeikiant….

blue yellow zov marinie

…tfu,is piktumo net pirstai susipainiojo….gastronom…./nors is varliu pavogtas/.

Paulius

bet rusai bent varlių ėsti neragino ir ,tuo labiau, nevertė. Žiūrėk į reikalą plačiau – gali būti greit ateis laikas, kai sovietinio gastronomo pustuštes lentynas prisiminsi su ilgesiu 🙂

blue yellow zov marinie

..esi pesimistas,Pauliau….mes gi vabalu turesim……

Puikūs laikai buvo

Pamenu, kada Romualdas Visokavičius buvo jaunesnis ir vadovavo Lietuvos bankui, tai taip “patvarkydavo” darbo kabinete ant stalo Hermio banko valdytoją Nadieždą Novickienę, jog šiai tik galva kretėdavo…Smagu kažkaip…

VIENAS JAU SUSIKŪRĖ “GEROVĖS VALSTYBĘ”

TŪLAS ADVOKATAS ROLANDAS VALIŪNAS IŠ PAVOGTŲ IŠ SNORO BANKO SĄSKAITŲ ŽMONIŲ PINIGŲ PASISTATĖ UŽUPYJE SAVO ŠEIMAI NAMĄ, KOLEKCIJAS SUSIPIRKO IR MUZIEJŲ ATIDARĖ! ŠLYKŠTUS TIPAS, VAGIS IR AFERISTAS. TAIGI, VIENAS JAU SUSIKŪRĖ “GEROVĖS VALSTYBĘ”.

35
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top