Lietuva mini Gedulo ir vilties dieną

Šiandien, birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dieną, pagerbdami sovietinio teroro, prasidėjusio prieš 76-erius metus, aukas mintimis grįžtame į tas atmintinas 1941-ųjų birželio dienas, kai 14-ąją prasidėjus trėmimams iš Lietuvos, į Sibirą, o vėliau – net į Užpoliarę gyvuliniuose vagonuose buvo išgabenta dvi dešimtys tūkstančių „liaudies priešų“. 4 iš 10 buvo vaikai iki 16 metų… Dauguma jų buvo pasmerkti mirti nuo bado, ligų ar šalčio. Tačiau išgyvenusieji liudija: net ir tokiomis sąlygomis, kai mirtis buvo tapusi kasdienybe, gedulą persmelkė ir didžioji viltis – ne tik išlikti, bet ir sugrįžti į Tėvynę.

Šiandien tylos minute pagerbkime ir visas sovietų okupacijos aukas: nukankintas ir sužalotas, svetimoje žemėje amžinojo atilsio atgulusias ir į tėvynę sugrįžusias. Kaip teigia istorikai, 1940–1958 metų sovietinio režimo baisumus – tremtį, lagerius, kalėjimus – patyrė kas trečias Lietuvos gyventojas, o kas trečias suimtasis, neatlaikęs kankinimų, bado ar atšiauraus klimato, mirė. Dar 440 tūkst. šalies gyventojų, bėgdami nuo sovietų teroro, tiesiog pasitraukė iš Lietuvos.

Šiai skaudžiai istorijai atsiminti skirti Gedulo ir vilties dienos renginiai šiandien prasidės 10 val. – iškilmingame Seimo posėdyje istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje savo įžvalgomis dalinsis Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, Kaišiadorių vyskupijos generalvikaras monsinjoras Algirdas Jurevičius, Seimo nariai Stasys Jakeliūnas, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, labdaros ir paramos fondo „Jauniems“ direktorius, projekto „Misija Sibiras“ vadovas, akcijos „Ištark, išgirsk, išsaugok“ organizatorius Ignas Rusilas, Mažeikių r. Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokinė, 2016 m. ekspedicijos į Krasnojarską dalyvė Samanta Uikytė.

Likus minutei iki vidudienio, 11.59 val., esame kviečiami tylos minute pagerbti visas sovietų okupacijos aukas.

Lygiai 12 val. Nepriklausomybės aikštėje, Vilniuje, prasidės iškilminga Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija.

Okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukos bus pagerbtos ir prie paminklo politiniams kaliniams bei tremtiniams Aukų gatvėje – iškilmingas paminėjimas prasidės 12.30 val., ir prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo – 14 val.

Projekto „Misija Sibiras“ sumanyta ir antrus metus vykdoma istorinės atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“, startaavusi 13 val., baigsis kitą dieną – birželio 15-ąją apie 10 val.

Esame kviečiami ne tik ištarti sovietines represijas patyrusiųjų vardus ir pavardes, bet ir išgirsti jų kančios ir jų vilties istoriją, o, svarbiausia, – išsaugoti ją ateičiai.

Skaitymai vyksta trijuose Lietuvos miestuose: Vilniuje – prie paminklo politiniams kaliniams bei tremtiniams Aukų gatvėje, Kaune – Vytauto Didžiojo karo muziejaus kiemelyje prie Amžinosios ugnies, Klaipėdoje – prie paminklo „Arka“. Visi kartu perskaitys 60 000 ištremtų ir kalintų žmonių vardų ir likimų – po 20 000 kiekviename mieste.

16 val. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro kieme (Didžioji g. 17/1, Vilnius) prasidės atminimo valanda-koncertas.

17.30 val. Vilniaus arkikatedroje bazilikoje bus aukojamos Šv. Mišios.

* * *

Prisiminkime šiuos istorijos įvykius ir iš Tiesos.lt publikacijų:

Gedulo ir vilties dienai: Sibiro apaštalai
Gedulo ir vilties dieną – be kaltės kaltų likimai ir viltys dokumentiniame filme „Ledo vaikai“
Stanislovas Abromavičius. Ištverti padėjo malda: tremtis vaikų akimis
Simonas Jazavita. Tardyti, kankinti, ištremti: Vasario 16-osios didvyriai, kuriems likimas buvo negailestingas
Laisvės kryžkelės. 1941-ieji: tremtis vaikų akimis

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top