Linas Slušnys guodžiasi E. Jakilaičiui ir E. Žiobienei: Mane stebino prievartaujamiems vaikams skiriami vaistai

Vaikų psichiatras Linas Slušnys ir Seimo Vaiko teisių kontrolierė Edita Žiobienė toliau reiškia susirūpinimą Švėkšnos ugdymo centro vaikais. Ponia E. Žiobienė neseniai atkreipė dėmesį, kad šiame ugdymo centre pardavinėtos mergaitės buvo prastai maitinamos. Ponas L. Slušnys, prisipažinęs, kad dar prieš aštuonerius metus dirbdamas Švėkšnoje klausydavęsis prievartaujamų vaikų skundų, bet niekuo jiems negalėjęs padėti, dabar prisiminė, jog jį stebinę prievartaujamiems vaikams duodamų vaistų skyrimo principai.

Tiesos.lt siūlo rūpesčiu vaikais persmelktą LRT televizijos žurnalisto Edmundo Jakilaičio pokalbį su L. Slušniu ir E. Žiobiene.

L. Slušnys: Švėkšnos ugdymo centre vaikų problemos ne sprendžiamos, o gesinamos vaistais

Edmundas Jakilaitis, LRT televizijos laida „Dėmesio centre“ | lrt.lt

Aiškėja vis nauji skandalingi faktai apie situaciją Švėkšnos specialiojo ugdymo centre. Vaikų prostitucija, specialistų piktnaudžiavimas vaistais, smurtas ir kita. Koks likimas laukia šios moraliai bankrutavusios įstaigos?

Pokalbis apie situaciją Švėkšnoje – laidoje „Dėmesio centre“ su vaiko teisių kontroliere Edita Žiobiene, vaikų psichiatru Linu Slušniu ir švietimo ir mokslo viceministre Natalja Istomina.

Ponia Žiobiene, tyrimas dėl Švėkšnos specialiojo ugdymo centro pradėtas Jūsų iniciatyva. Kas paskatino Jus inicijuoti šį tyrimą?

E. Žiobienė: Tai įvyko 2014 m. rudenį. Mus paskatino įvairi informacija tiek iš žiniasklaidos, tiek iš globos namų direktorės, kuri lankėsi pas mus ir kalbėjo apie kai kurias problemas. Buvo nuspręsta nuvykti į instituciją ir pasikalbėti su pačiais vaikais. Kalbėjome praktiškai su visais vaikais, kurie norėjo, o jų buvo dauguma. Vaikai papasakojo įvairiausių dalykų. Kai kurie iš jų teigė, kad prieš juos yra fiziškai smurtaujama, taip pat skundėsi dėl prasto maisto ir jo kiekio. Kiti skundėsi vaistais, sakydami, kad juos greičiausiai slopina vaistais ir jie nesugeba susikaupti mokykloje. Bet visa tai, pabrėžiu, yra vaikų vertinimai. Tuomet mes kreipėmės į teisėsaugą, yra iškeltos bylos. Atkreipėme dėmesį, kad 2013–2014 m. Šilutės PK duomenimis yra užregistruoti 77 pranešimai apie nusikalstamas veikas, kur nukentėjo vaikai, arba patys yra įtariamieji.

Yra iškelti įtarimai dėl piktnaudžiavimo vaistais. Kas tai per situacija?

E. Žiobienė: medicininis auditas nepasakė, kad buvo piktnaudžiavimas vaistais, tačiau iš karto pasakė, kad vaikams trūksta kitokių priemonių – ne tik medikamentinių, bet ir kitokių terapijų. Turėtų būti ir psichologinė pagalba, vaistų dozės turėtų būti individualizuojamos.

Pone Slušny, Jūs prieš 8 metus dirbote šioje įstaigoje. Kaip Jūs vertintumėte tuos įtarimus, kad vaikai buvo „pumpuojami“ vaistais?

L. Slušnys: Labai nenustembu, nes kai pats atvykau dirbti, pamačiau tą vaizdą. Ten tikrai buvo vaistai, mane tikrai stebino tų vaistų skyrimo principai. Aš pradėjau bendrauti su tais vaikais, ir jie nustebo, kad su manimi galima tiesiog pasikalbėti. Aš užėmiau tą poziciją, kad su manimi galima tiesiog kalbėtis. Dabar tame centre jau dirba du psichologai, anksčiau dirbo tik psichiatrai. Ir tai – suaugusiųjų, vaikų psichiatro ten nebuvo.

Taikomas tas metodas, kad vaikui prabilus apie problemą, bandoma ne galvoti, kaip ją spręsti, kaip padėti vaikui, o tiesiog norima kuo greičiau ta problema atsikratyti. O šalinama problema labai paprastu būdu – naudojant vaistus. Aš visada juokiuosi, kad psichiatrai yra apginkluoti pačia sunkiausia artilerija – mes turime teisę skirti vaistus, kurie veikia smegenis, slopina ir turi rimtą poveikį. Tačiau visada reikia suprasti, kad vaistai, ypač vaikams, turi labai didelę įtaką ir gali nulemti netgi viso gyvenimo kokybę. Bet kokie psichotropiniai vaistai vaikams turėtų būti kraštutinė naudojama priemonė.

Dirbant Švėkšnoje man krito į akis, kad tai anaiptol ne kraštutinė priemonė, o greičiau pirmoji priemonė, siekiant pašalinti tuos negerai besielgiančius vaikus. Į Švėkšną atvežami vaikai, kurie patyrė daug problemų namuose, mokykloje. Atrodo, atvežti čia, jie turėtų pasijusti geriau, pajusti, kad kažkas juos supranta, o išeina priešingai – gauna dar didesnį spaudimą.

Nuo dabar ši įstaiga pereina Švietimo ir mokslo ministerijos atsakomybei. Kiek per metus skiriama lėšų šiai įstaigai, kiek ten vaikų ir kiek darbuotojų?

N. Istomina: iš viso šiuo metu įstaigoje yra 77 vaikai ir dirba 87 darbuotojai. Švėkšnos ugdymo centras yra pakankamai brangus: vienam mokiniui yra skiriamos ugdymo lėšos (krepšelis) ir ūkinės lėšos. Iš viso – 8868 eurai per metus vieno mokinio išlaikymui.

Tokia suma ir toks darbuotojų skaičius – logiškai skamba, ponia Žiobiene?

E. Žiobienė: Kad darbuotojų reikia nemažai – tai yra faktas. Tai yra specifinė įstaiga. Mane labiau neramina pats vaikų skaičius – kodėl jis toks? Tai yra nerealu ir nenormalu, jų turėtų būti žymiai mažiau. Geriau turėti kelis centrus skirtinguose regionuose, negu visus sukoncentruoti vienoje vietoje. Galiausiai kyla klausimas, kodėl būtent Švėkšna? Koks stebuklas ten yra? Negi nėra specialistų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje?

L. Slušnys: kažkada pamaniau, kad vietoj Švėkšnos galėtų atsirasti trys vaiko raidos centrai visoje Lietuvoje. Tai yra panašaus tipo įstaigos. Kai yra sunkus vaikas, labai daug pastangų turi būti įdėta būtent tai resocializacijai, tam tikrų gyvenimo įgūdžių suformavimui, vertybinių nuostatų suformavimui. Tam reikia specialaus pasirengimo darbuotojų, o jie, natūralu, turėtų brangiai kainuoti. Paprastos įstaigos neįperka rimtų specialistų.

Viceministre, suprantu, kad dabar, po viso to, kas aiškėja, moraliai ši įstaiga yra bankrutavusi. Ką su ja daryti ir kur dėti tuos vaikus?

N. Istomina: Visų pirma reikia orientuotis į vaikų gerovę – ne į pinigus, ne į pastatus. Ministerijoje dabar yra sudaryta darbo grupė, kuri spręs šį klausimą. Kol kas akivaizdu viena – tiek vaikų vienoje įstaigoje gyventi ir mokytis negali. Bus įsteigti centrai arčiau reikiamų specialistų. Šie vaikai turėtų gauti kompleksinę pagalbą: ir socializacijos įgūdžiai, ir Sveikatos apsaugos ministerijos teikiamos reabilitacijos paslaugos, sveikatos paslaugos. Vaikai į Švėkšną patenka tik po gydytojo paskyrimo. Kol kas apie šios įstaigos uždarymą nekalbama, tačiau reorganizuoti ją būtina.

E. Žiobienė: Šie vaikai neturi intelekto problemų. Jie protingi, kaip ir visi vaikai, taigi, galbūt jie galėtų mokytis specialiose klasėse normalioje mokykloje. Žinoma, jie turi gauti specialias paslaugas, specialų gydymą, bet negalime jų eliminuoti iš visuomenės.

L. Slušnys: manau, kad, jeigu mokykloms duotų panašią sumą, kurią skiria valstybė tokio vaiko išlaikymui, ir aiškias gaires, kaip elgtis ir dirbti, specialių poreikių vaikai galėtų mokytis bendro lavinimo mokykloje. Norvegija šiuo atveju labai geras pavyzdys – tikrai sunkaus elgesio vaikas klasėje šalia savęs visą laiką turi padėjėją. Ji visą laiką stebi šį vaiką. Jeigu tik prasideda kokios problemos klasėje, padėjėja su tuo vaiku išeina, pabūna, nuramina ir vėl grįžta. Nėra jokios problemos.

lrt.lt

Viso laidos įrašo klausykite ČIA.

* * *

Daugiau apie vaikų seksualinį išnaudojimą vaikų globos namuose ir apie šiuos nusikaltimus tylėjusius specialistus skaitykite kitose Tiesos.lt publikacijose:

Edita Žiobienė susirūpino Švėkšnoje pardavinėtų vaikų maisto kokybe

Linas Slušnys: Dėl vaikų patiriamos seksualinės prievartos negalėjau niekur kreiptis

Teisėsauga dvejus metus dangstė Švėkšnoje vykusią prekybą vaikais

Nusikaltimus slėpęs psichiatras L. Slušnys: „Man buvo iškilusi didelė moralinė problema“

Tyrimo rezultatai: Švėkšnos ugdymo centre vaikai slopinti medikamentais, darbuotojai savivaliavo, pareigas vykdė atmestinai ir netinkamai

Prezidentė D. Grybauskaitė visuomenės dėmesį nuo Švėkšnos kreipia į Norvegiją

Pagaliau Edita Žiobienė pripažino: Lietuvoje vaiko teisių apsaugos standartai yra labai žemi

Pedofilija Viešvilės vaikų namuose: pagrindinis įtariamasis – direktorius Algimantas Liaudaitis

Vaikų globos namuose griauna gyvenimus ir slepia šiurpias paslaptis

D.Grybauskaitė: „Vaikų globos įstaigų kontrolė yra apgailėtina – mes nesugebame nei bandyti ją pertvarkyti, nei galutinai reformuoti“

Verta prisiminti. Jan Vium: „Po galais, tai buvo atgrasu ir nedovanotina“

Dainius Pūras: apie vaikus, žmones ir daiktus

Dainius Pūras: „Į Lietuvą sugrįžo teisybė“

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
20 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Kažkoks

susidvejinimas.

kaip

Baisu ..bet visiems ne motais ,kad taip vaikai kankinami.

kokie debilai, uz valstybes pinigus,

saugoja musu salies vaikus?!Slusnys, Zlobiene turi tuoj pat apleisti postu, Jakilaiti – jie neturi jokio profesinio pasirengimo sioms tarnyboms. Idomu, kas SLusni ikiso i Zurnalistu s-gos etikos komisijos pirmininkus – juk jis visiskas silpnaaaaaprotis! Apie Zlobiene- Degutienes dukros drauge. Nepotizmas klestes tol, kol sitos senieneos ,,dirbs” valstybei. be konkursu pasieke siltas kedes!

Raigerdas

Aš sutikčiau organizuoti tokių apmokymą, surinkęs 30 specialistų ir dar apie 15 administracijos personalui (tai būtų per pusę mažiau, nei dirba ten), bet tik su viena sąlyga, kad Žiobienė ir Slušnys geranoriškai atiduos pusę savo atlyginimo tiems vaikams, nes už tuos pinigus vaikams galima būtų organizuoti kokias nors pramogas. Jakilaitis, deja, čia buvo labai silpnas. Žiobienė manipuliuoja įvairiaisi faktukais ir Jakilaitis karpo ausimis net nepastebėdamas, kad ji į klausimą neatsakė. Slušnys, kuris žinojo apie tai, kad vaikai yra „pumpuojami” (Jakilaičio žoddis) vaistais, nieko nedarė, o Jakilaičio laidoje jis tapo vos ne herojumi, kuris pasikalba su vaikais. „Herojus” Slušnys gali pasikalbėti su vaiku ir ant kelmo, o štai žinodamas, kad vaikai yra išnaudojami seksualiai, nesurado galimybės pranešti apie tai policijai ar… Skaityti daugiau »

KADA

jie bus teisiami.

ruta

Vaiku teisiu kontroliere Ziobiene , apie vaiku problemas Sveksnoje , suzino is ziniasklaidos , ot cia tai ‘kontroliere ‘.Puikus darbas , tupi , gadini ora uz nemenkus pinigus .
O kaip nieksiskai pasirode Slusnys , net pries 8 metus mates ta pati , bet tylejo , nes nebuvo komandos -pamatyti .Ar atsiras kokia tarnyba , kuri tokius nekompetetingus , nejautrius subjektus ne tik su sudina sluota isvarys lauk , bet ir iskels bylas us samoninga problemos ignoravima ir pagalbos vaikams , nesuteikimo ?

jetau

į ką jie Lietuvą paverrtė? ir mes jiems leidom???

Kaip pavadinti

valstybę ir jos valdininkus, kurie nedirba ir už nieką neatsako? Tai analogo
neturintis prasiskolinusios valstybės ,sunaikinusios savo bankus ir valiutą, pavyzdys – laukinis kapitalizmas + Tautos naikinimas + parazitinis bukumas + žiniasklaidos galingumas + žmonių abejingumas. Dieve, dar drįsta tokie nieko nežinantys ir nedirbantys specialistai rodytis ekrane? Bet juk žuvis genda nuo galvos.

Fani

K
eleta metu veziau labdara is Norvegijos ir pastebejau,kad vaikai ten gyvena lyg ligonineje.Darbuotojai isvalo aplinka,padaro valgi ir viskas lyg tai ok augti.Jokio paruosimo savo gyvenimui,susipazinimo su gamta su busima realybe.Juk buna plotai-ar yra kur irengti sodai,gelynai,darzai?

Dil'gėlė

kas mes ir kur esame,kad taip žemai puolėme?

slušnį

ir aš draugus visada renkuosi pagal save.

ponas slusny

” Mane stebino prievartaujamiems vaikams skiriami vaistai”. O tai, kad vaikai prievartaujami, tai nestebino?
Taip kaip nestebino skriaudziama Garliavos mergaite?

Dil'gėlė

keista, kad šitas taip vadinamas „psichiatras” dar sugeba stebėtis. Manau, kad jis matęs tiek,kad jo nieku nenustebinsi.Jeigu jis net ir slogą moka „gydyti”….

idomu

Koks jo vaidmuo dirbant puse metu su Deimante Kedyte?is /drasiaus kelias/.

Jakilaitis klausia

Koks likimas laukia šios moraliai bankrutavusios įstaigos?
Atsakau: – Tai ne įstaiga bankrutavusi, o degradai valdžiagyviai, ir skiriami vadovauti į vaikų įstaigas tokius pačius su degradavusiom smegeninėmis darbuotojai.

jeigu

Lietuva būtų teisinė valstybė, tai toks Slušnys būtų teisiamas, nes paugliams tikintis pagalbos ir kreipiantis į psichologą dėl seksualinio išnaudojimo jis tesugeba nustebti, kad jie gydomi psichotropiniais vaistais,bet jo visai nenustebino paauglių seksualinis išnaudojimas, kadangi to fakto nepranešė teisėsaugai jis stojo pedofilų pusėn ir tapo jų bendrininku.

Raigerdas

Ko nepaklausė „gudrutis” Jakilaitis? Jakilaitis visaip vairavo, kad tik niekas nelepteltų tokio žodžio kaip PEDOFILIJA. Tai, jeigu buvo vaikų seksualinis išnaudojimas, tai nejaugi nebuvo PEDOFILIJOS atvejų? Matyt, pačio žodžio PEDOFILIJA Lietuvos valdžia jau bijo. Nepralemeno nei žodžio apie PEDOFILIJĄ ir Žiobienė. Psichiatras Slušnys atsipirko pasakėlėmis apie tai, koks jis „geras psichiatras”, nes jis su vaikais gali bendrauti ir ant kelmo, bet kažkodėl tai nebendrauja. Kaip Slušnys papuolė į Žurnalistų Etikos ir Procedūrų komisiją? Jūs pažiūrėkite, juk tai yra kaip nekaip žiniasklaidą kontroliuojantis organas. Nieko doro ten nėra, nes rezultatai patys kalba už save, tačiau reikia sudaryti vaizdą, kad kažkas yra daroma. Ir tokiam reikalui tinka psichiatras Slušnys, kuris yra išmokytas NEMATYTI PEDOFILIJOS, kadangi jis yra vaikų psichiatras. Niekas neatkreipia dėmesio,… Skaityti daugiau »

klausimas

prasidejus teismas del galimos pedofilijos Kedziu istorijoje skaiciau, kad kazkokie tai vaiku ar globos namai, kuriems vadovavo kazkoks uzsienietis, uzsidare ir tas uzsienietis is Lietuvos dingo. Labai labai idomu…. Ir labai labai itartina… Mat uzsienietis nezinojo, matomai, kad LT pedofilija galimai „turi stoga”ir dejo”i krumus”…???

Stasys

Slušny, slušny, kas esi, tamstele, ir, gal būt, esi tik kažkieno šliužas ?…
Mano pastebėjimu, liūdnai pagarsėjęs…. Ar ne ?

Skaitytoja

Baisu skaityti darbuotojų, ATSAKINGŲ UŽ VAIKUS, GAUNANČIŲ UŽ TAI ATLYGINIMĄ, TOKIUS NIEKO SAU PASTEBĖJIMUS – JIE ŽINOJO, JIE MATĖ…IR…NIEKO NEDARĖ. Juk bent krislelį sąžinės turintis žmogus po tokių faktų paviešinimo turėtų momentaliai parašyti atsistatydinimo pareiškimą, o ne postringauti, lyg jie šiaip sau, pašaliniai. GĖDA, GĖDA, GĖDA – ir tokiems darbuotojams, ir tokiai valstybei, kurį pakenčia tokius žmogystas tarnyboje.

20
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top