Liudvikas Jakimavičius. Ar „prinoko“ laikas impičmentui?

Ne pirmas kartas, kai prezidentė per šešerių metų prezidentavimo laiką savo viešais pasisakymais glumina visuomenę. Politikai, politologai ir žiniasklaida, regis, jau susitaikė su tokia mūsų valstybės pirmojo asmens stilistika ir dėl visiems nujaučiamų priežasčių linkę geriau patylėti negu išdrįsti ir prasižioti.

Gal ir galima būtų nurašyti stačiokiškai „stilistikai“ prezidentės viešąją raišką, aiškinant, kad ji skirta menkiau politikos reikaluose išprususiam adresatui, siekiant jo palankumo, bet valstybė susideda ne vien iš prezidentę mylinčių ir kol kas nesusipratusių ar piktavalių rinkėjų. Ne vienas prezidentės pasisakymas ir jų turinys signalizuoja, kad prezidentė nevengia peržengti Konstitucijos jai deleguojamų įgaliojimų zoną.

Kiekvienas viešai ištartas pirmojo valstybės asmens žodis turi ir visai kitą adresatą – tai institucijos, kurios gauna signalą veikti viena ar kita kryptimi, nelygu kaip tas žodis artikuliuojamas. Dar nesibaigė „Snoro“ banko bankroto istorija, atnešusi valstybei milijardinius nuostolius, istorija, kurioje prezidentūra griežė pirmuoju smuiku. Nesiliauja metų metus besitęsiantis prezidentės kišimasis į politinę valstybės sistemą (ypač artėjant rinkimams), reiškiant savo šališką nuomonę vienų ar kitų partijų ar asmenų adresu.

Atskira tema – juodieji sąrašai ir selektyvus slaptų pažymų naudojimas prieš asmenis, dirbančius valstybės tarnyboje ar siekiančius politinių pareigybių. Ultimatumai ir šantažas – vienas iš ryškiausių prezidentinės stilistikos bruožų. Gal ir gerai, kad visuomenei nelemta žinoti prezidentinės telefoninės raiškos, tvarkant ekonominius ir politinius valstybės reikalus. Galima tik įsivaizduoti, kaip toks žinojimas paveiktų ir taip jau prastą verslo požiūrį į Lietuvos investicinę aplinką.

Labai verta įdėmiau įsižiūrėti į šiomis dienomis prezidentės viešai išsakytą nuomonę per visuomeninio transliuotojo kanalą (o tai atsitinka ne taip jau dažnai) apie UAB „VP grupės“ reikalus ir pasvarstyti, ką galėtų reikšti kabinami tai verslo grupei epitetai.

Negirdėjusiems ir neskaičiusiems susipažinimui siūlau to interviu fragmentą:

„Matome, kad akcininkai, buvę kolegos, tarpusavyje aiškinasi santykius, bet mums, ko gero, tas aiškinimasis suteikia tam tikrų žinių. Manau, kad būtent VMI turi atkreipti papildomą dėmesį į tai, kas šiuo metu skelbiama viešoje erdvėje. Tai – mokesčių vengimo schemos, apie kurias kalba vienas iš vadovų.

Ši įmonių grupė nuo pat įsikūrimo buvo apgobta įtarimų šešėliu dėl įvairių mokesčių vengimo modelių taikymo. Netgi aš buvau su tuo susidūrusi, kai dirbau finansų ministre. Šių mechanizmų mastai, rodos, dabar yra dar labiau ištobulinti ir dar labiau naudojami. Tai, – be jokios abejonės, nesąžiningo ir negarbingo verslo pavyzdžiai.

Manau, kad, reputacija, kurią bendrovė turėjo nuo pat savo iškilimo ir įsikūrimo pradžios, deja, liko negraži. Dabar matome dar daugiau šešėlių, kurie iškilo virš šios grupės. Tai – iššūkis Vyriausybei, Finansų ministerijai ir, žinoma, mūsų VMI. Turime parodyti gebėjimą kovoti su tokiu nesąžiningu verslu. Realiai tai yra ir valstybės, ir mūsų žmonių apiplėšimas, nes mokesčių vengimas padaro didžiulę žalą valstybei ir jos gyventojams. To toleruoti tikrai negalima.“

Po šio pasisakymo kyla ne vienas klausimas.

Ar prezidentė neviršija savo įgaliojimų išsakydama savo epitetus vienos verslo grupės adresu. Ar nesikiša į konkurencinę verslo sąrangą?

Ar nesikartoja liūdna istorija su komercinių bankų sunaikinimu, dėl kurių Prezidentūra neprisiima atsakomybės už padarytus nuostolius valstybei, indėlininkams, sugriautoms valstybės institucijoms ir pareigūnams, kurie buvo „ne prie ko“?

Ar prezidentė prisiima atsakomybę už galimas viešai išsakytų žodžių pasekmes, jei „VP grupę“ ištiktų „Snoro“ likimas?

Jei pradėtų pildytis blogiausias scenarijus, ar jis negresia valstybei finansų ir ekonomikos bankrotu.

Kaip po tokių prezidentės pasisakymų galimi finansiniai ekonominiai sukrėtimai pasitarnautų V. Putino scenarijui žlugdyti valstybę visais įmanomais lygiais?

Ar ne laikas pradėti viešai kalbėti ir rengti apkaltą prezidentei?

Jei Seimas nesiima tokios iniciatyvos, ar ne laikas visuomenei imtis savos ir pradėti rinkti parašus tokį Seimą paleisti, nelaukiant rinkimų datos?

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
114 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
114
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top