„Užkeikta“ prokuratūra

Rimantas Varnauskas | Alfa.lt

„Niekados dar Gruzijos nebuvo ištikusi tokia didelė nelaimė, o gruzinai taip nusilpę, kaip tais sunkiaisiais laikais. Buvo tai visų baisiausioji gadynė iš visos gan nelinksmos Gruzijos istorijos. Ir jei Gruzija nežuvo tada, tai, pasak senelių ir žmonių dainų, tik buvusi tokia Dievo valia“, – daugiau nei prieš šimtą metų rašė Antanas Vienuolis „Užkeiktuosiuose vienuoliuose“.

Panaši neganda, regis, ištiko ir Lietuvos prokuratūros sistemą. Dabartinis generalinis prokuroras Darius Valys – šeštasis prokuratūros vadovas nepriklausomoje Lietuvoje. Jo pirmtakus lydėjo kažkoks sunkiai paaiškinamas „prakeiksmas“ – jie veik visi vadinti „kišeniniais“, jie purtėsi šio žeminančio epiteto, jie vėlgi veik visi nesugebėjo išbūti savo kadencijų iki galo, nes būdavo arba atstatydinami, arba iš „prakeikto“ posto sprukdavo patys. Į daug ramesnes – teisėjų, advokatų ar politikų – vieteles.

Visi buvusieji generaliniai buvo žinomi ir juos skiriantiems politikams, ir visuomenei. Visi apsitrynę sostinėje, visi jau kažką pasiekę ir prieš generalinio prokuroro „sostą“. Tad prezidentės Dalios Grybauskaitės Akmenėje atrastas D. Valys buvo netikėtas sprendimas įvairiomis prasmėmis. Ar vos keliems prokurorams vadovavęs šalies užkampio prokuroras sugebės vadovauti visai prokuratūros sistemai, o dar laukiančiai vis naujų reformų – buvo bene dažniausiai užduodamas klausimas. Tačiau aiški ir tvirta prezidentės parama ir pasitikėjimas lyg turėjo užtikrinti, kad ši kliūtis bus įveikiama. Savotišku pliusu galėjo tapti ir tai, kad Vilniaus politiniuose užkulisiuose nesimurkdęs D. Valys turėjo šansą tapti tikrai savarankišku prokuroru.

Deja, tam pritrūko daug ko. Žinoma, ir valios. Treji veiklos metai akivaizdžiai parodė, kad labiau „kišeninio“ prokuroro už D. Valį šalis dar nematė. Sėdėti valingos, bekompromisės, ryžtingos prezidentės kišenėlėje būtų dar pusė bėdos, jei tas sėdėjimas, ta parama būtų reikalinga ir naudojama kilniam ir sudėtingam tikslui pasiekti – reformuoti prokuratūros sistemą tam, kad prokurorams būtų sudarytos kuo palankesnės sąlygos siekti teisingumo. Siekti, kad būtų vykdomas tikrasis, o ne parodomasis teisingumas.

Netrukus Seimui bus teikiama generalinio prokuroro ataskaita už 2012 m. Tikriausiai, sužinosime, kiek ikiteisminių tyrimų atlikta ar sėkmingai baigta, kaip sėkmingai vyksta sistemos reforma etc.

Tačiau abejotina, kad D. Valys paaiškins, kodėl „amžiaus teroristė“ Eglė Kusaitė, kuriai prokurorai siūlė 10 metų, paleista teismo salėje su simboline 10 mėnesių, kuriuos jau atsėdėjo, bausme? Kodėl prokurorų ir Valstybės saugumo departamento (čia ir E. Kusaitės atvejis) persekiota čečėnų Gatajevų šeima gavo politinį prieglobstį Suomijoje? Kodėl D. Valio pavaduotoju darbuojasi Darius Raulušaitis, o kito pavaduotojo Andriaus Neveros, kuris atvirai (ir gal net pagrįstai) kaltino savo kolegą D. Raulušaitį nutekinus slaptą informaciją apie planuojamas akcijas prieš banką „Snoras“, jau nebėra sistemoje?

Paskutinė skambi D. Valio istorija, kai nebuvo patvirtinti prokurorų atrankos komisijos rezultatai ir Kauno apygardos vyriausiuoju prokuroru dar vienai kadencijai nebuvo paskirtas Kęstutis Betingis, turi ir liūdnų, ir linksmų potėpių. Prokuroras K. Betingis tikrai nėra iš švento molio lipdytas, nes ir jam pateiktini klausimai, kodėl sankcionuotas Gatajevų baudžiamasis persekiojimas įtraukiant visą būrį saugumiečių, kai ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl paprasčiausio buitinio konflikto? Supainiotas Kauno žudynių bylos tyrimas irgi kupinas klausimų, į kuriuos atsakymų negauta iki šiol.

Tačiau negavus išsamių generalinio prokuroro D. Valio atsakymų, kodėl su sunkiasvorio buldozerio jėga iš prokuratūros sistemos išbrukamas vienas labiausiai patyrusių prokurorų, kyla įtarimų, kad vykdoma kažkieno valia. Galima spėti, kad ne paties D. Valio. Anksčiau ar vėliau atsakymai bus gauti ir į šiuos klausimus.

Kas galėtų šį generalinių prokurorų nesėkmingos veiklos „prakeiksmą“ nuimti? Gal Jungtinių Valstijų pavyzdys, kai, atėjus į valdžią naujam prezidentui, ateina ir šimtai tūkstančių naujų administracijos vadovų. Su nauju prezidentu ateina ir naujas prokuroras.

Tokiu atveju generalinį prokurorą D. Valį turėtume kęsti dar metus, kol bus išrinktas naujas prezidentas. O jeigu antrajai kadencijai bus išrinkta D. Grybauskaitė? Ir toliau pasitikės savo ištikimu D. Valiu? Ar beliks Lietuvos prokuratūra… Nebent Dievo valia būtų kitokia.

Rimantas Varnauskas

* * *

Daugiau Tiesos.lt publikacijų šia tema:

Prokurorai apie Prokuratūros 2012 metų veiklos ataskaitą: ką tai turi bendro su tikrove?

Dalius Stancikas. Katastrofa ar neeiliniai gebėjimai?

Verta prisiminti: parlamentinis tyrimas atskleidė – Garliavos pedofilijos bylą prokurorai tyrė nusikalstamai aplaidžiai

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top