Vytautas Landsbergis: „Tai – teisėsaugininkų grupės diktatas Prezidentei: arba teiki mūsų žmogų, arba „patas“. Ir tu būsi kalta“

Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė, neseniai atsisakiusi duoti parodymus prokurorams, tyrusiems nesėkmingų prezidentės „skiepų“ istoriją ir siekusiems išsiaiškinti, kas atsakingas už slaptos VSD pažymos išviešinimą, praėjusią savaitę papriekaištavo Seimui, slaptu balsavimu atmetusiam ir antrąją jos teiktą kandidatūrą į generalinius prokurorus, dėl „balsavimo neskaidrumo“.

Pakomentuoti susidariusią situaciją pilietinis portalas Tiesos.lt paprašė ir pirmąjį atkurtos valstybės vadovą profesorių Vytautą Landsbergį. Skelbiame jo atsakymą, gautą el. laišku.

R. B. Pasak ELTA pranešimo, prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad „Seimas dėl generalinio prokuroro skyrimo turėtų spręsti viešu balsavimu“, o siūlymus keisti pačią šio pareigūno skyrimo tvarką ji vadina „žingsniu atgal Lietuvos teisėsaugos sistemoje“.

Ir kaip Jūs vertintumėte prezidentės siūlymą keisti balsavimo tvarką? Ar Jūs sutinkate su tuo, kad tai, kas tinka kitoms demokratinėms šalims, kur vyriausieji prokurorai skiriami Vyriausybės, būtų žingsnis „15–20 metų atgal Lietuvos teisėsaugoje“?

V.L.: Vyriausybė – ypač priklausomai nuo to, kas ją sudaro – dažnai veikia kaip administracinis resursas laimėti savivaldos arba Seimo rinkimus. Nemanau, kad V. Uspaskicho iš užkulisių diriguojama Vyriausybė, skirdama generalinį prokurorą, siektų vien teisingumo. Gerai prisimenu, kaip socialdemokratų įtakingieji šantažavo K. Pėdnyčią reikalaudami vykdyti jų valią. Nevykdysi – nuversim. Ir nuvertė. Pats kaltas. O kad nuvertė pažeisdami Konstituciją (tą pripažino Konstitucinis Teismas), tai juk smulkmena. Svarbu nauda. „Pragmatizmas“. Valio, neklusnaus vadovo nebėra. Ir dabar blokuoja galimai neklusnius.

R.B.: Gal susidariusią situaciją pakomentuotumėte plačiau? Kaip Jums atrodo, kodėl Lietuvos teisėsaugoje susiklostė tokia, mano galva, pato situacija? Koks sprendimas, Jūsų manymu, būtų optimaliausias šioje situacijoje? Laukti 2016 metų Seimo rinkimų, keisti Seimo Statutą ar….?

V.L.: Tariama pato situacija kyla iš Seimo daugumos ir per ją veikiančios teisėsaugininkų grupės diktato Prezidentei: arba teiki mūsų žmogų (jau siūlo J. Sabatauską), arba „patas“. Ir tu būsi kalta. „Reikia tartis“ reiškia: turi gauti išankstinį leidimą („patarimą“), ką skirti, kitaip blokuosim – „nepritarsim“. Užeik pasikonsultuoti į Darbo partiją. Ir būtinai nustatysim slaptą balsavimą, kad tik neapsišviestume, kas blokuoja, kas tyčia daro Generalinę prokuratūrą neveiksnią.

Seimo statutą keis arba nekeis tas pats Seimas, tik nebent apsišviesdamas viešu balsavimu „prieš“. Tegu rinkėjai pamato. Iš tokio pato gali išvesti kitas Seimas. Dar metai neveiksnumo, kuris gal padės išsukti Darbo partijos uodegą. Ir galvą. Ne veltui Viktoras laikinai nuleistas į dugną.

* * *

Siūlome prisiminti, ką apie tokią prezidentės „skaidrumo pamoką“ mano Seimo narys Povilas Urbšys:
„O jūs, vaikai, taip darykit, kaip Jurgelis daro. Vardan tos – Lietuvos Dalios“

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top